Meble wykonane z drewna – 8 sposobów na zarysowania

Drewniane meble są piękne i eleganckie, jednak łatwo i ich zniszczenie. Zanim zdecydujesz się na zakup nowych mebli, wypróbuj kilka trików, które pomogą Ci uratować nawet najbardziej porysowany blat czy krzesło.
Meble wykonane z drewna – 8 sposobów na zarysowania

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Meble wykonane z drewna są niezwykle modnym i efektownym elementem wystroju wnętrz. Mimo że obecnie na rynku nie brakuje alternatyw dla drewnianych mebli, ludzie wciąż najchętniej wybierają te wykonane z tego właśnie naturalnego materiału.

Drewniane meble są bowiem ponadczasowe i niezwykle eleganckie. Niestety utrzymanie ich w dobrym stanie nie jest wcale tak proste, jak by się mogło wydawać. Z biegiem czasu na drewnianych powierzchniach pojawiają się zarysowania i przebarwienia.

Chcesz dowiedzieć się jak z nimi walczyć? Poznaj aż skutecznych sposobów!

1. Olej z wątroby dorsza

Drewniany blat

Olej ten nie może się pochwalić najprzyjemniejszym zapachem, jednak jest jednym z najskuteczniejszych domowych sposobów, by odnowić i ochronić drewniane meble. Wystarczy prosty roztwór przygotowany z tym olejem, aby z drewnianych mebli zniknęły widoczne zadrapania, zarysowania i niedoskonałości.

Jak ochronić meble olejem?

 • Przełam kapsułkę z olejem z wątroby dorsza i wetrzyj uzyskany płyn w zarysowanie widoczne na drewnianej powierzchni.
 • Odczekaj kilka godzin, aby olej wniknął głęboko w strukturę drewna.
 • Po tym czasie wypoleruj powierzchnię delikatną ściereczką.
 • Powtarzaj dwa razy w tygodniu.

2. Pasta orzechowa

Pasta przygotowana z orzechów to bardzo prosty sposób, by ukryć niewielkie zarysowania na powierzchni mebla, które sprawiają, że wygląda on staro i nieestetycznie. Naturalne tłuszcze obecne w orzechach oraz przygotowana z nich miazga, delikatnie wnikają w drewno odświeżając je i chroniąc na przyszłość.

Jak aplikować pastę na meble?

 • Rozgnieć kilka orzechów aż uzyskasz sypki proszek. Dodaj odrobinę wody lub oliwy z oliwek, aby przygotować pastę.
 • Wetrzyj pastę orzechową w drewnianą powierzchnię i pozostaw do wyschnięcia.
 • Usuń nadmiar pasty czystą ściereczką.
 • Powtarzaj raz w tygodniu.

3. Wosk na zniszczone meble

Wosk pszczeli

Wosk to trwały, ale niezwykle plastyczny materiał, który może być wykorzystywany do pokrycia pęknięć, zarysowań i innych niedoskonałości, które z biegiem czasu mogą pojawiać się na drewnie. Wosk łatwo jest połączyć z niektórymi rodzajami farb czy lakierów, dzięki czemu możemy uzyskać taki kolor, na jakim nam zależy.

Jak używać wosku?

 • Wetrzyj określoną ilość produktu w powierzchnię mebla lub wykorzystaj twardy wosk do wypełnienia szczelin.
 • Wypoleruj mebel za pomocą gąbki lub ściereczki.

4. Fusy po kawie

Fusów po kawie wcale nie musisz od razu wyrzucać – mogą Ci się przydać na przykład do tego, by odświeżyć meble i zamaskować zarysowania i zadrapania na ich powierzchni. Co więcej, barwnik obecny w kawie pomoże Ci pozbyć się plam i przebarwień z drewna, a także wypełni niewielkie pęknięcia czy obicia.

Co należy zrobić?

 • Namocz fusy po kawie w wodzie lub oleju lnianym. Uzyskaną mieszankę zaaplikuj na te meble, które potrzebują natychmiastowej renowacji.
 • Usuń nadmiar pasty szczoteczką.
 • Powtarzaj raz w tygodniu.

5. Ocet i oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek

Połączenie octu z oliwą z oliwek to doskonały naturalny sposób, by zniwelować zarysowania na drewnianych powierzchniach i skutecznie chronić meble przed uszkodzeniami mechanicznymi. Co więcej, oba te składniki pielęgnują, czyszczą i odkażają powierzchnię, dzięki czemu jest ona wolna od kurzu, roztoczy i bakterii.

Jak wykorzystać te produkty?

 • Połącz ocet z oliwą w równych proporcjach i wetrzyj roztwór w drewnianą powierzchnię.
 • Pozostaw na kilka minut, aby produkty wniknęły w strukturę drewna, a następnie usuń nadmiar produktów wilgotną szmatką.

6. Plastelina na zniszczone meble

Być może wcześniej nie przyszło Ci to do głowy, ale plastelina to niezwykle prosty sposób, by przykryć pęknięcia i wypełnić szczeliny zniszczonego mebla.

Co należy zrobić?

 • Weź niewielką ilość plasteliny i wypełnij nią dziurki w meblu.
 • Wykorzystaj klej lub lakier, by plastelina  lepiej utrzymała się na miejscu.

7. Pasta do zębów i olejek

Pasta do zębów

Mieszanka pasty do zębów i olejku może okazać się niezwykle przydatna, by ukryć zarysowania i pęknięcia na stole, blacie czy innej drewnianej powierzchni.

Jak stosować ten produkt?

 • Rozcieńcz pastę do zębów w odrobinie oleju roślinnego i wetrzyj w zarysowanie.
 • Pozostaw do wyschnięcia, a następnie usuń nadmiar produktu wilgotną ściereczką.

8. Klej i trociny

Jeśli zarysowania czy pęknięcia na Twoim meblu są zbyt głębokie, by dało się je ukryć innymi opisywanymi sposobami, możesz sięgnąć po rozwiązanie ostateczne – trociny i klej!

Jak naprawić meble?

 • Wymieszaj odpowiednią ilość trocin z klejem.
 • Wetrzyj mieszankę w pęknięcia na powierzchni mebla i pozostaw do wyschnięcia.
 • Następnie wypoleruj powierzchnię.
 • Możesz także pomalować mebel farbą lub lakierem do drewna, aby nadać mu nowe oblicze.

Jak widzisz renowacja mebli wcale nie musi być bardzo skomplikowana i kosztowna. Zanim więc zdecydujesz się na to, by wymienić meble w swoim domu na nowe, sięgnij najpierw po naturalne produkty, które pomogą Ci uratować zniszczone drewniane powierzchnie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Medina, E., Romero, C., Brenes, M., & de Castro, A. (2007). Antimicrobial Activity of Olive Oil, Vinegar, and Various Beverages against Foodborne Pathogens. Journal of Food Protection, 70(5), 1194–1199. Available at: https://doi.org/10.4315/0362-028x-70.5.1194. Accessed 05/05/2020.
 • Moran, J., Newcombe, R. G., Wright, P., Haywood, J., Marlow, I., & Addy, M. (2005). A study into the plaque-inhibitory activity of experimental toothpaste formulations containing antimicrobial agents. Journal of Clinical Periodontology, 32(8), 841–845. Available at: https://doi.org/10.1111/j.1600-051x.2005.00762.x. Accessed 05/05/2020.
 • Pourny, C. (2014). The Furniture Bible: Everything You Need to Know to Identify, Restore & Care for Furniture. Artisan Books. Available at: https://bit.ly/35uXMQH. Accessed 05/05/2020.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.