Żaluzje - najlepsze sposoby czyszczenia

Podczas codziennego sprzątania należy uwzględnić nie tylko charakter materiałów, które sprzątamy, ale i rodzaj materiału, z którego wykonane są narzędzia czyszczące. Nie wszystko jest ze sobą kompatybilne.
Żaluzje - najlepsze sposoby czyszczenia

Napisany przez Paula Heidemeyer

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Przyznajemy to wszyscy, że sprzątanie domu często doprowadza nas do szału i białej gorączki. Każdy obiekt, mebel, zakamarek wymagają innego traktowania. Jednakże nie zawsze warto iść na skróty. Czy wiesz, że także żaluzje wymagają różnych narzędzi, w zależności od materiału, z którego zostały wykonane?

W wielu przypadkach odpowiednie środki czyszczące umożliwiają dokładną dezynfekcję i higienę w domu. Utrzymanie czystości w domu to niełatwe zadanie, wymagające od nas znajomości kilku przydatnych sztuczek i technik sprzątania.

Doprowadzenie do porządku, czasami zabiera nam więcej czasu, niż byśmy chcieli. Warto jednak zadbać o każdy kąt. W tym artykule przekonasz się, że istnieją ściśle określone zasady wobec czyszczenia pewnych domowych elementów. Dowiesz się czego użyć, aby dokładnie wyczyścić powieki naszych okien, czyli żaluzje. 

Żaluzje nie są łatwym akcesorium do czyszczenia. Proces jest dość kłopotliwy i niewygodny, bowiem wykazują cały szereg szczelin i zakamarków. Ponadto występują w różnych wariantach, stworzone z wielu specyficznych materiałów. Dlatego też, warto poznać kilka przydatnych wskazówek.

Żaluzje – jak je wyczyścić?

Należy zwrócić szczególną uwagę na materiał, z którego wykonane zostały żaluzje. Następnie przechodzimy do czyszczenia ich zgodnie z pewnymi przydatnymi zasadami. Rolety i żaluzje wykonane są z najróżniejszych materiałów. Dlatego też ich czyszczenie jest dość specyficzne.

Osobno bierzemy pod uwagę żaluzje z drewna, czy z aluminium. Zależy nam na utrzymaniu ich w dobrej kondycji przez wiele lat, stąd precyzyjne dobranie środków czyszczących ma ogromne znaczenie.

Drewno: jeśli nie chcesz zniszczyć swoich drewnianych żaluzji, zalecamy zastosowanie produktu, którego używasz do czyszczenia drewnianego parkietu.

czyszczenie żaluzji

Plastik: najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie zwyczajnej gąbki z mydłem i delikatne przemywanie powierzchni, jeśli nie są skandalicznie zanieczyszczone. Jeśli zaś nagromadził się na nich mocny osad i brud – najpierw zastosuj środek odtłuszczający, bądź płyn do naczyń. Zmyj środki czyszczące przy pomocy gąbki bądź wilgotnej szmatki. Następnie osusz powierzchnię.

Metal: dezynfekcja metalowych żaluzji jest dość wymagająca i skomplikowana. Tłuszcz bowiem łatwo przyczepia się do tej tekstury i tworzy lepki osad. Aby dobrze wyczyścić metal należy wymieszać wodę i alkohol. Następnie mieszankę wcieraj delikatnie w powłokę żaluzji. Kolejnym krokiem będzie wysuszenie rolet, tak aby kurz nie przyczepiał się z łatwością.

Aluminium: jeśli żaluzje wykonane są w głównej mierze z aluminium, możesz przygotować domową mieszankę czyszczącą z wody i kilku kropel amoniaku. Nie stosuj silnych środków chemicznych, takich jak wybielacze. Pamiętaj o tym, bowiem mogą one zniszczyć aluminium, narażając Cię na dodatkowe koszta.

Żaluzje i ich skuteczne czyszczenie

Przede wszystkim nie zapominaj, iż żaluzje mają zarówno wewnętrzną, jak i zewnętrzną powierzchnię. Niezbędne jest więc czyszczenie po obu stronach, co nierzadko wiąże się z trudnościami. Szczególnie jeśli mamy ograniczony dostęp do okna, na którym są przywieszone.

Nie musisz przecież narażać swojego życia na niebezpieczeństwo, tylko po to aby dobrze wyczyścić żaluzje, wystawiając się przez okno, bądź wchodząc na wysoką drabinę.

