Przygotuj domowej roboty detergent do mycia naczyń!

Październik 30, 2015

Każdego dnia korzystamy z wielu naczyń kuchennych, które po użyciu trzeba niestety dokładnie wyczyścić z resztek jedzenia i tłuszczu. Na rynku dostępnych jest wiele płynów do mycia naczyń, które pozostawiają wyposażenie twojej kuchni czyste i wolne od bakterii.

Warto jednak wiedzieć, że detergent ze sklepowych półek zwykle zawiera chemiczne substancje, które szkodzą skórze rąk, wywołując rozmaite reakcje alergiczne i problemy zdrowotne.

Mamy dla ciebie dobrą wiadomość: już nie będziesz musiała kupować drogich, nafaszerowanych chemią płynów do mycia naczyń. Przygotuj swój własny, domowej roboty detergent. Jego naturalne składniki skutecznie usuwają brud, dbają o dobrą kondycję skóry rąk oraz są przyjazne dla środowiska.

Poznaj przepisy na kilka naturalnych środków czyszczących naczynia kuchenne.

Detergent usuwający tłuszcz z patelni

Aby usunąć pozostałości tłuszczu z patelni, przekrój na pół średniej wielkości ziemniak i obierz go ze skóry. Następnie wysmaruj nim patelnię, dodając odrobinę sody oczyszczonej. Szoruj wnętrze patelni traktując ziemniaka jak gąbkę do mycia. Przekonaj się sama, że tłuszcz zniknie w mgnieniu oka!

W celu osiągnięcia jak najlepszego rezultatu, zalecamy odkrajanie końcówki ziemniaka w miarę absorbowania przez niego brudu. A jeśli to konieczne, wykorzystaj również i drugą jego połówkę. Pamiętaj jednak, że bulwa ta sama w sobie nie usuwa tłuszczu. Znika on w wyniku połączenia ziemniaka z sodą oczyszczoną.

Detergent do czyszczenia garnków

Zużyte torebki z herbatą

Jeśli chcesz usunąć resztki jedzenia i tłuszczu z dna i ścianek garnków, weź torebkę herbaty i przecieraj nią miejsca, w których zgromadził się tłuszcz. Zobaczysz, że rozpuści się on w kilka sekund. Być może do całkowitego wyeliminowania zabrudzeń będziesz potrzebować 2-3 torebek herbaty. Kupuj więc tę najtańszą.

Detergent do czyszczenia zewnętrznej części patelni

Jak najskuteczniej i jednocześnie najprościej wyczyścić zewnętrzną część patelni? Wyciągnij największą patelnię, jaką masz w kuchni, a następnie wlej do niej 4-5 łyżek rozcieńczonej w wodzie sody oczyszczonej, po czym zanurz w niej patelnię, którą chcesz wyczyścić.

Pozostaw na 30 minut. Po upływie tego czasu zmyjesz tłuszcz z łatwością. Aby detergent ten zadziałał, potrzeba trochę cierpliwości. Pamiętaj jednak, że jest to jedna z najbardziej skutecznych metod usuwania przyklejonego do zewnętrznych ścian patelni tłuszczu.

Ekologiczny płyn do mycia naczyń

Domowej roboty detergent

Ten ekologiczny detergent doskonale nadaje się do zmywania naczyń – sprawia, że wyglądają one jak nowe. Produkt ten łączy w sobie ściągające właściwości soli z odkażającą mocą octu jabłkowego i soku z cytryny. Doskonale eliminuje bakterie, usuwa tłuszcz i neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Krótko mówiąc – po jego zastosowaniu naczynia będą nieskazitelnie czyste.

Składniki

 • 3 cytryny
 • 200 g grubej soli
 • 100 ml octu jabłkowego
 • 200 ml wody
 • 30 ml nabłyszczacza do zmywarek (opcjonalnie)

Jak przygotować detergent?

 • Umyj cytryny i pokrój je na małe kawałki (nie obieraj ich ze skórki).
 • Wrzuć pokrojoną cytrynę do blendera, dodaj sól i miksuj tak długo, aż obydwa składniki połączą się ze sobą. Następnie dodaj ocet, wodę i – jeśli chcesz –  nabłyszczacz do zmywarek. Miksuj wszystko, aż otrzymasz jednolitą miksturę.
 • Przelej całą zawartość do garnka, postaw na średnim ogniu i gotuj przez 15 minut, cały czas mieszając drewnianą łyżką, aby zapobiec przywieraniu płynu do dna garnka.
 • Po upływie 15 minut przelej powstały detergent do innego naczynia i odstaw. Kiedy ostygnie, wymieszaj go ponownie (na jego powierzchni może powstać gęsta skorupa).
 • Przechowuj detergent w lodówce lub w szczelnie zamkniętym naczyniu.
 • Stosuj go do codziennego mycia naczyń.

Jak widzisz, przygotowanie własnego detergentu do mycia naczyń z naturalnych składników wcale nie jest takie skomplikowane. W ten sposób możesz zapobiec wielu problemom zdrowotnym, jakie mogą wywoływać chemiczne składniki zawarte w produktach czyszczących ze sklepowych półek. Co więcej, przyczynisz się do ochrony środowiska naturalnego.

Koniecznie wypróbuj nasz przepis! Jesteśmy przekonani, że naturalny detergent do mycia naczyń już na zawsze zagości w twojej kuchni.

WIĘCEJ DLA CIEBIE