Sypialnia – usuń szkodliwe rzeczy i śpij zdrowo!

Bez względu na to, czy skrupulatnie urządzasz swoją sypialnię, czy nie przykładasz zbytniej wagi do pomieszczenia, w którym śpisz, pamiętaj, że odpowiedni jego wystrój ma ogromy wpływ na nasz sen i nocną regenerację organizmu.
Sypialnia – usuń szkodliwe rzeczy i śpij zdrowo!

Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia, 2020

Czy wiesz, że sypialnia to miejsce, w którym nie należy przechowywać niektórych rzeczy, ponieważ mogą one negatywnie wpływać na nasz nocny odpoczynek? Poznaj dziś z nami 9 zaleceń, dzięki którym będziesz dobrze się wysypiać i rozpoczynać dzień z energią.

Harmonijnie urządzona sypialnia zakłada wykluczenie niektórych szczegółów, które mogą zaburzać nasz sen i prowadzić do problemów z zasypianiem lub bezsenności. Zwróć więc uwagę na drobne szczegóły, do których prawdopodobnie nigdy nie przywiązywałeś wagi, a rzeczywiście są one ważne w kwestii higieny snu.

Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że zmieniając nieco wystrój sypialni możemy szybko i skutecznie poprawić jakość naszego snu. Pamiętaj, że w swojej sypialni przede wszystkim powinieneś czuć się dobrze – stąd tak ważne jest przestrzeganie kilku zasad dobrego odpoczynku.

Poznaj elementy, które mogą generować negatywną energię w twojej sypialni.

Jak sprawić, by sypialnia była przyjaznym miejscem do odpoczynku?

1. Usuń kwiaty

Generalnie jesteśmy przyzwyczajeni do posiadania kwiatów i roślin doniczkowych w całym domu, również w naszych sypialniach. Jeśli jednak w pierwszym przypadku pozytywnie wpływają one na samopoczucie i wprowadzają harmonię do naszych wnętrz, w drugim – nie zaleca się trzymania kwiatów w pomieszczeniach, w których śpimy.

Nie chodzi tu bynajmniej o popularny mit o tym, że kwiaty pozbawiają nas w nocy tlenu, lecz o przepływ pozytywnej energii. Według założeń Feng Shui kwiaty rozbudzają w nas żądze niewierności i zdrady, a zatem mogą stać się przyczyną mniej lub bardziej poważnych problemów małżeńskich.

Inna teoria na ten temat zakłada, że sypialnia to miejsce niezbyt naświetlone i w konsekwencji może prowadzić do szybkiego więdnięcia kwiatów. Co więcej, generowane przez nie pyłki niekorzystnie wpływają na zdrowie osób zmagających się z alergiami czy astmą.

pokój dziecinny

Jeśli jednak zdecydujesz się zostawić kwiaty w swojej sypialni, ponieważ nie wyobrażasz sobie wystroju wnętrz bez nich, oczywiście decyzja ta nie musi wiązać się z chroniczną bezsennością. Posiadanie wielobarwnych kwiatów w pomieszczeniach ma również swoje zalety: regulują one temperaturę wnętrz, łagodzą hałas i mają działanie odprężające.

2. Zmień kolorystykę na pastele

Pomarańczowy, ostry żółty, czerwony… Kolory te symbolizują ogień, czyli namiętność i mocną energię. Nie idą więc z parze z uczuciem relaksu i odpoczynku. W niektórych przypadkach kolory te mogą okazać się przydatne, na przykład w celu ożywienia intymnych kontaktów z partnerem.

Jeśli jednak chodzi o spokojny i zdrowy sen, to zdecydowanie je odradzamy.

Co więcej, ostre kolory w sypialni, wyraźnie kontrastujące z resztą elementów wystroju, mogą potęgować negatywne uczucia, takie jak zazdrość czy brak zaufania. Jeśli chcesz spać spokojnie i zdrowo wypocząć, postaw na pastelowe dodatki.

