Usuwamy kurz środkami domowej roboty

Środki czyszczące domowej roboty nie tylko usuwają kurz, ale i odkażają powierzchnie. Ponadto pokrywają meble warstwą ochronną, która nadaje im naturalny połysk.
Usuwamy kurz środkami domowej roboty

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Kurz jest mieszaniną cząsteczek ziemi, pyłków kwiatowych oraz innych substancji, które dostają się do naszego domu przez drzwi, okna oraz podeszwy butów. Kurz może przyczyniać się do problemów zdrowotnych, jako że swobodnie dociera do Twoich płuc powodując podrażnienia i reakcje alergiczne.

Rzeczą, która zwykle irytuje najbardziej, jest fakt, że kurz w naszym domu jest nieunikniony. Ponadto musimy się go regularnie pozbywać, aby uniknąć niepożądanych efektów mogących odbić się na naszym zdrowiu.

Twoje meble to miejsce, gdzie kurz zwykle lubi się osiadać – z tego powodu wraz z czasem staną się matowe i zszarzałe. Już wiesz, że powinieneś czyścić swoje meble często. W dzisiejszym artykule chcemy podzielić się przepisem na środki czyszczące domowej roboty, które usuną kurz z Twojego domu.

Zobaczmy jak go przygotować!

Środki czyszczące domowej roboty na kurz

Cytryny i butelka soku.

Ten środek czyszczący domowej roboty to połączenie naturalnych składników, które usuną kurz i brud bez zmiany naturalnego koloru Twoich mebli, pozostawiając przyjemny połysk.

W przeciwieństwie do produktów z półek sklepowych, ten nie zawiera silnym środków chemicznych, jest więc łagodny zarówno dla środowiska, jak i dla Twojego zdrowia.

Jest idealny na usuwanie tego irytującego kurzu, który nawarstwia się, kiedy zapominasz przetrzeć pewnych miejsc. Zawiera oliwę z oliwek, produkt przydatny w każdym domu, z tego względu, że może zakryć zadrapania na drewnianych meblach, oraz świetnie chroni powierzchnie takie jak wiklina, metal czy szkło.

Jako że nie będziemy stosować oliwy z oliwek do celów kosmetycznych, ani gastronomicznych, możesz nawet zastosować oliwę, która pozostała po przygotowaniu jedzenia.

scieranie-kurzu

Zamierzamy także wykorzystać cudowne zalety cytrynowego olejku eterycznego, ponieważ oprócz przyjemnego zapachu, jest bogaty także we właściwości antybakteryjne i antyseptyczne, które tylko poprawią efekty czyszczenia.

Jego zastosowanie zniszczy wszelkie alergeny oraz ułatwi pozbycie się roztoczy, bakterii i innych mikroorganizmów. Na końcu dodamy biały ocet, składnik, który wykorzystuje się od dekad, jako środek czyszczący przyjazny środowisku.

Naturalne kwasy w occie usuwają kurz oraz uniemożliwiają patogenom rozprzestrzenianie się. W rezultacie, Twoje meble staną się wolne od nieprzyjemnego zapachu oraz tak czyste, że będą wyglądać jak nowe.

Jak przygotować ten środek czyszczący domowej roboty?

Butelki na stole.

Podobnie jak inne naturalne środki czyszczące, ten również składa się z produktów łatwo dostępnych oraz bezpiecznych dla Twoje skóry i układu oddechowego. Zalecamy przygotowywać za każdym razem małą ilość środka czyszczącego, tak aby jego właściwości nie traciły na mocy wraz z czasem.

Składniki

 • 2 łyżeczki oliwy z oliwek (15 g)
 • 1/2 łyżeczki cytrynowego olejku eterycznego (3 g)
 • 1/4 szklanki białego octu (62 ml)
 • 1 3/4 szklanki wody (312 ml)
 • pusta butelka do zraszania (rozpylacz)
 • 1 ściereczka z  mikrofibry

Sposób przygotowania

 • Zmieszaj oliwę z oliwek z olejkiem z cytryny w niewielkiej misce.
 • Dobrze wymieszaj łyżeczką oraz dodaj biały ocet i wodę.
 • Kiedy otrzymasz jednolity płyn, przelej miksturę do butelki.

Sposób użycia

 • Rozpyl odpowiednią ilość otrzymanego produktu na meblach, poczekaj kilka minut, następnie przetrzyj ściereczką, by usunąć kurz.
 • Powtórz czynność w razie potrzeby.
 • Możesz stosować środek na drewno, skórę lub szkło.

Polerowanie mebli

Czyszczenie kanapy

Jeśli Twoje meble wyglądają na brudne nawet jeśli usuniesz z nich kurz i plamy, pomyśl o zastosowaniu tego prostego sposobu z oliwy z oliwek i cytryny.

Składniki

 • 4 łyżki oliwy z oliwek (64 g)
 • 2 łyżki soku z cytryny (10 ml)

Sposób przygotowania

 • Zmieszaj oliwę z oliwek z sokiem z cytryny i wetrzyj bezpośrednio w jakąkolwiek powierzchnię używając ściereczki.
 • Poczekaj aż przeschnie zanim postawisz jakikolwiek obiekt.
 • Przygotowuj małe ilości produktu za każdym razem – przechowywany, traci swoje właściwości.

Spróbuj jakikolwiek z tych prostych sposobów, a przekonasz się, że czyszczenie mebli okaże się o wiele mniej skomplikowane z tak znakomitym środkiem czyszczącym.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.