Torebki herbaty – 11 sposobów na ponowne użycie

9 lipca, 2019
Podobnie jak fusy kawy, zużyte torebki herbaty można używać do odstraszania mrówek, pająków, a nawet szczurów.

Większość osób wyrzuca torebki herbaty po ich użyciu, ponieważ nie wiedzą, że mają więcej zastosowań niż tylko zaparzanie napoju. Po użyciu można je ponownie wykorzystać na wiele sposobów, gdyż wciąż zawierają wiele właściwości przydatnych w kuchni i gospodarstwie domowym.

Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, do czego jeszcze można wykorzystać torebki herbaty.

Wykorzystaj zużyte torebki herbaty do czyszczenia

1. Czyszczenie dywanów

Aby wyczyścić dywan, delikatnie osusz kilka torebek z herbatą, a następnie posyp ich zawartością powierzchnię dywanu. Pozostaw do wysuszenia, a następnie wysusz dywan w suszarce próżniowej.

2. Czyszczenie szkła

Aby wyczyścić szklaną powierzchnię, na przykład okno, lustro, lub szklankę, umieść torebki herbaty w ciepłej wodzie, a następnie przelej ciecz do butelki z rozpylaczem. Spryskaj daną powierzchnię i przetrzyj ją suchą szmatką.

torebki herbaty

Przeczytaj także artykuł: Żaluzje – najlepsze sposoby czyszczenia

3. Polerowanie drewna

Może trudno w to uwierzyć, ale zawartość zużytych torebek z herbatą doskonale nadaje się do polerowania mebli i podłóg. Wystarczy, że posypiesz nią daną powierzchnię, a następnie przetrzesz suchą szmatką.

4. Odtłuszczanie

Herbata bardzo dobrze usuwa tłuszcz z brudnych naczyń, a także znakomicie radzi sobie z pozbywaniem się nieprzyjemnego zapachu. Zrezygnuj z silnych środków chemicznych i zacznij wykorzystywać torebki herbaty, czyszcząc nimi brudne naczynia.

Wystarczy, że napełnisz zlew ciepłą wodą i wrzucisz kilka saszetek z herbatą. Umieść w nim brudne naczynia, aby usunąć tłuszcz. Pomoże to także oczyścić kanalizację.

Pozbądź się nieprzyjemnego zapachu

torebki herbaty

5. Neutralizacja nieprzyjemnego zapachu

W domu zawsze jest kilka miejsc, w których mogą koncentrować się nieprzyjemne zapachy. Poniżej znajdziesz kilka sposobów, które pozwolą Ci się ich pozbyć:

  • Wysyp zawartość zużytych torebek herbaty do kociej kuwety.
  • Umieść torebki herbaty w lodówce, aby zneutralizować jej nieprzyjemny zapach.
  • Zmniejsz nieprzyjemny zapach zawartości kosza na śmieci, umieszczając wewnątrz niego kilka saszetek z herbatą.
  • Wysusz kilka torebek z herbatą, a następnie umieść je w butach, aby zneutralizować ich nieprzyjemny zapach.

6. Domowy odświeżacz powietrza

Torebki herbaty dobrze radzą sobie także z odświeżaniem powietrza w takich przestrzeniach, jak szafa, pokój, a nawet kuchnia. Wystarczy po prostu umieścić kilka sztuk torebek w niewidocznym miejscu.

7. Pozbywanie się nieprzyjemnego zapachu rąk

Krojenie cebuli i czosnku oraz dotykanie ryby może pozostawić na dłoniach nieprzyjemny zapach. Dzięki zużytym saszetkom z herbatą, łatwo go jednak usuniesz. Wystarczy, że natrzesz ręce ich zawartością, a następnie opłuczesz.

Wykorzystaj torebki herbaty w ogrodzie

torebka w wodzie

8. Zapobieganie powstawaniu pleśni

Jeśli chcesz zapobiec powstawaniu pleśni na roślinach, namocz kilka zużytych torebek herbaty w ciepłej wodzie i poczekaj aż woda nabierze ciemnego koloru. Następnie spryskaj lub podlej roślinę przygotowanym płynem.

9. Nawilżanie gleby

Torebki herbaty idealnie sprawdzają się jako naturalny nawóz gleby. Wysyp zawartość torebek na ziemię, na której rosną rośliny.

Polecamy przeczytać również: Czarna herbata – 6 wspaniałych lekarstw, które musisz poznać

10. Domowy kompost

Możesz wykorzystać torebki herbaty jako domowy kompost. Upewnij się tylko, że wcześniej usunęłaś wszelkie metalowe elementy, jakie mogą one zawierać.

11. Odstraszacz owadów i gryzoni

Torebki herbaty mogą odstraszać owady, które często atakują ogród. Można je także wykorzystać, aby odstraszyć mrówki, pająki i gryzonie. Jeśli chcesz uzyskać jeszcze bardziej skuteczny środek, zmieszaj herbatę z olejkiem z mięty.

Czy wiesz już, w jaki sposób wykorzystasz swoje zużyte torebki herbaty? Nigdy ich nie wyrzucaj. Zamiast tego, staraj się maksymalnie wykorzystać ich właściwości w swoim gospodarstwie domowym.

Zużyte saszetki z herbatą możesz przechowywać w lodówce. Pamiętaj jednak, że jeśli poczujesz, że woreczki zaczynają brzydko pachnieć, najlepiej będzie po prostu je wyrzucić.