Cztery najlepsze kolory do pokoju Twojego dziecka

Kolory są wszędzie wokół nas i mają ogromny wpływ na nasz nastrój. Aby wybrać najlepsze kolory do sypialni dziecka, które zapewnią mu spokój i przyjemność, ważne jest, aby dowiedzieć się więcej na ich temat.
Cztery najlepsze kolory do pokoju Twojego dziecka

Napisany przez Thady Carabaño

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Dzisiaj porozmawiamy o tym, jak dobrać najlepsze kolory do dekoracji domu, a w szczególności do pomalowania różnych powierzchni w sypialni Twojego dziecka.

Siła kolorów

Jesteśmy otoczeni kolorami. Jest to oczywiste. Jednak to, co nie jest tak oczywiste, to fakt, że kolory mają ogromny wpływ na nasz nastrój. Wierzcie lub nie, ale tak jest.

To powiedziawszy, zastanówmy się, jakie najlepsze kolory należy wybrać, aby udekorować pokój dziecka, jeśli chcesz, aby spało i przebywało w harmonijnym otoczeniu?

Z pewnością zauważyłeś, w jaki sposób deszczowe dni, które są wypełnione szarością wpływają na nasz nastrój. Szary przygnębia niektórych ludzi, a innych z kolei relaksuje. W ten sam sposób, ściany w szpitalu są uspokajająco białe lub zielone, a wnętrze żłobka jest wesoło żółte. Ponadto większość powierzchni wewnątrz szkół malowana jest w kojących kolorach, takich jak niebieski.

Dlatego wiele organizacji już używa kolorów, aby wprowadzić i utrzymać pewien nastrój.

Dekorując pokój dziecka, nawet, jeśli nie jesteś ekspertem w psychologii kolorów, musisz być świadomy pewnych podstawowych pojęć dotyczących ich właściwości fizycznych.

Według psychologów, artystów i specjalistów od marketingu, kolory mają zdolność do inspirowania, pobudzania, uspokajania, uzdrawiania, a nawet pobudzania nas do działania. Dowiedz się, jak ich używać, zanim udasz się do sklepu z farbami.

Najlepsze kolory: Ciepłe i chłodne odcienie

Na początku musisz wybrać temperaturę koloru, czyli odcień, jaki chciałbyś mieć w pokoju swojego dziecka. Chcesz, aby kolory były ciepłe czy świeże? Zależy to od rodzaju klimatu i pozycji słońca w stosunku do położenia okien w pomieszczeniu.

Zauważ, że jest to jedynie swojego rodzaju subiektywne postrzeganie temperatury, które większość z nas przypisuje określonym kolorom, kiedy łączymy je z elementami środowiska, które są ich naturalnymi odpowiednikami. Na przykład czerwony = gorący ogień, niebieski = chłodna woda, żółty = ciepły, słoneczny itp.

Niebieskie ściany

W ramach koła kolorów, istnieją dwie grupy: ciepłe kolory i zimne kolory. Są one pogrupowane w następujący sposób:

  • Ciepłe odcienie: Są pochodnymi odcieni ognia, takich jak czerwienie, pomarańcze i żółcie.
  • Odcienie zimne: Ta grupa zawiera kolory nieba i wody, takie jak niebieskie i zielone.

Należy pamiętać, że w kole kolorów jest punkt, w którym ciepłe kolory nabierają chłodniejszych odcieni i odwrotnie.

Z jednej strony, zastosowanie ciepłych odcieni tworzy poczucie komfortu i zamienia duże, otwarte pomieszczenia w przytulne, intymne przestrzenie. Z drugiej strony, tony chłodne mają ogólny efekt uspokajający. Ponadto “otwierają” mniejsze przestrzenie.

Najlepsze kolory do sypialni dziecka

Sypialnia jest swojego rodzaju świętą, intymną przestrzenią. Dla dziecka jest to przestrzeń, w której codziennie śpi i bawi się. To także miejsce, w którym spędzają większość czasu na etapie rozwoju i dorastania.

Dlatego dekorowanie sypialni to nie tylko kwestia estetyki. Ponadto kolor, którym malujesz ściany, jest narzędziem, które możesz wykorzystać, aby wpłynąć na nastrój każdego z nas i wydobyć z niego to, co w nim najlepsze.

Zawsze najlepiej jest wybrać paletę dla sypialni dziecka, która sprawi, że poczuje się ono pobudzone i naładowane energią, ale także zrelaksowane na tyle, by dobrze spać w nocy.

Wreszcie, zanim dokonasz ostatecznego wyboru, nie zapomnij o osobowości swojego dziecka. (Nie, nie mamy na myśli standardowego podziału: niebieski dla chłopców i różowy dla dziewcząt. Mówimy tu o ich prawdziwych preferencjach, pasjach i zainteresowaniach!)

