Wyczyść drewno tymi naturalnymi sposobami

Wyczyść drewno tymi naturalnymi sposobami

Ostatnia aktualizacja: 17 września, 2021

Drewno to podstawowy i elegancki element wyposażenia naszych domów – bez względu na to, czy chodzi o kuchnię, salon, czy podłogę w korytarzu. Można powiedzieć, że drewno to materiał, który sprawi, że dom nie tylko będzie wyglądał piękniej, lecz również stanie się bardziej przytulny.

Utrzymywanie drewna w atrakcyjnie prezentującym się stanie to jednak spore wyzwanie. Pojawiają się na nim pęknięcia, jego powierzchnia ciemnieje, albo ulega zadrapaniu. Co możesz zrobić?

Jasne, możesz przeznaczać sporo pieniędzy na środki chemiczne pielęgnujące drewno, jednak możliwe, że wystarczy zastosować kilka prostych i tanich sztuczek, które są w stanie zaoferować tak samo dobre efekty.

Zapoznaj się z tym artykułem, aby dowiedzieć się, jak prosto i tanio wyczyścić drewno.

1. Wyczyść drewno olejkiem migdałowym

Na pewno wiesz już, że olejek migdałowy powszechnie wykorzystywany jest w kosmetyce. Zapobiega powstawaniu zmarszczek, wygładza i nawilża skórę oraz odżywia włosy i zwalcza rozdwajanie się ich końcówek.

Ale czy wiesz, że olejek migdałowy jest w stanie także skutecznie zadbać o inne materiały, w tym również drewno? Zobacz, w jaki sposób możesz go wykorzystać, jeśli chodzi o czyszczenie mebli i podłóg:

 • Naprawia pęknięte drewno, wygładzając jego powierzchnię. 
 • Sprawia, że drewno nabiera połysku.
 • Zapewnia ochronę mebli do 5 dniu.
 • Bardzo dobrze wpływa na stan powierzchni krzeseł, stołów i innych mebli o średnich rozmiarach.

Jak wyczyścić drewno, wykorzystując olejek migdałowy?

Składniki

 • 2 łyżeczki wody.
 • 2 łyżeczki olejku migdałowego.
 • Bawełniana ściereczka.

Przygotowanie 

 • Nigdy nie używaj gorącej wody. Mieszanie gorącej wody z olejkami eterycznymi powoduje, że tracą one swoje najważniejsze właściwości. Weź pojemnik, w którym możesz zmieszać wodę z olejkiem migdałowym i zamoczyć bawełnianą ściereczkę.
 • To bardzo proste: wystarczy, że namoczoną ścierką zaczniesz czyścić drewno. Delikatnie wypoleruj je, a następnie pozostaw do wyschnięcia.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Jak myć i dezynfekować drewniane przybory kuchenne?

2. Wyczyść trudne powierzchnie

Ocet jabłkowy

W każdym domu znajdują się trudne do czyszczenia powierzchnie, jak chociażby podłoga, figurki czy drewniane poręcze schodów. Gromadzą się na nich spore ilości kurzu, a po pewnym czasie ich powierzchnie zaczynają ciemnieć.

Co możesz zrobić? Wbrew pozorom, wcale nie tak trudno zadbać o tego typu drewno.

Składniki

Przygotowanie

 • Sięgnij po pojemnik lub wiadro. Zmieszaj w nim wszystkie składniki i namocz w nich bawełnianą ściereczkę. Wyczyść nią brudną powierzchnie. Szybko zauważysz znakomite rezultaty.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Drewniana podłoga w domu: zalety i wady

3. Umyj drewnianą podłogę

Czyszczenie podłogi

Masz w domu drewnianą podłogę? Wydajesz dużo pieniędzy na produkty, które sprawiają, że drewno wygląda atrakcyjnie i błyszczy się? Wcale nie musisz. Wykorzystaj ten prosty sposób, dzięki któremu otrzymasz te same rezultaty za zdecydowanie mniejsze pieniądze.

Składniki

Przygotowanie

 • Mówiliśmy już sporo na temat znakomitych korzyści olejku z drzewa herbacianego. To najlepszy naturalny środek czyszczący, jaki możesz znaleźć. Bardzo dobrze wyczyści twoje drewno i rozświetli je.
 • Olejek z drzewa herbacianego z łatwością znajdziesz w wielu sklepach z naturalnymi produktami lub sklepach specjalistycznych. Jest tani i cechuje się masą różnych zastosowań – nie tylko, jeśli chodzi o czyszczenie, lecz również kosmetykę.
 • Możesz go wykorzystać nawet do przygotowania własnego środka dezynfekującego dłonie.
 • Aby wyczyścić podłogę, podgrzej wodę. Powinna być ciepła, ale nie gorąca. Następnie dodaj do niej olej i 10 kropli olejku z drzewa herbacianego.
 • Aby wyczyścić podłogę drewnianą, możesz zastosować jedną z dwóch metod. Pierwsza jest odrobinę trudniejsza i polega na nawilżeniu ścierki i ręcznym wyczyszczeniu nią podłogi. Druga metoda jest zdecydowanie łatwiejsza.
 • Po prostu rozpryśnij mieszankę na podłogę i przy pomocy mopa powoli pozbywaj się zabrudzenia.

Którą metodę wypróbujesz, aby wyczyścić swoje meble lub podłogę? Po kilku minutach zobaczysz, jak powierzchnia zaczyna błyszczeć. Efekty zaskoczą Cię – podobnie jak świeży zapach drewna!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Smith, Alan. (1995). Cómo restaurar y reparar muebles, Madrid, Tursen-Herman Blume Ediciones.
 • VV. AA. (2007). Carpintería para el hogar, Larousse Editorial.
 • Barbado, José Luis. (2003). Consejos útiles para el hogar, Albatros.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.