Dekoracja wnętrz - 6 szybkich efektownych wskazówek

Zastosowanie elementów dekoracyjnych w dwóch lub trzech kolorach pozwoli nam nie przeciążyć pomieszczenia i uzyskać równowagę chromatyczną z przyjemnym i delikatnym kontrastem.
Dekoracja wnętrz - 6 szybkich efektownych wskazówek

Ostatnia aktualizacja: 08 maja, 2020

Jeśli myślisz o nadaniu nowego wyglądu dowolnemu pomieszczeniu w swoim domu, najlepiej jest najpierw poszukać informacji i inspiracji. Dzięki temu podejmiesz dobrą i przemyślaną decyzję, wybierając ze wszystkich rozważanych opcji. Aby Ci w tym pomóc, oferujemy kilka wskazówek, które pozwolą Ci na szybki efekt, nawet jeśli dekoracja wnętrz nie jest Twoją najsilniejszą stroną.

Czy nie znudził Ci się wystrój wnętrz w Twoim domu? Komu z nas to się nie zdarzyło?! Może już nie możesz patrzeć na pokój, salon czy kuchnię. Znudziły Ci się kolory na ścianach, wzory mebli, a zasłony również nie wydają się już atrakcyjne… Nadszedł najwyższy czas, by coś zmienić.

Nie chodzi jednak o pójście do sklepu i kupienie pierwszej rzeczy, którą nam oferują. Dobrym początkiem tego procesu zmian byłoby poznanie kilku szybkich wskazówek, aby dekoracja wnętrz w Twoim domu nabrała indywidualnego charakteru.

Przy pomocy ołówka i papieru zanotuj te rady, które uznasz za przydatne, a następnie zacznij zmieniać oblicze swojego domu!

 Dekoracja wnętrz – 6 szybkich wskazówek

1. Kolory, oświetlenie i kontrasty

Podstawowym aspektem, który należy wziąć pod uwagę przy dekorowaniu jakiejkolwiek przestrzeni wewnętrznej, jest kolor. Jeśli jest to pomieszczenie, które nie jest zbyt duże, można je optycznie powiększyć.

Musisz wiedzieć, że jasne tony, na przykład pastelowe, mają tę zaletę, że odbijają światło, dlatego wizualnie powiększają przestrzeń.

Salon.
  • To samo dotyczy luster. Aby jeszcze lepiej wykorzystać tę zdolność do odbijania światła, w pomieszczeniu niezbędne jest dobre oświetlenie.

Jeśli natomiast jest to duży pokój, możesz zaaranżować ciekawą kombinację tonów. Pamiętaj, że silne tony potrafią tworzyć piękny kontrast, ale mogą nie być najlepsze dla pomieszczenia lub przestrzeni, w której zamierzasz się zrelaksować.

Wiadomo, że kolory wpływają na nasz nastrój. Tonacje w kolorach czerwonych lub fioletowych mogą spowodować przytłaczające napięcie wizualne, jeśli nie będziemy ich używać rozsądnie.

2. Stylowa dekoracja wnętrz podkreśla jeden element

Jeśli masz piękny stolik kawowy lub sofę, którą chcesz uwypuklić na tle pozostałych elementów pokoju, zrób to przy pomocy kolorów. W tym celu musisz wybrać jeden kolor – może być wybranego elementu lub otaczających go ścian, który zaznaczy kontrast.

Po ustaleniu tonu, który chcesz wyróżnić, spróbuj zająć nim około 20% pomieszczenia. Na przykład można umieścić dekoracyjne pudełka lub półki w tym samym kolorze.

3. Zdefiniuj styl swoich wnętrz

To jedna z najważniejszych szybkich wskazówek dotyczących wystroju pomieszczeń. Aby nadać wyjątkowy charakter domowi lub jednemu z jego wnętrz, nie ma nic lepszego niż dekoracja w określonym stylu.

Aby to zrobić, musisz zdecydować, czy chcesz użyć drewna jako elementu, który nada efekt rustykalny. A może zechcesz stworzyć przestrzeń, jaką daje styl minimalistyczny. Albo, jeśli wolisz coś innowacyjnego, odwołasz się do oryginalnej kombinacji kolorów.

Gdy już to raz określisz, zawężysz spektrum, jeśli chodzi o wybór kolorów i wzorów. Pozwoli Ci to skoncentrować się na drobnych wysmakowanych szczegółach. Na dłuższą metę to własnie precyzyjnie dobrane detale robią różnicę.

4. Biały kolor jest najlepszym przyjacielem światła

Aby generować kontrasty i podkreślać jasne kolory, które wprowadzisz, bezsprzecznie potrzebujesz odpowiedniego światła.

Doskonałym sposobem na osiągnięcie efektu lepszego oświetlenia, poza wpuszczeniem światła przez okna i drzwi, jest pomalowanie sufitu i jednej lub dwóch ścian na biało.

Rozważ także wybór jasnych zasłon, a jeśli podłoga ma ciemny kolor, połóż dywan w barwach, które lepiej odbijają światło. Wreszcie, w pokojach i salonach możesz poukładać białe poduszki, które wprowadzą ciepły akcent, który świetnie ożywia każde wnętrze.

5. Oddzielanie wnętrz a dekoracja

Jeśli masz zbyt duży pokój lub salon, możesz użyć zasłon, półprzezroczystych ścian lub drzwi przesuwanych, aby stworzyć bardziej przytulne wnętrze. W ten sposób możesz również zwiększyć funkcjonalność każdej przestrzeni.

Dekoracja wnętrz - szklane drzwi

Ponadto taka dekoracja otwiera nowe możliwości wystroju wnętrz. Zyskasz nie tylko miejsce: możesz także dokonać kilku nowych inwestycji w zakresie ozdób, takich jak piękna tapicerowana ściana lub nowa kombinacja kolorów.

6. A jak ma wyglądać dekoracja łazienki?

W odniesieniu do tej istotnej przestrzeni domu również chcielibyśmy przedstawić kilka przydatnych sugestii:

  • Jeśli kupujesz nowe meble, pamiętaj, że oprócz tego, że są piękne, powinny być użyteczne i praktyczne.
  • Obecny trend polega na pozostawieniu lustra jako elementu dekoracyjnego i przeniesieniu szafki na przybory w inne miejsce.
  • Wykorzystanie jasnych kolorów i dobrego oświetlenia w celu zwiększenia przestrzeni ma również zastosowanie w tym pomieszczeniu.
  • Istotnym elementem dekoracyjnym a jednocześnie użytecznym w łazience są piękne i praktyczne, wiklinowe kosze.

Jeśli będziesz podążać za tymi szybkimi wskazówkami, dekoracja wnętrz w Twoim domu nabierze nowego oblicza. Pozytywny wynik na pewno Cię zaskoczy.

Pamiętaj, że ważną rzeczą, oprócz dbania o dobre wykorzystanie przestrzeni, jest dokonanie wyborów, które zapewnią Ci komfort i wygodę.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.