Kolory dla dzieci o olbrzymiej energii

1. Zielony

Zielony kojarzy się z spokojem naturalnych przestrzeni, takich jak lasy, łąki itp. Dlatego pokój pomalowany tym kolorem będzie bardzo relaksujący.

pokój dziecięcy - najlepsze kolory zielony
Każde dziecko jest energiczne, ale jeśli Twoje jest jak huragan, to być może powinieneś zastanowić się nad wyborem kolorów z zakresu zielono-niebieskiego.

Ponadto zachęca do zabawy i ma działanie uspokajające. Dodatkowo pomaga zmniejszyć niepokój i może nawet uspokoić nadpobudliwe dziecko. Według specjalistów od kolorów, kolor zielony może znacznie poprawić zrozumienie i szybkość czytania.

2. Niebieski

Dzieci, które się ciągle złoszczą i są mistrzami innych manipulacyjnych zachowań, mogą skorzystać z kojących efektów niebieskiego pokoju. Kolor ten zmniejsza uczucia lęku i agresji.

Możesz wybrać paletę w zakresie od jaśniejszego błękitu do szarości i obserwować, jak Twój dziki lew zmienia się w zabawnego kociaka.

Kolory dla dzieci refleksyjnych

Pomarańcze i purpury są dość silnymi kolorami i mogą być najlepszym wyborem do sypialni dla spokojniejszych i bardziej refleksyjnych dzieci.

3. Pomarańczowy

Ten kolor jest ciepły, przyjazny i młodzieńczy jak dojrzały owoc, więc jest idealny dla dzieci. Niektórzy uważają, że sprzyja rozwojowi takich uczuć i umiejętności, jak zaufanie, towarzyskość i niezależność.

Mniej intensywne lub pastelowe odcienie są świetne dla młodszych dzieci, a jaśniejsze, bardziej nasycone są lepsze dla starszych. Pomarańczowy jest zabawnym kolorem i fantastycznym wyborem dla dzieci obu płci.

4. Fioletowy

Kolor fioletowy jest powszechnie kojarzony z rodem królewskim. Choć nie jesteśmy wielkimi fanami rankingów społecznych, trzeba powiedzieć, że kolory z zakresu niebieskozielony-karmazyn (fioletowy) mogą zdecydowanie inspirować kreatywność i wpływać na rozwój umysłowy i głębokie myślenie u tych, którzy są przez nie otoczeni.

Fiolet łączy w sobie spokój błękitu i energię czerwieni, czyniąc go dość zrównoważonym kolorem. Jest to ściśle związane z umacnianiem zaufania we własną intuicję.

Najlepsze kolory do pokoju dziecka: Biały i czarny

Niektórzy rodzice mogą myśleć, że biel jest złym pomysłem na sypialnię dziecka. Łatwo się brudzi i nie jest to zbyt zabawne, prawda? To zbyt instytucjonalne!

Jednak biały pokój może być świetny, gdy dodamy go do palety kolorów, która wydobywa jego żywość i dodaje oryginalności sypialni. Pomyśl o jasnych kompozycjach kolorystycznych Miró i o obrazach Mondriana.

Pies i chłopiec a najlepsze kolory do sypialni
Z kolorem czarnym możesz stworzyć pokój zabawy z tablicą na całej powierzchni.

Innym kolorem, którego wielu ludzi unika, nie tylko w sypialniach, ale w domu w ogóle, jest kolor czarny. Czarny kojarzy się z wiecznym snem i żałobą, więc oczywiście nikt nie chce go dla sypialni swoich dzieci. Jednak jedna czarna ściana pokryta farbą kredową mogłaby być wspaniałym tłem dla odważnych dzieł sztuki.

Najlepszym sposobem na powstrzymanie dzieci przed bazgraniem po wszystkich ścianach jest pozwolenie na to na chociaż jednej z nich. Ponadto kreda jest łatwa do usunięcia, dzięki czemu dzieci mogą swobodnie wyrażać siebie, nie nudząc się wciąż tym samym dziełem sztuki. Czarny sprawdza się lepiej, gdy jest uzupełniony jasnymi kolorami w pokoju.

Klucz do wyboru kolorów według osobowości dziecka

Chociaż najlepsze kolory dla sypialni dziecka powinny być określone przez ich ustalone przez Ciebie indywidualne cechy, należy pamiętać, aby uwzględnić również ich preferencje w momencie dekorowania przestrzeni. Niech ich osobowość wyłoni się, podczas gdy Ty pomagasz im wybrać paletę dla pokoju, w którym będą spać i spędzać dużo czasu.

Większość dzieci intuicyjnie wybierze kolory, których potrzebują. (My też tak robimy, ale dzieci bardziej niż my ufają swojej intuicji. Ta odwaga jest czymś, co powinniśmy wspierać i czego musimy się od nich ponownie nauczyć!)

Stwarzaj swoim dzieciom proste możliwości bycia niezależnym i przygotuj je do podejmowania pewnych decyzji na późniejszym etapie życia. Wybierając odpowiednie kolory, ściany pokoju będą odzwierciedlać dobre samopoczucie dziecka, a może nawet Twoje.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.