Drewniana podłoga w domu: zalety i wady

Wybór podłogi w domu ma kluczowe znaczenie ze względu na pracę przy sprzątaniu i późniejszą konserwację, która może się z nią wiązać. W tym artykule pokażemy Ci zalety i wady jednej z ulubionych opcji wielu osób: drewnianej podłogi.
Drewniana podłoga w domu: zalety i wady

Ostatnia aktualizacja: 16 marca, 2021

Drewniana podłoga to alternatywa, która ma zarówno swoich obrońców jak i przeciwników. Albowiem niezależnie od elegancji i stylu jaki nadaje przestrzeniom, istnieje szereg kontrargumentów związanych z nadmierną troską, której wymaga.

Jednak najlepszym sposobem rozwiązania tego dylematu jest poznanie zalet i wad, aby dokonać uczciwej oceny.

W tym artykule zajmiemy się między innymi aspektami ekologicznymi, estetycznymi, montażowymi, konserwacyjnymi z jakimi wiąże się drewniana podłoga. Porozmawiamy również o jej wytrzymałości i cenie. W ten sposób decyzja o instalacji lub nie drewnianej podłogi w domu zostanie podjęta całkowicie świadomie.

A zatem przejdźmy do rzeczy!

Drewniana podłoga i jej zalety

Drewno to materiał, który w imponujący sposób przyciąga uwagę, ponieważ można je łączyć z meblami w różnym stylu. Ponadto drewniana podłoga niewątpliwie podnosi atrakcyjność wnętrza.

Istnieją jednak inne zalety, które ją wyróżniają spośród innych rozwiązań a które można docenić nawet po dekadach użytkowania. Zaraz powiemy ci, na czym one polegają!

1. Izolacja termiczna

W zimnych porach roku drewniana podłoga doskonale się sprawdza, ponieważ ma godny pozazdroszczenia współczynnik izolacji termicznej. Dzięki temu zachowuje ciepło w domu, pomimo panujących na zewnątrz niskich temperatur.

2. Drewniana podłoga jest trwała

Okres przydatności do użytkowania jest uważany za bardzo długi. Odpowiednio konserwowana, drewniana podłoga może bowiem pozostać w nienaruszonym stanie przez całe pokolenia. W tym wypadku czas użytkowania, jaki ostatecznie oferuje wybór drewnianej podłogi jest proporcjonalny do jej grubości.

3. Hipoalergiczność

Podłogi drewniane nie generują alergii ponieważ nie przyciągają drobinek kurzu, pyłków czy różnych czynników, które często są przyczyną problemów z kichaniem. Innymi słowy, drewniana podłoga nie absorbuje składników brudu, ułatwiając w ten sposób całkowite oczyszczenie każdej przestrzeni.

Kobieta z alergią
Drewniana podłoga ogranicza możliwość wystąpienia alergii nosa związanych z kurzem.

4. Czystość powietrza

Jakość powietrza w domach z drewnianymi podłogami jest podwyższona. Co ciekawe, w uderzający sposób przekłada się to na efekty na poziomie psychologicznym i fizjologicznym dla osób przechodzących pewne etapy rekonwalescencji.

5. Drewniana podłoga jest bardzo estetyczna

Drewniana podłoga jest czynnikiem wyróżniającym każdą przestrzeń. W niepowtarzalny sposób uwydatnia jej charakter i tworzy sprzyjające estetycznie otoczenie dla pozostałych obiektów znajdujących się w tym samym pomieszczeniu.

Oprócz tego może mieć różnorodne wzory i wykończenia, które sprawiają, że nie sposób jej porównać z innymi rozwiązaniami.

Może Cię zainteresować również ten temat: Dekoracja wnętrz – 6 szybkich efektownych wskazówek

Jakie wady ma drewniana podłoga?

Należy również przeanalizować słabe strony podłogi drewnianej, aby określić jej przydatność do zastosowania w każdym domu. W związku z tym poniżej przedstawiamy główne wady tej opcji.

