Jak posprzątać dom bez chemii?

Ogólnie przyjęło się, że sprzątanie w domu jest możliwe tylko za pomocą środków zakupionych w sklepie. Oczywiście jest to nieprawdą, a co więcej wspomniane środki czystości mają negatywny wpływ na nasze zdrowie. Związki chemiczne zawarte w tych środkach są bardzo niebezpieczne dla wszystkich członków naszej rodziny i dla całego środowiska. Dlatego też teraz wspólnie dowiemy się jakie domowe sposoby pomogą nam posprzątać dom i utrzymać go w nieskazitelnej czystości, bez używania chemii.

Chemia, wrogiem naszego zdrowia

Największym problemem wszystkich środków czystości, które kupujemy w supermarkecie jest to, że zawierają składniki szkodliwe dla naszego zdrowia, takie jak składniki syntetyczne czy petrochemiczne. Przy wdychaniu ich może dojść do zatrucia lub wywołania reakcji alergicznych.

Wśród pań domu czy osób profesjonalnie zajmujących się sprzątaniem w domach czy biurach, często występują choroby takie jak: egzema na palcach, dłoniach i ramionach, alergiczne zapalenie skóry, niewydolność oddechowa, nadwrażliwość, itd. Wszystkie te schorzenia powstają kiedy nie używa się rękawic czy masek ochronnych podczas kontaktu ze środkami chemicznymi.

Kolejnym problemem jest fakt, że miliony środków czystości dostaje się do rzek i mórz na całej ziemi i wpływa bardzo szkodliwie na środowisko. Im szybciej działa dany środek czystości, tym więcej związków chemicznych zawiera i przez co jest bardziej toksyczny. Dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na to, jakich środków do czyszczenia używa się w domu, zwłaszcza jeżeli na ich działanie narażone są dzieci i zwierzęta.

Ocet naszym pierwszym sojusznikiem

Jeżeli zależy ci na posprzątaniu domu w sposób naturalny, przy użyciu domowych sposobów, nie możesz zapomnieć o posiadaniu octu. Jest to niezbędny środek czyszczący, który daje niezwykłe rezultaty. Lista jego zalet jest naprawdę imponująca: dezynfekuje, usuwa plamy i brzydkie zapachy, jest bakteriobójczy, eliminuje rdzę, czyści ekspres do kawy, usuwa plamy z dywanów. Zapoznamy się teraz z poszczególnymi zastosowaniami octu:

  • Czyszczenie wnętrza lodówki, przede wszystkim miejsc gdzie pojawiła się delikatna rdza. Zostawiamy ocet w tych miejscach na 20 minut, po czym spłukujemy ciepłą wodą.
  • Mieszając ¼ szklanki octu z 4 szklankami wody uzyskamy roztwór, którym możemy czyścić szkło, okna i lustra. Używając papieru z gazety do przetarcia umytych powierzchni, uzyskamy bardziej lśniący efekt.
  • Mieszając ¼ szklanki octu z 4 szklankami wody i jedną łyżeczką wodorowęglanu sodu uzyskamy roztwór, który idealnie nadaje się do czyszczenia jakichkolwiek powierzchni, na przykład blatu w kuchni czy wanny.

posprzątać dom,sprzątanie, soda oczyszczona

  • Sprawdza się doskonale jako detergent do mycia naczyń. Napełnij zlewozmywak naczyniami przeznaczonymi do mycia i zalej wodą. Następnie dodaj do wody dwie łyżeczki sody oczyszczonej i pozostaw aby się rozpuściła. Ułatwi to domycie zaschniętych resztek jedzenia z talerzy, garnków, patelni, itd.
  • Soda oczyszczona sprawdza się również jako nabłyszczacz do sztućców. Przygotuj pastę składającą się w 3 częściach z sody oczyszczonej i w 1 części z wody. Na czystą ścierkę nabierz pastę i wcierają ją we wszystkie sztućce, jeden po jednym. Na koniec opłucz sztućce wodą i wypoleruj suchą ścierką.
  • Aby oczyścić wnętrze piekarnika, należy posypać je sodą oczyszczoną i delikatnie zrosić wodą, a następnie zostawić to na całą noc. Następnego dnia wystarczy usunąć cały brud gąbką.
  • Do czyszczenia podłóg należy użyć pół szklanki sody oczyszczonej na każde wiaderko ciepłej wody. Podłogi należy myć w tradycyjny sposób, używając przygotowanego roztworu. Po umyciu można zauważyć piękny błysk bez żadnych plam ani smug.
  • Sody oczyszczonej z powodzeniem też można używać do odświeżenia i czyszczenia plastikowej zasłony prysznicowej. Wystarczy posypać zasłonę sodą i użyć szczoteczki do czyszczenia. No koniec spłukać wodą i rozwiesić do wyschnięcia.

Soda oczyszczona również bardzo dobrze sprawdza się do odświeżania miejsc i przedmiotów, takich jak lodówka (na górnej półce umieścić malutki, otwarty pojemnik z sodą oczyszczoną), deska do krojenia (posypać deskę sodą oczyszczoną, zostawić na dłuższą chwilę, po czym opłukać wodą), pojemnik na śmieci (rozsypać na dnie i zostawić), odpływy (wsypać pół szklanki sody oczyszczonej do odpływu i zalać ciepłą wodą), dywany (posypać sodą cały dywan i zostawić na noc, następnego dnia odkurzyć), szafy (ta sama procedura co przy lodówce), samochody (umieścić na siedzeniach i dywanikach), buty (używać tak jak talku, nie zapomnieć usunąć sody przed założeniem butów), brudne ubrania (zwłaszcza te, które brzydko pachną, głównie potem lub wilgocią; podczas prania tych ubrań wsypać pół szklanki sody oczyszczonej w ostatnim cyklu prania).

posprzątać dom, odświeżacze powietrza, soda oczyszczona, sólZdjęcia dzięki uprzejmości Liesl, Cjmartin, Jessica Mulen, Scott Rubin