Liczne badania naukowe dowodzą, że kolorami, które pozytywnie wpływają na odprężenie organizmu są delikatne odcienie brązu i ochry.

Jasna i czysta sypialnia

3. Wynieś telewizor z sypialni

Któż z nas nie lubi wygodnie wyciągnąć się na łóżku i zobaczyć film czy jakiś program rozrywkowy tuż przed snem?

Naukowcy badający zaburzenia snu doszli jednak do wniosku, że bezpośrednia ekspozycja na działanie ekranów urządzeń elektronicznych na kilkadziesiąt minut przed pójściem spać ma w bardzo znaczący sposób obniża jakość naszego snu.

Telewizor to tylko jeden z przykładów. Mamy tu na myśli całą grupę urządzeń elektronicznych, włącznie z telefonami komórkowymi, laptopami, tabletami czy ebookami, które emitują światło pobudzające czynności mózgu.

Chociaż wielu z nas czuje odprężenie podczas surfowania po Internecie czy oglądania ulubionego serialu, w rzeczywistości efekt jest odwrotny: nasz umysł zamiast się relaksować i szykować do odpoczynku, zaczyna pracować na pełnych obrotach.

Co więcej, urządzenia podłączone do sieci wifi generują fale, które mogą prowadzić do poważnych zaburzeń snu. Jeśli nie potrafisz zrezygnować z usunięcia telefonu z sypialni lub całkowitego wyłączania go na noc, stosuj specjalne materiały pochłaniające fale elektromagnetyczne.

4. Uporządkuj swoją szafę

Nawet jeśli zamkniesz drzwi swojej szafy, nie uwolnisz się od nieporządku panującego w jej wnętrzu. Choć teza, że bałagan w szafie prowadzi do zaburzeń snu, wydaje się niepoważna, rzeczywiście coś w tym jest. Nieporządek i rozrzucone po kątach ubrania i inne różne dodatki blokują przepływ pozytywnej energii.

Co więcej, gromadzenie niepotrzebnych przedmiotów również jest problemem, który może objawiać się bezsennością czy problemami z zasypianiem. Pamiętaj, że sypialnia to miejsce na odpoczynek i powinna być ona wolna od bibelotów i niepotrzebnych rzeczy.

Dobry odpoczynek to stan umysłu, a nadmiar przedmiotów zamiast na przepływie energii każe ci się skupić na materialnej stronie życia.

5. Usuń z sypialni lustra

Jaki z wiązek mają lustra z nocnym odpoczynkiem? Według założeń Feng Shui lustra to elementy wystroju wnętrz, które odbijają energię. Podczas snu nasze ciało również emituje energię, która z kolei odbija się od luster i ponownie do nas wraca (i tak w kółko). Proces ten niekorzystnie wpływa na jakość naszego snu.

Lustro w sypialni

Jak to, sypialnia bez lustra? Oczywiście nie musisz całkowicie rezygnować z luster. Wystarczy, że na noc wyniesiesz je z pokoju lub obrócisz na drugą stronę, aby nie mogły stanowić przeszkody dla swobodnego przepływu energii.

6. Biurko i dokumenty – do biura!

Biurko ze stertą zaległych spraw i mnóstwem dokumentów to kwestia zbliżona do nieuporządkowanej szafy. Z tą jednak różnicą, że bałagan na biurku widać cały czas.

Staraj się oddzielić miejsce pracy od pomieszczenia do odpoczynku. Sypialnia to nie biuro, więc wcale nie musi tu stać biurko. Wygospodaruj na pracę oddzielne pomieszczenie lub fragment salonu czy kuchni.

Jeśli jednak koniecznie musisz mieć biurko w sypialni, staraj się, by zawsze było ono uporządkowane. W przeciwnym razie sterty papierów będą cię rozpraszały, zaprzątały twoja głowę i stanowiły przypomnienie o niezałatwionych sprawach – a tego przed snem z pewnością nie chcemy!

