Odkurzanie mebli: domowe skuteczne metody

15 czerwca, 2019
Nie możesz powstrzymać pyłu przed przedostaniem się do domu. Jednak możesz zapobiec gromadzeniu się kurzu na Twoich meblach. Pamiętaj, aby regularnie odkurzać wyposażenie swojego mieszkania.

Odkurzanie mebli jest jak walka z wiatrakami, niezależnie od tego czy regularnie sprzątasz czy nie, kurz i tak będzie osadzał się na meblach. Jego cząsteczki są tak małe, że nie można powstrzymać go przed przedostaniem się do domu. Za każdym razem, gdy otwierasz drzwi i okna, cząsteczki kurzu przedostają się razem z powietrzem lub po prostu przynosisz go na sobie.

Jeśli pozwolisz, aby kurz gromadził się na Twoich meblach, zaczną one tracić połysk, ulegać zniszczeniu, a przede wszystkim wyglądać na zaniedbane. Pamiętaj również, że gromadzenie się kurzu ma poważne skutki zdrowotne, ponieważ powoduje alergie i choroby układu oddechowego. Z tego powodu musisz pamiętać o prawidłowym odkurzaniu mebli.

Domowe sposoby na odkurzanie mebli

W artykule zdradzimy Ci 5 metod, które pomogą Ci skutecznie usunąć kurz z mebli. Zwróć uwagę, że zamiatanie nie jest skuteczne, ponieważ jedynie przenosi kurz z jednego miejsca na drugie.

odkurzanie mebli

Przeczytaj także artykuł: Meble wykonane z drewna – 8 sposobów na zarysowania

1. Domowy środek czyszczący na bazie octu i oliwy z oliwek

Ten domowy środek czyszczący jest dość łatwy do przygotowania. Wystarczą jedynie składniki, które już prawdopodobnie masz w domu.

Składniki

  • 2 łyżki oliwy z oliwek (20 g)
  • ½ łyżeczki olejku z cytryny (3 g)
  • ¼ szklanki białego octu (60 ml)
  • 420 ml wody
  • buteleczka z rozpylaczem (500 ml)
  • 1 ściereczka z mikrofibry

Przygotowanie

  • Rozpocznij od zmieszania oliwy z oliwek i olejku cytrynowego.
  • Następnie dodaj wodę i biały ocet. Dobrze wymieszaj, a gdy uzyskasz jednorodną mieszaninę, przelej do butelki z rozpylaczem.
  • Rozpyl roztwór na meble i pozostaw na kilka minut.
  • Na koniec przetrzyj powierzchnię ściereczką z mikrofibry.

To rozwiązanie sprawdza się szczególnie na powierzchniach szklanych, metalowych, drewnianych i skórzanych.

2. Ściereczki do mebli

To rozwiązanie możesz wykorzystać, aby zabezpieczyć meble przed kurzem. Wszystko co musisz zrobić, to raz dziennie przecierać drewniane meble tymi chusteczkami.

Ściereczki do mebli możesz znaleźć w supermarketach w bardzo przystępnych cenach. Regularne stosowanie zapobiega odkładaniu się kurzu na powierzchniach mebli w mieszkaniu.

3. Soda oczyszczona

Kurz krążący w powietrzu w strugach światła lub spoczywający na meblach, składa się nie tylko z pyłu, który przedostał się z zewnątrz, lecz także martwych komórek skóry i mikroskopijnych organizmów. Wśród nich znajdują się roztocza i inne zagrażające zdrowiu szkodniki.

odkurzanie mebli sodą oczyszczoną

Sodę oczyszczoną najczęściej stosuje się do czyszczenia powierzchni metalowych, jednakże może być również skuteczna w usuwaniu kurzu. Zobacz jak w prosty sposób możesz przywrócić blask swoim meblom.

4. Ocet lub sok z cytryny

Ocet jest dobrze znanym ekologicznym środkiem czyszczącym, który dzięki swoim właściwościom antyseptycznym zwalcza mikroorganizmy obecne w kurzu.

Niestety ma jedną wadę: ostry i specyficzny zapach, który nie każdemu przypadnie do gustu, a dodatkowo może przez jakiś czas utrzymywać się na czyszczonych powierzchniach.

Z tego powodu zaleca się mieszanie go z oliwą z oliwek i olejkiem eterycznym. Jeśli nie lubisz zapachu octu, spróbuj użyć soku z cytryny. Przetrzyj meble szmatką nawilżoną tą mieszanką, a będą wyglądać jak nowe!

Polecamy przeczytać również: Soda oczyszczona – Poznaj 5 zastosowań

5. Chusteczki nawilżane

Są wilgotne, antyseptyczne i tanie. Ponadto, bardzo uniwersalne i wygodne, jeśli chodzi o usuwanie pyłu z małych powierzchni. Chusteczki nawilżające pozostawiają przyjemny zapach. Możesz również wybrać te w wersji bezzapachowej.

Wiemy, że na pewno masz swoje własne sztuczki na odkurzanie mebli, więc chętnie dowiemy się co sądzisz o naszych propozycjach!