Olejek rozmarynowy – poznaj jego właściwości

Olejek rozmarynowy – poznaj jego właściwości

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2019

 

Ten krzew sprawdza się doskonale w leczeniu różnych chorób i schorzeń. Można go używać na różne sposoby, takie jak w postaci naparów, ale olejek rozmarynowy również ma niesamowite właściwości zdrowotne i kosmetyczne. W tym artykule dowiesz się, jak można stosować olejek rozmarynowy.

Olejek rozmarynowy – kilka faktów

Rozmaryn jest wykorzystywany od tysiąca lat. Odkrycia archeologiczne dowodzą, że już w erze Egipcjan znano jego szeroki zakres zastosowań. Zawsze ceniono go za właściwości lecznicze oraz kosmetyczne.

Zdaniem badaczy, już w roku 500. naszej ery, rozmaryn był częścią diety Greków i Rzymian, jak również chętnie stosowano go jako lecznicze zioło. Obecnie większość produkcji rozmarynu (z którego później wytwarza się olejek) pochodzi z Hiszpanii, Francji i Maroka, chociaż może być również uprawiany bez żadnych problemów w klimacie umiarkowanym.

Olejek rozmarynowy ma zastosowanie terapeutyczne i lecznicze. Pozyskuje się go poprzez proces destylacji olejów tej rośliny. Jest to intensywna, gęsta i silnie stężona cieć, której zwykle nie stosuje się w postaci czystej, lecz rozcieńcza się ją w innych składnikach.

rozmaryn

Najlepszy sposób na użycie olejku rozmarynowego

Jednym z głównych zastosowań olejku rozmarynowego jest wykorzystanie go, jako środek powstrzymujący procesy starzenia. Wystarczy wymieszać go z miętą, a następnie zastosować go prosto na skórę. Przynosi natychmiastowy efekt i jest lepszy niż jakikolwiek krem, który można kupić. Dzięki niemu, Twoja cera jest odprężona, nawodniona i poprawia swój wygląd w kilka minut.

Wiele osób używa rozmarynu do zabiegów kosmetycznych, ponieważ jego korzyści są ogromne: oddaje świeżość, elastyczność skóry, blask, ochronę komórek, a to wszystko dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy.

Olejek rozmarynowy posiada też właściwości łagodzące i przeciwzapalne, dlatego często jest wykorzystywany w medycynie sportowej do z masażu przesilonych mięśni i urazów. Pomaga poprawić ogólny stan obolałych miejsc, poprzez masaż kolistymi ruchami, jak również w wyniku wchłonięcia.

Dlaczego jest to dobra, naturalna alternatywa, by leczyć stany zapalne spowodowane zapaleniem stawów, reumatyzmem czy hemoroidami.

Olejek rozmarynowy ma działanie odkażające i antybiotyczne. Może być używany na powierzchowne rany, skaleczenia, zadrapania itd. Nie pozwoli on dostać się do rany bakteriom i brudowi, co uchroni Cię przed infekcją.

Jest też świetnym naturalnym lekiem, niszczy mikroorganizmy, dzięki czemu skóra może się regenerować. Rany zagoją się znacznie szybciej i nie pozostawią po sobie praktycznie żadnych śladów.

olejek rozmarynowy.jpg

Inne zastosowania

Olejek rozmarynowy stosuje się w celu poprawy zdrowia włosów, zarówno suchych, jak i przetłuszczających się. Możesz używać go jako szamponu lub dodawać kilka jego kropli do swojego szamponu. Ma coraz szersze zastosowanie w kosmetykach; pojawia się w kremach i płynach, w postaci ekstraktów i w postaci pełnej.

Jedno z ciekawszych zastosowań to pasta do zębów z dodatkiem olejku z rozmarynu. Taka pasta pomoże wyeliminować nieświeży oddech spowodowany przez nadmiar bakterii w jamie ustnej. Pozostawi również odczucie świeżości, a poza tym ma świetny zapach.

Olejek rozmarynowy może być stosowany w leczeniu schorzeń dróg oddechowych.

Pomocna okaże się tu inhalacja, którą mogą stosować osoby, które cierpią z powodu zatorów jamy nosowej (kataru), przeziębienia, grypy czy alergii. By odetkać nos, można też bezpośrednio zaaplikować olejek do obydwu nozdrzy.

Inną korzyścią stosowania olejku z tej rośliny jest to, że pomaga zwiększyć jasność umysłu, zwalcza stres i depresję, zmniejsza napięcie i stany nerwowe itp. Poprawia samopoczucie i zwiększa poziom energii.

rozmaryn

Ze względu na to, że olejek rozmarynowy w szerokim zakresie stymuluje organizm do działania, pomaga też poprawić krążenie krwi, a także wzmacnia układ odpornościowy, dlatego też jest świetnym środkiem profilaktyki w zakresie chorób układu oddechowego i układu pokarmowego, pomaga w leczeniu biegunki, zaparć nawet poprzez masaż brzucha z użyciem olejku.

Stosowanie go na plecy wspomaga eliminację  nadmiaru płynów z organizmu. Ze względu na swoje właściwości moczopędne, jest on stosowany w nawet leczeniu żółtaczki.

Jest szczególnie przydatny dla kobiet, które cierpią na bóle menstruacyjne. Można zastosować kilka kropli na kawałek materiału i przyłożyć do obolałego miejsca. Jak również wmasować go, zwiększając tym samym temperaturę w danym obszarze. Jest idealny do zmniejszania obrzęków, jak również na bóle głowy.

Z powodzeniem można go też łączyć z innymi olejkami eterycznymi, na przykład migdałowym. Taki związek jest świetny w leczeniu łysienia i wypadaniu włosów, oraz stanów zapalnych skóry. Wystarczy stosować go poprzez masaż małymi, okrężnymi ruchami, kiedy siedzisz wygodnie w fotelu… Wykonuj taki masaż na kilka chwil przed kąpielą.

Przeciwwskazania do użycia olejku rozmarynowego

Olejku rozmarynowego nie powinno się stosować w nadciśnieniu i epilepsji , ze względu na działanie stymulujące układ nerwowy. Należy również unikać stosowania go w czasie ciąży (dawniej był używany do wywołania porodu).

Nie powinny stosować go także osoby, które mają wrażliwą skórę, gdyż olejek jest silnie skoncentrowany i stymulujący. Jeśli nie jest odpowiednio rozcieńczony, może powodować podrażnienia skóry, swędzenie, pieczenie i stan zapalny. Nie pij go, a także stosuj go pod nadzorem lekarza lub jako uzupełnienie leczenia.

Zdjęcia dzięki uprzejmości:  veganbaking.net, Karen, Jennifer C, The world through Athene’s oraz barockschloss.
To może Cię zainteresować ...
Ujędrniający olejek rozmarynowy dla twoich nóg
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Ujędrniający olejek rozmarynowy dla twoich nóg

W tym artykule chcemy podzielić się przepisem na ujędrniający olejek rozmarynowy domowej roboty. Naturalnie przywróci jędrność i zdrowy wygląd Twoi...


Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.