1. Instalacja

Podczas montażu konieczna jest milimetrowa dokładność w wykonaniu wszystkich kroków. Najmniejsza pomyłka może bowiem powodować różne problemy związane z trwałością drewnianej podłogi na przestrzeni lat.

Dlatego najlepiej udać się do specjalistów w tej dziedzinie, którzy gwarantują optymalną jakość wykończenia.

2. Drewniana podłoga wymaga szczegółowej konserwacji

Konserwacja, jakiej powinna podlegać drewniana podłoga, jest znacznie większa niż w przypadku pozostałych materiałów. Wiąże się to z tym, że może na nią wpływać zarówno wilgoć, nadmierne nasłonecznienie jak i zadrapania w wyniku kontaktu z innymi przedmiotami.

Z tego powodu jej pielęgnacja wymaga poświęcenia czasu w regularnych odstępach.

3. Kolor zmienia się wraz z upływem czasu

Jednolitość koloru drewnianej podłogi może z czasem ulec pogorszeniu. Dzieje się tak, gdy jeden obszar jest bardziej narażony na działanie słońca niż inny. Powstanie więc zróżnicowanie w kolorystyce, które będzie wpływać na tak pożądaną estetykę.

4. Cena

Cena to jedno z największych ograniczeń przy wyborze drewna, ponieważ średnia wartość przewyższa inne dostępne na rynku opcje. Mimo to do wyboru są różne rodzaje, co poszerza zakres możliwych kosztów. Eksperci bez wątpienia wolą jednak postrzegać drewnianą podłogę jako inwestycję długoterminową.

5. Hałas

Drewno nie ma najlepszych wartości, jeśli chodzi o izolację akustyczną, więc hałas ma tendencję do rozprzestrzeniania się w niepożądany sposób. Chociaż w takich wypadkach istnieje też rozwiązanie z dodatkową warstwą izolacji. Ale ostatecznie oznacza to również większy wydatek.

Dzieci się bawią na podłodze
Dzieci mogą zarysować i zniszczyć podłogę z drewna, dlatego należy to wziąć pod uwagę przy wyborze tej opcji.

Ekologiczne zalety podłóg drewnianych

Chociaż wycinanie drzew wiąże się z działaniem destrukcyjnym, prawda jest taka, że ​​przepisy wymuszają na firmach wycinkę większej ilości w stosunku do tego, co jest pozyskiwane z lasów. Z kolei nakład energetyczny na obróbkę drewna jest znacznie niższy niż w przypadku innych materiałów, takich jak beton czy tworzywa sztuczne.

Z drugiej strony drewniane podłogi, poprzez efekt zwany pochłanianiem dwutlenku węgla, redukują dwutlenek węgla znajdujący się w powietrzu, co minimalizuje efekt cieplarniany. Oprócz tego resztki drewna, które z jakiegoś powodu zostaną wyrzucone, można poddać recyklingowi na inne potrzeby.

Decyzji o wyborze drewnianej podłogi nie należy podejmować lekkomyślnie

Podłoga drewniana to doskonała propozycja dla osób, które są gotowe dokonać dużej inwestycji, przeprowadzać konserwację w ustalonych terminach i dbać o to, aby nie miała na nią wpływu wilgoć czy nasłonecznienie.

Po zapoznaniu się z zaletami i wadami, następnym krokiem jest zbadanie przestrzeni, w której chcesz zainstalować podłogę z drewna i oszacowanie jej wykonalności na podstawie ekspozycji, na jaką będzie narażona w przyszłości.

Krótko mówiąc, wyboru podłogi w domu nie należy podejmować lekkomyślnie, ponieważ może ona służyć przez całe życie. Dlatego najważniejszym zaleceniem jest upewnienie się co do wszystkich wad i zalet, zanim udzielimy jej bezkrytycznej aprobaty.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.