Łazienka - co robisz źle? 5 błędów, kiedy ją urządzasz

Łazienka chociaż to zwykle najmniejsza przestrzeń w całym domu, nie oznacza wcale, że jest ją łatwo urządzić. Wręcz przeciwnie, musisz dokładnie zaplanować każdy szczegół, aby uniknąć problemów w przyszłości.
Łazienka - co robisz źle? 5 błędów, kiedy ją urządzasz

Ostatnia aktualizacja: 03 maja, 2019

Łazienka i jej dekoracja to wielokrotnie zmaganie, z którym boryka się nie jedna pani domu. Jeżeli jest ona duża i właściwie można ją nazwać pokojem kąpielowym, wymaga innych starań w aranżacji niż ta mniejsza.

Urządzanie domu i jego wnętrza obejmuje wiele aspektów i wymaga dbania o każdy szczegół. Dotyczy to wszystkich pomieszczeń mieszkalnych, nawet łazienki. Czy kiedykolwiek myślałeś o tym?

Oto kilka cennych rad jak to zrobić najlepiej!

W branżowych magazynach i broszurach firm trudniących się w sprzedaży łazienek, zawsze widzimy piękne i bardzo modne projekty. Wiele osób dekorując swoje łazienki, chcąc podążać za trendami. Adoptując gazetowe pomysły można popełnić wiele błędów.

Aby uniknąć tego rodzaju bólu głowy i nie popełniać błędów przy jej dekorowaniu – sprawdź co możesz zrobić. Pięć rad i mniej problemów na przyszłość!

Łazienka i 5 błędów popełnianych przy jej planowaniu

1. Zaplanuj przestrzeń

Jest to pierwsze zadanie, które powinieneś wykonać, gdy stajesz przed budową swojego domu. Musisz wziąć pod uwagę to, czego potrzebujesz, jakiego rodzaju meble chcesz umieścić w łazience , a przede wszystkim jaka duża powinna być.

Toaletka z ogromną ilością rzeczy i przedmiotów nie tylko będzie wyglądała brzydko, ale i nie będzie spełniała swoich walorów użytkowych.

utrzymanie czystości w domu

Zaplanuj wszystko tak, aby każdy przedmiot zgodnie z jego przeznaczeniem był umieszczony we właściwym miejscu. To jest fundamentalne. Bardzo często zdarza się, że drzwi nie otwierają się całkowicie, ponieważ tuż za nimi znajduje się toaleta. To duży błąd. Duża łazienka w małym domu to nie jest najlepszy pomysł, no chyba że masz dom proporcjonalnie przestronny.

W małych mieszkaniach z małymi łazienkami, świetnie sprawdzą się przesuwane drzwi. Są niezwykle uniwersalne, jeśli masz ograniczoną przestrzeń. Nie wahaj skonsultować się ze swoim stolarzem.

2. Płytki antypoślizgowe

Wiele wypadków w domu zdarza się w łazience. Najczęściej są one związane z prysznicem i mokrą podłogą. Jak uniknąć tej komplikacji? Istnieją dwa podstawowe środki zaradcze.

Pierwszym z nich jest umieszczenie płytek antypoślizgowych. Zapewnią one bezpieczeństwo, szczególnie tym najmłodszym domownikom. Dzieci nie zwracają uwagi na ryzyko, dlatego najlepiej podjąć niezbędne środki ostrożności.

Powinieneś także wziąć pod uwagę kwestię dywaników łazienkowych. Niektóre mogą się ślizgać po wilgotnej podłodze i będą zwiększały ryzyko wypadku. Te bardzo włochate i kosmate (ładniejsze od innych) z czasem mogą nieprzyjemnie pachnieć. Upewnij się, że wybierasz właściwy.

3. Brak odpowiedniej wentylacji

Jest to podstawowy i bardzo ważny aspekt jeżeli chodzi o łazienkę. Aranżując jej wnętrze pamiętaj o tym na samym początku. Łazienka bez odpowiedniej wentylacji to błąd, który jest najtrudniej szy do naprawienia w przyszłości. W łazience musi być wentylacja, aby ją stale wietrzyć. Wiele osób decyduje się także na zainstalowanie ekstraktorów powietrza, aby uzyskać lepszą wentylację.

Oświetlenie jest kolejnym kluczowym czynnikiem. Musi być wystarczające, ale nie w nadmiarze. W tym sensie, że ciemne kolory mają tendencję do absorbowania światła w pomieszczeniu. Ponadto sprawiają, że kurz staje się bardziej widoczny, i optycznie zmniejszają przestrzeń.

Wskazówka: instaluj światło w pobliżu luster i pod prysznicem.

4. Zbyt dużo elementów dekoracyjnych

Dekorowanie łazienki to także zachowanie umiaru. Jeśli umieścisz zbyt dużo mebli lub – bez względu na to, jakie są piękne – efekt końcowy będzie negatywny. Dobrą sztuczką jest umieszczanie średnich lub dużych luster. Mają tę zaletę, że powodują optyczne zwiększanie przestrzeni. Ponadto, jeśli łazienka jest duża a lustro małe, będzie wyglądała na jeszcze szerszą i bardziej przestrzenną.

Posiadając płytki w łazience należy pamiętać, że choć są doskonałym elementem dekorującym w obliczu nadmiaru pary i wilgoci mogą stracić na efektywności a nawet stać się brzydkie. Aby tego uniknąć możesz je umieścić na innej ścianie a pozostałe pomalować w kolorze pasującym do płytek, aby stworzyć wizualną harmonię.

5. Wszystko w zasięgu wzroku

Zarówno przyrządy czyszczące, jak i przybory do higieny osobistej muszą mieć swoje miejsce w dobrze zaplanowanej łazience. Zwykle idealnym rozwiązaniem jest instalacja mebli pod zlewem.
Jednak są też inne rozwiązania.

Niektóre z nich można wieszać na ścianie, inne drewniane lub wiklinowe z szufladami jako szafki narożne. Możliwości jest wiele: najpierw je oceń, porównaj z dostępną przestrzenią a następnie podejmij najwłaściwszą decyzję.

Jeśli zwrócisz uwagę na powyższe rady, nie będziesz popełniał żadnych błędów w dekorowaniu swojej łazienki i nie będą one stanowiły problemu w przyszłość.

Pamiętaj, że wszystko zależy od twoich potrzeb, dostępnej przestrzeni i pieniędzy, jakie możesz zainwestować.

Łazienka to twoje wytchnienie i relaks po ciężkim dniu – niech będzie przytulna i jak najbardziej twoja!  Super łazienka to super spędzona chwila!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hallo Granja, Paola. (2013). Estética Funcional y Espiritual Para el Hogar. Diseño Interior, Fundamentos Básicos. Disponible en: https://extensionuniversitariaute.files.wordpress.com/2013/09/decoracic3b3n-de-interiores.pdf
  • Andrés Pretel, F., Navarro Bravo, B., Párraga Martínez, I., de la Torre García, M. A., del Campo del Campo, J. M., & López-Torres Hidalgo, J. (2010). Adherencia a las recomendaciones para evitar caídas en personas mayores de 64 años Albacete, 2009. Revista Española de Salud Pública, 84(4), 433–441.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.