Trendy kolorystyczne w dekoracji wnętrz

Trendy kolorystyczne pomogą ci odświeżyć mieszkanie i sprawią, że będzie ono bardziej nowoczesne. Poznaj tych kilka ciekawych inspiracji.
Trendy kolorystyczne w dekoracji wnętrz

Napisany przez Virginia Martínez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Trendy kolorystyczne pomogą ci dobrać elegancki i świeży odcień dla twoich pomieszczeń i dekoracji. Najważniejsze jest dobranie ich wedle własnych upodobań i posiadanych już wcześniej mebli i akcentów.

Opcje kolorów i odcieni zawsze będą zależeć od rozmiaru i przeznaczenia dekorowanego pomieszczenia oraz twoich upodobań. Jednakże, istnieją pewne trendy w modzie, które mogą dać ci świetne pomysły i sprawią, że mieszkanie będzie wyglądało nowocześniej.

Czy wiesz, na jaki kolor warto postawić w tym roku? Czytaj dalej i dowiedz się więcej.

Jednym z najważniejszych pytań, które pojawia się przy dekorowaniu dowolnej części domu, jest wybór kolorów i ich odcieni. W dzisiejszych czasach możliwości jest nieskończenie wiele. Wybór zawsze zależy od typu pomieszczenia, które chcemy urządzić, jego oświetlenia i przeznaczenia, twojego własnego gustu, rodzaju mebli i innych czynników.

Czy chcesz zatem poznać najnowsze trendy kolorystyczne? W tym artykule przedstawimy kilka pomysłów, które sprawią, że na nowo odkryjesz swój dom.

Trendy kolorystyczne w dekoracji wnętrz – poznaj pięć świetnych kolorów

Kolory wpływają na Twój nastrój i emocje. Ponadto mogą nawet wpływać na tętno, kreatywność, relaks lub twoją zdolność koncentracji. Z tego powodu ważne jest, aby wybrać odpowiedni kolor do typu pomieszczenia, które chcesz ozdobić.

1. Trendy kolorystyczne: namiętna intensywna czerwień

czerwona sypialnia

pokoju sypialnym

Warto postawić też na ponadczasowy kontrast czerwieni z odcieniami bieli, szarości i czerni, który może być prawdziwą przyjemnością estetyczną. Oprócz nadania pomieszczeniu nowoczesnego charakteru, może rozbudzić zmysły i zachwycić twoich domowników i gości. Czerwony pozwoli ci rozbudzić swoją energię i witalność.

Rzeczywiście, ze względu na swoją intensywność, czerwień wyróżnia się i pomaga skupić wzrok oraz aktywować energię. Uważaj jednak, aby z nią nie przesadzić, ponieważ może wtedy powodować nadmierny stres dla twojego ciała.

2. Trendy kolorystyczne- ciekawy ultrafiolet

Według Instytutu koloru Pantone (Pantone Color Institute) kolorem roku 2018 był “ultrafiolet“, a konkretnie odcień 18-3838. Instytut wyjaśnia, że:

„Historycznie rzecz biorąc, istniała mistyczna lub duchowa cecha związana z ultrafioletem. Ten kolor jest często kojarzony z praktykami uważności, które zapewniają wyższe środowisko dla tych, którzy szukają schronienia przed dzisiejszym nadmiernie stymulującym światem. Zastosowanie odcieni fioletu w oświetleniu inspiruje połączenie ze światem duchowym i własną kreatywnością. ”

Zatem użycie tego koloru w połączeniu z innymi barwami to dobry sposób, aby przekazać to uczucie mistycyzmu, duchowości, koncentracji i kreatywności. Będzie to dobry kolor dla pokoju gdzie czytasz, malujesz, tańczysz – jednym słowem gdzie potrzebujesz inspiracji.

3. Trendy kolorystyczne – morskie fale

Morski kolor na ścianach

Modny błękit oceanu sprawdzi się w pokoju dziecka, czytelniczym lub w łazience.

Niebieskie kolory przenoszą duszy harmonię i spokój, dlatego są idealne do nauki lub pracy.

Kolor morskiego błękitu to kolejny relaksujący i spokojny kolor, idealny do pomieszczeń, w których śpisz, czytasz lub studiujesz. To odcień w połowie drogi między niebieskim a zielonym – uspokajający i pomagający skupić się na pracy.

