Trendy kolorystyczne w dekoracji wnętrz

Trendy kolorystyczne pomogą ci odświeżyć mieszkanie i sprawią, że będzie ono bardziej nowoczesne. Poznaj tych kilka ciekawych inspiracji.
Trendy kolorystyczne w dekoracji wnętrz

Napisany przez Virginia Martínez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Trendy kolorystyczne pomogą ci dobrać elegancki i świeży odcień dla twoich pomieszczeń i dekoracji. Najważniejsze jest dobranie ich wedle własnych upodobań i posiadanych już wcześniej mebli i akcentów.

Opcje kolorów i odcieni zawsze będą zależeć od rozmiaru i przeznaczenia dekorowanego pomieszczenia oraz twoich upodobań. Jednakże, istnieją pewne trendy w modzie, które mogą dać ci świetne pomysły i sprawią, że mieszkanie będzie wyglądało nowocześniej.

Czy wiesz, na jaki kolor warto postawić w tym roku? Czytaj dalej i dowiedz się więcej.

Jednym z najważniejszych pytań, które pojawia się przy dekorowaniu dowolnej części domu, jest wybór kolorów i ich odcieni. W dzisiejszych czasach możliwości jest nieskończenie wiele. Wybór zawsze zależy od typu pomieszczenia, które chcemy urządzić, jego oświetlenia i przeznaczenia, twojego własnego gustu, rodzaju mebli i innych czynników.

Czy chcesz zatem poznać najnowsze trendy kolorystyczne? W tym artykule przedstawimy kilka pomysłów, które sprawią, że na nowo odkryjesz swój dom.

Trendy kolorystyczne w dekoracji wnętrz – poznaj pięć świetnych kolorów

Kolory wpływają na Twój nastrój i emocje. Ponadto mogą nawet wpływać na tętno, kreatywność, relaks lub twoją zdolność koncentracji. Z tego powodu ważne jest, aby wybrać odpowiedni kolor do typu pomieszczenia, które chcesz ozdobić.

1. Trendy kolorystyczne: namiętna intensywna czerwień

czerwona sypialnia

Intensywna czerwień to kolor klasyczny, który dodaje elegancji i pasji. Jeśli nie chcesz uzyskać efektu buduarowego, go w swoim pokoju sypialnym z umiarem.

Warto postawić też na ponadczasowy kontrast czerwieni z odcieniami bieli, szarości i czerni, który może być prawdziwą przyjemnością estetyczną. Oprócz nadania pomieszczeniu nowoczesnego charakteru, może rozbudzić zmysły i zachwycić twoich domowników i gości. Czerwony pozwoli ci rozbudzić swoją energię i witalność.

Rzeczywiście, ze względu na swoją intensywność, czerwień wyróżnia się i pomaga skupić wzrok oraz aktywować energię. Uważaj jednak, aby z nią nie przesadzić, ponieważ może wtedy powodować nadmierny stres dla twojego ciała.

2. Trendy kolorystyczne- ciekawy ultrafiolet

Według Instytutu koloru Pantone (Pantone Color Institute) kolorem roku 2018 był “ultrafiolet“, a konkretnie odcień 18-3838. Instytut wyjaśnia, że:

„Historycznie rzecz biorąc, istniała mistyczna lub duchowa cecha związana z ultrafioletem. Ten kolor jest często kojarzony z praktykami uważności, które zapewniają wyższe środowisko dla tych, którzy szukają schronienia przed dzisiejszym nadmiernie stymulującym światem. Zastosowanie odcieni fioletu w oświetleniu inspiruje połączenie ze światem duchowym i własną kreatywnością. ”

Zatem użycie tego koloru w połączeniu z innymi barwami to dobry sposób, aby przekazać to uczucie mistycyzmu, duchowości, koncentracji i kreatywności. Będzie to dobry kolor dla pokoju gdzie czytasz, malujesz, tańczysz – jednym słowem gdzie potrzebujesz inspiracji.

3. Trendy kolorystyczne – morskie fale

Morski kolor na ścianach

Modny błękit oceanu sprawdzi się w pokoju dziecka, czytelniczym lub w łazience.

