Parawany - 9 stylowych pomysłów dla domu

Odkryj najciekawsze pomysły jak oddzielić pokoje oraz wykorzystać przestrzeń swojego domu.
Parawany - 9 stylowych pomysłów dla domu

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Kiedy zamierzasz wykorzystać parawany przy dekorowaniu domu, ważne abyś wykorzystał swą kreatywność i dobry gust, jeśli chcesz otrzymać ciekawe rezultaty. Innymi słowy, pracujesz nad tym, by podzielić pokój jednocześnie tworząc przyjemniejszą przestrzeń o innych funkcjach. Parawany mogą nam w tym pomóc.

Na przykład, jeśli wiesz jak wykorzystać każdy kąt i znasz się też na oświetleniu, jesteś świadomy, że małe przestrzenie mogą wydawać się o wiele większe.

Każdy z nas doświadczył tego odwiedzając czyiś dom, lub ma to nawet w swoim – wychodząc z kuchni nagle wkraczamy do salonu, a nawet do sypialni, ponieważ nie ma nic, co dzieliłoby te przestrzenie.

Wymiary nie mają znaczenia. Może to być maleńka przestrzeń lub olbrzymia, jednak jeśli nie istnieje nic, co wyznaczałoby granice jednego pomieszczenia, możemy czuć się niekomfortowo i trochę dusznie. Parawany są niezwykle przydatne jeśli chodzi o dekorację i praktyczność.

Nie martw się, parawany nie zawsze muszą być nudną ścianką wciśniętą między dwa pomieszczenia. Tutaj nie ma ograniczeń. Możesz znaleźć już takie gotowe lub skonstruować je samemu wykorzystując rzeczy, jakie posiadasz w garażu czy w piwnicy.

Celem jest, abyś wykorzystał zdolności projektowania i konstruowania oraz stworzył coś, co pasuje do Twojego stylu i osobowości. Pamiętaj, że nie możesz zapomnieć o funkcjonalności parawanu, jako że nie jest to tylko dekoracja, ale również przedmiot zaspokajający pewne potrzeby.

Pomysły na parawany

1. Proste i funkcjonalne

Istnieją przepierzenia minimalistyczne, które są proste i funkcjonalne. W rzeczywistości nie potrzebujesz zbytniego dekorowania i detalów. Jeśli szukasz czegoś, czym mógłbyś oddzielić kuchnię od salonu, oto idealny pomysł. Nie zabiera dużo miejsca, ponadto możesz wykorzystać je na rośliny doniczkowe lub przybory kuchenne.

doniczki, parawan z regału

2. Parawany z recyklingu

Czasami coś tak prostego jak połączenie kilku kawałków drewnianych palet za pomocą zawiasów może zdziałać cuda. Możesz sam dobrać kolor, który najlepiej odpowiada wystrojowi Twojego domu oraz wykorzystać detale inspirowane ideą recyklingu.

parawany z desek

Parawany tego rodzaju o pastelowych odcieniach rozjaśniają pomieszczenie oraz dodają romantyzmu. Są też bardzo proste do przesuwania.

3. Naturalne

Masz szansę posiadać mały ogródek w swoim domu, który może również oddzielić pokoje. To naturalna inspiracja, jednak nadal pozostająca w duchu nowoczesności. A to dlatego, że nadaje kontrastu, który czyni przestrzeń bardziej harmonijną.

parawany z kwiatkami

4. Parawany vintage

Czy naprawdę chcesz wyrzucić te stare drzwi? Kiedy mówimy o dekoracji vintage, niekoniecznie musimy stosować przedmioty z ubiegłego stulecia. Wystarczy po prostu dać nowe życie starym przedmiotom, które posiadasz w domu.

parawany ze starych drzwi

Nie ma nic, czego nie może naprawić porządna warstwa farby. W tym przypadku, możesz docenić co mogą dla Ciebie zrobić te stare zardzewiałe drzwi, które trzymasz w ogródku.

5. Artystyczne

Najwyższy czas, abyś zebrał te wszystkie fotografie rodzinne i zastosował je jako przepierzenie. Ściana pokryta zdjęciami w domu zawsze przykuwa uwagę, to również wspaniały sposób na udekorowanie wnętrza.

Przykład klasycznego przepierzenia: czarno-białe fotografie na tle o takim samym kolorze. To jeden z najlepszych sposobów na podzielenie pomieszczenia, szczególnie jeśli jest ono szczególnie małe.

Jeśli wolisz weselszy styl, wypróbuj kolorowe zdjęcia, możesz też dodać nieco wzorów i kolorów w tle.

6. Rustykalny orientalny

ściana działowa, parawan

Cechą charakterystyczną tego stylu jest przyroda. Parawany powinny być zrobione z materiałów ekologicznych, które nie przeszły przez proces przemysłowy.

Gałęzie, drzewo, kamienie to podstawowe materiały do konstrukcji. Upewnij się też, że przestrzeń jest czysta, a do pomieszczenia wpada wystarczająco dużo światła.

7. Zrobione ze sznurków

Czy chcesz podzielić pokój w ekonomiczny oraz prosty sposób? Oto rozwiązanie. Jedyną rzeczą jakiej potrzebujesz są sznurki różnego koloru oraz czas, by nałożyć je na kijki. To styl dla odważniejszych osób, które nie boją się żywych kolorów i ciekawych pomysłów. Kluczem jest dodać swojemu domowi życia.

8. Szkło

To jeden z tych rodzajów przepierzeń, które nigdy nie wyjdzie z mody. Przesuwane szklane drzwi świadczą o dobrym guście, łatwo się otwierają oraz dają nam możliwość pozostania w kontakcie z innymi częściami domu.

Wpuszczają dużo światła, co daje uczucie przestrzeni. Takie optyczne wrażenie sprawia również szkło. Jeżeli chcesz nadać swoim pomieszczeniom więcej nowoczesności, powinieneś je mieć.

9. Azjatycki styl

parawany

Parawany o tym stylu są proste, podobnie jak zasady orientalnej dekoracji. Zastosowane są kolory biały i czarny z dodatkiem żywej czerwieni. Pokój nie straci szczegółów, takich jak wpadające światło lub kontrast z neutralnymi kolorami w tle.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.