Pamiętaj, że na widok dokumentów nasz mózg automatycznie przenosi się do codziennych spraw i nie jest w stanie zrelaksować się ani wyciszyć, by szybko i głęboko zasnąć. Jeśli zostawisz biurko z niezałatwionymi sprawami za drzwiami sypialni, z pewnością twój sen będzie zdrowszy, a ty o poranku obudzisz się pełen energii.

7. Precz z wentylatorami sufitowymi!

Specjaliści ds. Feng Shui twierdzą, że stale poruszający się wentylator sufitowy powoduje stałą redystrybucję chi, czyli życiowej energii. To z kolei ma fatalny wpływ na nasz nocny odpoczynek. Zrezygnuj więc z wentylatora sufitowego i zastąp go tradycyjnym wentylatorem stojącym lub klimatyzacją.

Jeśli nie mieszkasz w strefie gorących nocy, wystarczy, że na noc otworzysz okno, a twoja sypialnia odświeży się w kilka minut.

8. Zadbaj o porządek pod łóżkiem

Wielu z nas przetrzymuje pod łóżkiem pudełka i skrzynie wypełnione rozmaitymi przedmiotami. Nie jest to jednak zdrowy nawyk. Pamiętaj, że zarówno sypialnia, jak i łóżko to przestrzenie twojego domu, które nigdy nie powinny być zagracone.

W przeciwnym razie musisz liczyć się z tym, że mogą pojawić się u ciebie zaburzenia sny, bezsenność, poranne zmęczenie itp.

Przechowywanie potrzebnych lub niepotrzebnych przedmiotów pod łóżkiem blokuje prawidłowy przepływ energii, nie pozwalając na jej prawidłową cyrkulację po całym pomieszczeniu. Według założeń Feng Shui krążąca w naszym domu energia łączy się z energią życiową i gdy ulega zaburzeniu, może mieć wpływ na przebieg wydarzeń w naszym codziennym życiu.

Dziewczynka w pokoju

Stąd też blokujące przepływ energii przedmioty pod łóżkiem mogą „zablokować” pojawianie się nowych możliwości w twoim życiu. Sterty bibelotów pod łóżkiem mogą mieć również niekorzystny wpływ na trwałość twojego związku z partnerem.

Jeśli to możliwe, usuń spod łóżka wszystkie przechowywane tam przedmioty. Jeśli jednak nie dysponujesz wystarczającą przestrzenią w swoim domu, postaraj się zostawić przynajmniej 5 centymetrów wolnej przestrzeni między kartonami a łóżkiem. Ponadto umocnisz w sobie poczucie władzy i hierarchii we własnej sypialni.

9. Rzeczy przypominające o pracy i wysiłku – za drzwi!

Kto z nas ma eliptyczny rower, zwykle przechowuje go w sypialni. Chociaż może wydawać się to niewiarygodne, przedmioty przypominające o wysiłku lub związane z codzienną pracą nigdy nie powinny znajdować się w pomieszczeniu przeznaczonym do odpoczynku.

Mają one działanie zbliżone do sterty dokumentów na biurku: rozpraszają i blokują naturalną zdolność organizmu do relaksu. Co więcej, są one źródłem negatywnej energii, która uniemożliwia nam zdrowy i głęboki sen.

Stosując się do powyższych wskazówek, nawet jeśli niektóre z nich mogą wydawać ci się absurdalne, z pewnością poprawisz jakość swojego snu oraz wydajność organizmu przez cały dzień. Wypoczęte osoby są zdrowsze i łatwiej przychodzi im podtrzymywanie stosunków społecznych.

Przeprowadź już dziś rewolucję w swojej sypialni i popraw swoją higienę snu. Nie ma na co czekać – wyrzuć co niepotrzebne i odblokuj zatarasowane bibelotami kanały energetyczne!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.