Ponadto, jak sama nazwa wskazuje, kolor „oceanu” odnosi się do dźwięków i wrażeń oceanu, jego harmonii i spokoju. Zapewni ci jednocześnie poczucie balansu, spokoju i witalności.

Z drugiej strony jest to idealny kolor do pomieszczeń skierowanych w stronę słońca i z dużą ilością światła z zewnątrz – być może ze szklanymi drzwiami balkonowymi lub wysokimi oknami. Przywołuje poczucie równowagi, wolności i harmonii otwartego oceanu.

Nie należy zapominać, że był to również trend w 2018 roku, wybrany jako kolor tego roku przez cenionego dekoratora wnętrz Sherwina Williamsa.

4. Zielony, kolor natury i spokoju

Dopóki go nie nadużyjesz, zielony jest również dobrym rozwiązaniem przy wyborze niektórych elementów dekoracyjnych do jasnego pokoju. Natura i inspirowane nią wnętrza ą ponadczasowe – zawsze będą modne i świeże.

Dlatego w ostatnich latach panuje trend, aby w różnych pomieszczeniach włączać intensywne zielone elementy i szczegóły natury. Dobre dodatki to na przykład: drewniane meble, zdjęcia prosto z lasu, gałązki świerków i brzóz.

 

Intensywny zielony kolor zapewnia świeżość i witalność, a także równowagę i szczęście. Będzie dobrze komponował się z beżem, bielą i złotem.

5. Żywy koral: trend kolorystyczny panujący od 2019 roku

Koralowe barwy i modne trendy

Pokój z jedną ścianą w intensywniejszym kolorze będzie wydawał się ciekawszy.

Żywy kolor koralowy, wybrany przez instytut Pantone kolorem roku 2019, przekazuje witalność i energię. Jest idealny do pomieszczeń mieszkalnych, salonu, czy nawet pokoju zabaw! Żywy koralowy to także radosny odcień zapewniający witalność i energię.

Jest on pełen natury i chęci życia. Ponadto zapewnia także prywatność i poczucie bliskości, dzięki czemu jest idealną opcją dla obszarów, w których spędzasz czas w ciągu dnia.

Według Leatrice Eiseman, dyrektora wykonawczego Pantone Color Institute:

„Konsumenci pragną interakcji międzyludzkich i więzi społecznych. Dlatego cechy ciepłe, łączące ludzi i podtrzymujące na duchu koloru koralowego generują tak pozytywną reakcję ”.

W każdym razie, niezależnie od koloru, energii i uczuć, które chcesz przekazać, zawsze pamiętaj, aby wziąć pod uwagę następujące rady. Powinieneś szczególnie pomyśleć o tym, do czego zamierzasz wykorzystać ten pokój i kto będzie w nim przebywał.

  • Twoja sypialnia powinna mieć kolory zachęcające do relaksu i snu. Odważniejsze kolory powinny stanowić raczej małe akcenty.
  • Z drugiej strony biuro powinno zachęcać do refleksji, relaksu i kreatywności- bez krzykliwych dodatków odwracających uwagę.
  • Twój salon powinien być oazą ciepłych i naturalnych kolorów. Będzie wtedy zapraszał ludzi do spotkań towarzyskich i interakcji.
  • W podobny sposób, dekoracja twojej kuchni powinna być jednocześnie stymulująca do działania, ciepła i relaksująca. Dodatkowo, dobrym pomysłem jest dodanie do kuchni kolorów takich jak biel i czerń, ponieważ wywołują one poczucie czystości i higieny. Naturalne i drewniane dodatki pomogą poczuć się bliżej środowiska i stworzą rustykalną atmosferę.

Czy już zdecydowałeś, które z tych trendów kolorystycznych zastosujesz w swoim domu?

To może Cię zainteresować ...
Cztery najlepsze kolory do pokoju Twojego dziecka
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Cztery najlepsze kolory do pokoju Twojego dziecka

Dzisiaj porozmawiamy o tym, jak dobrać najlepsze kolory do dekoracji domu, a w szczególności do pomalowania różnych powierzchni w sypialni Twojego ...