Odkurzanie mebli: domowe skuteczne metody

Nie możesz powstrzymać pyłu przed przedostaniem się do domu. Jednak możesz zapobiec gromadzeniu się kurzu na Twoich meblach. Pamiętaj, aby regularnie odkurzać wyposażenie swojego mieszkania.
Odkurzanie mebli: domowe skuteczne metody

Napisany przez Jose Popoff

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Odkurzanie mebli jest jak walka z wiatrakami, niezależnie od tego czy regularnie sprzątasz czy nie, kurz i tak będzie osadzał się na meblach. Jego cząsteczki są tak małe, że nie można powstrzymać go przed przedostaniem się do domu. Za każdym razem, gdy otwierasz drzwi i okna, cząsteczki kurzu przedostają się razem z powietrzem lub po prostu przynosisz go na sobie.

Jeśli pozwolisz, aby kurz gromadził się na Twoich meblach, zaczną one tracić połysk, ulegać zniszczeniu, a przede wszystkim wyglądać na zaniedbane. Pamiętaj również, że gromadzenie się kurzu ma poważne skutki zdrowotne, ponieważ powoduje alergie i choroby układu oddechowego. Z tego powodu musisz pamiętać o prawidłowym odkurzaniu mebli.

Domowe sposoby na odkurzanie mebli

W artykule zdradzimy Ci 5 metod, które pomogą Ci skutecznie usunąć kurz z mebli. Zwróć uwagę, że zamiatanie nie jest skuteczne, ponieważ jedynie przenosi kurz z jednego miejsca na drugie.

odkurzanie mebli

1. Domowy środek czyszczący na bazie octu i oliwy z oliwek

Ten domowy środek czyszczący jest dość łatwy do przygotowania. Wystarczą jedynie składniki, które już prawdopodobnie masz w domu.

Składniki

  • 2 łyżki oliwy z oliwek (20 g)
  • ½ łyżeczki olejku z cytryny (3 g)
  • ¼ szklanki białego octu (60 ml)
  • 420 ml wody
  • buteleczka z rozpylaczem (500 ml)
  • 1 ściereczka z mikrofibry

Przygotowanie

  • Rozpocznij od zmieszania oliwy z oliwek i olejku cytrynowego.
  • Następnie dodaj wodę i biały ocet. Dobrze wymieszaj, a gdy uzyskasz jednorodną mieszaninę, przelej do butelki z rozpylaczem.
  • Rozpyl roztwór na meble i pozostaw na kilka minut.
  • Na koniec przetrzyj powierzchnię ściereczką z mikrofibry.

To rozwiązanie sprawdza się szczególnie na powierzchniach szklanych, metalowych, drewnianych i skórzanych.

2. Ściereczki do mebli

To rozwiązanie możesz wykorzystać, aby zabezpieczyć meble przed kurzem. Wszystko co musisz zrobić, to raz dziennie przecierać drewniane meble tymi chusteczkami.

Ściereczki do mebli możesz znaleźć w supermarketach w bardzo przystępnych cenach. Regularne stosowanie zapobiega odkładaniu się kurzu na powierzchniach mebli w mieszkaniu.

3. Soda oczyszczona

Kurz krążący w powietrzu w strugach światła lub spoczywający na meblach, składa się nie tylko z pyłu, który przedostał się z zewnątrz, lecz także martwych komórek skóry i mikroskopijnych organizmów. Wśród nich znajdują się roztocza i inne zagrażające zdrowiu szkodniki.

odkurzanie mebli sodą oczyszczoną

Sodę oczyszczoną najczęściej stosuje się do czyszczenia powierzchni metalowych, jednakże może być również skuteczna w usuwaniu kurzu. Zobacz jak w prosty sposób możesz przywrócić blask swoim meblom.

4. Ocet lub sok z cytryny

Ocet jest dobrze znanym ekologicznym środkiem czyszczącym, który dzięki swoim właściwościom antyseptycznym zwalcza mikroorganizmy obecne w kurzu.

Niestety ma jedną wadę: ostry i specyficzny zapach, który nie każdemu przypadnie do gustu, a dodatkowo może przez jakiś czas utrzymywać się na czyszczonych powierzchniach.

Z tego powodu zaleca się mieszanie go z oliwą z oliwek i olejkiem eterycznym. Jeśli nie lubisz zapachu octu, spróbuj użyć soku z cytryny. Przetrzyj meble szmatką nawilżoną tą mieszanką, a będą wyglądać jak nowe!

Polecamy przeczytać również: Soda oczyszczona – Poznaj 5 zastosowań

5. Chusteczki nawilżane

Są wilgotne, antyseptyczne i tanie. Ponadto, bardzo uniwersalne i wygodne, jeśli chodzi o usuwanie pyłu z małych powierzchni. Chusteczki nawilżające pozostawiają przyjemny zapach. Możesz również wybrać te w wersji bezzapachowej.

Wiemy, że na pewno masz swoje własne sztuczki na odkurzanie mebli, więc chętnie dowiemy się co sądzisz o naszych propozycjach!

 


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.