Istnieje sposób, który pozwoli Ci wyjąć pokrywę żaluzji, zazwyczaj wykonanej z drewna. To umożliwi Ci przejęcie ich i dokładne wyczyszczenie z każdej strony. Zazwyczaj element ten przykręcony jest do ściany, stąd proces może być nieco skomplikowany. Jeśli uda się to zrobić, będziesz miał pewność, że w bezpiecznych warunkach zapewnisz czystość w swoim domu.

To żmudna, ale przydatna praca. Pamiętaj, że każdy medal ma dwie strony i możesz ten przykry obowiązek zamienić w dobrą zabawę. Włącz swoją ulubioną muzykę i spróbuj zrelaksować się przy tym monotonnym zadaniu.

Przy okazji wyczyść też pokrywę, którą udało Ci się zdemontować. Najprawdopodobniej także ta część pokryta jest sporą warstwą kurzu. Być może kryją się w niej owady bądź pająki. Nie zapomnij też wyczyścić okien i ram. Wiosenne porządki, czas – start! 

Akcesoria przydatne w czyszczeniu żaluzji

Trudno jest uzyskać dostęp do całej powierzchni żaluzji. Nakładają się na siebie, czasami tak jak wspomniano wcześniej – znajdują się w trudno dostępnym miejscu. Kiedy jednak zdecydujemy się na czyszczenie, warto poznać kilka przydatnych produktów. Pomogą przeprowadzić proces szybko i efektywnie.

 • Specjalna szczotka do żaluzji weneckich (poziomych). Ma ona niezbędny uchwyt i podłużne elementy, które idealnie docierają w otwory i zakamarki żaluzji.
 • Odkurzacz. Wykorzystaj to domowe akcesorium sprzątające, także do powierzchownego wyczyszczenia rolet i żaluzji.
 • Ścierki z mikrofibry. Uznane zostały za niezbędne narzędzie czyszczące w domu. Eliminują pył i kurz, ponadto nie przeciekają i nie zostawiają zacieków.
 • Uniwersalny środek czyszczący. Wielofunkcyjne produkty czyszczące mogą okazać się niezwykle przydatne. Są wygodne i łatwo dostępne. Zalecamy jednak samodzielne wykonanie ekologicznego środka czyszczącego.
 • Duster, czyli miotełka do kurzu. Akcesorium może zostać Twoim sekretnym sojusznikiem. Dotrze w każdą szczelinę, dokładnie usuwając kurz i zanieczyszczenia.

Domowe środki czyszczące i lśniące żaluzje

Pamiętaj, że możesz przygotować własne domowe środki czyszczące. Przydadzą się przy konserwacji żaluzji i okien. Oto kilka pomysłów:

 • Możesz połączyć dwie gąbki magnesami, co umożliwi Ci jednoczesne czyszczenie na zewnątrz i wewnątrz.
 • Innym sposobem jest przymocowanie ściereczki z mikrofibry do kijka od mopa, to pozwoli Ci dotrzeć do żaluzji trudno dostępnych. Bez drabiny i ryzyka.
 • Mimo, że większość z nas cierpi na niedobór skarpetek, najprawdopodobniej masz mnóstwo pojedyńczych skarpet, które możesz wykorzystać do czyszczenia żaluzji. Załóż je jako czyszczące rękawice. To dużo wygodniejsze od stosowania ściereczek.
 • Stwórz własny środek czyszczący. Możesz zastosować amoniak, alkohol, bądź detergent do zmywania. Dodaj do tych substancji olejki eteryczne, cytrynę bądź aromatyczne zioła. Sprzątanie może nabrać zupełnie innego wymiaru.
  żaluzje czyszczenie

Żaluzje i ich czyszczenie – podsumowanie

Jak widzisz, czyszczenie żaluzji wcale nie należy do najprostszych zadań domowych. Jest jednak możliwe, a co więcej możesz je sobie znacznie uprościć. Stosuj się do przedstawionych wyżej wskazówek i postępuj zgodnie z zasadami.

Szczególne znaczenie mają materiały, z których wykonane są Twoje żaluzje. Poproś rodzinę, aby Cię wspomogła w domowych obowiązkach. Stwórzcie z tego rodzinną tradycję. Wystarczy odrobina cierpliwości i pozytywnego nastawienia!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Castellano, M.I. Limpieza doméstica: Procedimientos y operaciones de limpieza en domicilios particulares. Ideaspropias Editorial SL, 2014.
 • Guerrero, R., y Núñez, M.”Brillo limpio: análisis de productos de limpieza del hogar.” Integral: Vive mejor en un mundo mejor 223 (1998): 34-37.
 • Rodríguez, J.A. “Ecología en el hogar: Limpieza ecológica del hogar.” Integral: Vive mejor en un mundo mejor 390 (2012): 28-33.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.