Niebieskie kolory przenoszą duszy harmonię i spokój, dlatego są idealne do nauki lub pracy.

Kolor morskiego błękitu to kolejny relaksujący i spokojny kolor, idealny do pomieszczeń, w których śpisz, czytasz lub studiujesz. To odcień w połowie drogi między niebieskim a zielonym – uspokajający i pomagający skupić się na pracy.

Ponadto, jak sama nazwa wskazuje, kolor „oceanu” odnosi się do dźwięków i wrażeń oceanu, jego harmonii i spokoju. Zapewni ci jednocześnie poczucie balansu, spokoju i witalności.

Z drugiej strony jest to idealny kolor do pomieszczeń skierowanych w stronę słońca i z dużą ilością światła z zewnątrz – być może ze szklanymi drzwiami balkonowymi lub wysokimi oknami. Przywołuje poczucie równowagi, wolności i harmonii otwartego oceanu.

Nie należy zapominać, że był to również trend w 2018 roku, wybrany jako kolor tego roku przez cenionego dekoratora wnętrz Sherwina Williamsa.

4. Zielony, kolor natury i spokoju

Dopóki go nie nadużyjesz, zielony jest również dobrym rozwiązaniem przy wyborze niektórych elementów dekoracyjnych do jasnego pokoju. Natura i inspirowane nią wnętrza ą ponadczasowe – zawsze będą modne i świeże.

Dlatego w ostatnich latach panuje trend, aby w różnych pomieszczeniach włączać intensywne zielone elementy i szczegóły natury. Dobre dodatki to na przykład: drewniane meble, zdjęcia prosto z lasu, gałązki świerków i brzóz.

 

Intensywny zielony kolor zapewnia świeżość i witalność, a także równowagę i szczęście. Będzie dobrze komponował się z beżem, bielą i złotem.

5. Żywy koral: trend kolorystyczny panujący od 2019 roku

Koralowe barwy i modne trendy

Pokój z jedną ścianą w intensywniejszym kolorze będzie wydawał się ciekawszy.

Żywy kolor koralowy, wybrany przez instytut Pantone kolorem roku 2019, przekazuje witalność i energię. Jest idealny do pomieszczeń mieszkalnych, salonu, czy nawet pokoju zabaw! Żywy koralowy to także radosny odcień zapewniający witalność i energię.

Jest on pełen natury i chęci życia. Ponadto zapewnia także prywatność i poczucie bliskości, dzięki czemu jest idealną opcją dla obszarów, w których spędzasz czas w ciągu dnia.

Według Leatrice Eiseman, dyrektora wykonawczego Pantone Color Institute:

„Konsumenci pragną interakcji międzyludzkich i więzi społecznych. Dlatego cechy ciepłe, łączące ludzi i podtrzymujące na duchu koloru koralowego generują tak pozytywną reakcję ”.

W każdym razie, niezależnie od koloru, energii i uczuć, które chcesz przekazać, zawsze pamiętaj, aby wziąć pod uwagę następujące rady. Powinieneś szczególnie pomyśleć o tym, do czego zamierzasz wykorzystać ten pokój i kto będzie w nim przebywał.

  • Twoja sypialnia powinna mieć kolory zachęcające do relaksu i snu. Odważniejsze kolory powinny stanowić raczej małe akcenty.
  • Z drugiej strony biuro powinno zachęcać do refleksji, relaksu i kreatywności- bez krzykliwych dodatków odwracających uwagę.
  • Twój salon powinien być oazą ciepłych i naturalnych kolorów. Będzie wtedy zapraszał ludzi do spotkań towarzyskich i interakcji.
  • W podobny sposób, dekoracja twojej kuchni powinna być jednocześnie stymulująca do działania, ciepła i relaksująca. Dodatkowo, dobrym pomysłem jest dodanie do kuchni kolorów takich jak biel i czerń, ponieważ wywołują one poczucie czystości i higieny. Naturalne i drewniane dodatki pomogą poczuć się bliżej środowiska i stworzą rustykalną atmosferę.

Czy już zdecydowałeś, które z tych trendów kolorystycznych zastosujesz w swoim domu?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.