Poduszki i materace: jak je wybielić w domu?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego poduszki i materace wraz z upływem czasu stają się tak pożółkłe? Odpowiedź na to pytanie poznasz czytając ten artykuł! A na dodatek dowiesz się także z niego sposób na ich wybielenie i utrzymanie w czystości. Dzięki temu będą się ładnie i świeżo prezentować, a oprócz tego usuniesz z nich roztocza.
Poduszki i materace: jak je wybielić w domu?

Ostatnia aktualizacja: 11 marca, 2017

Wszystko w domu musi być otoczone odpowiednią opieką lub, co najmniej, większość z najważniejszych rzeczy i elementów wyposażenia musi być regularnie czyszczona. Twoje poduszki i materac także się wliczają do tej grupy.

Zanim przejdziesz do lektury dalszej części naszego dzisiejszego artykułu, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że Twoje poduszki i materace są prawdopodobnie pełne różnych, niekiedy bardzo widocznych plam i przebarwień.

Ale mogą nawet być pożywką dla bakterii, roztoczy i na dodatek stanowić źródło licznych nieprzyjemnych zapachów.

Chcesz pozbyć się plam z ich powierzchni i uzyskać z powrotem ten zachwycający efekt pięknej i czystej białej tkaniny? Oczywiście, że tak! Zatem prezentujemy Ci garść porad pozwalających Ci wybielić swoje poduszki i materac jeszcze dzisiaj, przy użyciu środków, jakie bez wątpienia znajdziesz u siebie w domu.

Dlaczego moje poduszki są takie pożółkłe?

Zapewne dość często się zastanawiałeś, dlaczego Twoje poduszki z czasem tak się odbarwiają. Możesz w to wierzyć lub nie, ale jedną z głównych przyczyn tego stanu rzeczy jest Twój pot.

Czasami w trakcie snu nasze ciało zaczyna się pocić. W zależności od tego, z jakiego materiału wykonane są Twoje poduszki, Twój pot może w nią wsiąkać, raz mniej, raz bardziej. Gdy już wyschnie, to zaczyna zostawiać charakterystyczne, żółte plamy na poduszce.

Wynika to z obecności niewielkich ilości mocznika oraz urobiligenu w pocie, czyli związków odpowiedzialnych także za kolor moczu.

W niektórych przypadkach rodzaj pokrycia wierzchniego Twojej poduszki może nie mieć żadnego znaczenia. Twój pot wciąż jest w stanie przedostawać się przez włókna poszewki do samej poduszki. Może w te sposób spowodować powstanie żółtawych plam i stworzyć dodatkowo grunt idealny dla rozwoju roztoczy.

Pożółkłe poduszki

Wszystko to się dzieje z uwagi na wilgotność, jaką cechuje się z przyczyn oczywistych pot.

Sprawia ona, że we wnętrzu poduszki powstają idealne wręcz warunki dla roztoczy. Te mikroskopijnej wielkości szkodniki mogą w takim przypadku stać się bezpośrednią przyczyną wielu dolegliwości zarówno ze strony układu oddechowego, jak i skóry.

Większość z nich będzie można wprawdzie określić jako reakcje typowo alergiczne, bez większego wpływu na Twój stan zdrowia ale może z winy roztoczy dojść także do poważniejszych powikłań. Dlatego też tak ważną kwestią jest prawidłowe i skuteczne oczyszczenie swojej poduszki.

Nawet pomimo podanych powyżej powodów, to i tak czyszczenie poduszki jest o wiele ważniejsze niż Ci się może wydawać. Sprawdź na początek, w jakim stanie są Twoje poduszki w celu uniknięcia ewentualnych problemów ze zdrowiem w przyszłości.

Nie wystawiaj ich na działanie promieni słonecznych

Innym powodem dla którego Twoje poduszki mogą zmienić kolor na bardziej żółtawy jest wpływ promieni słonecznych. Dzieje się tak, gdy są one wystawione przez długi czas na działanie światła słonecznego.

Może to przede wszystkim z tego powodu Twoje poduszki stają się coraz bardziej żółte i żółte?

Cały problem polega na tym, że środki chemiczne wykorzystywane do wybielania poduszek są rzecz jasna śnieżnobiałe. Ale z uwagi na swoją specyfikę, gdy są one narażone na działanie promieni słonecznych, zaczynają się rozkładać i kolor Twojej poduszki zaczyna się stopniowo zmieniać.

Pamiętaj więc, aby nie wystawiać swoich poduszek, ani materaców na niepotrzebne działanie promieni słonecznych! Oczywiście nie oznacza to, że nie możesz ich wietrzyć – nawet powinieneś robić to tak często, jak tylko możliwe. Staraj się jednak umieszczać je w cieniu albo wietrzyć je podczas pochmurnej pogody.

Jak można wybielić swoje poduszki?

Poduszki należy prać nie rzadziej, niż trzy razy do roku. Nawet najkrótszy i najdelikatniejszy program prania zazwyczaj wystarczy do tego, aby zapewnić im świeży i przyjemny dla oka wygląd.

Zdrowy sen

Rzućmy zatem okiem na to, w jaki sposób prawidłowo należy wyprać poduszki. Po pierwsze, musisz upewnić się, że Twoja poduszka nie posiada jeszcze żadnych widocznych plam i pożółknień lub po prostu upewnij się, że jest nadal w większości biała. W przeciwnym razie nie otrzymasz oczekiwanych efektów.

Następnie możesz sobie przygotować wybielacz oparty o składniki, jakie znajdziesz w każdym domu.

Składniki niezbędne do przeprowadzenia tego procesu

 • 3 litry wody
 • 1/4 szklanki (62 ml) soku z cytryny
 • 1 szklanka (250 ml) wody utlenionej

Sposób przygotowania

 • Wymieszaj dokładnie ze sobą wszystkie składniki.
 • Następnie odstaw tak uzyskany preparat na bok, za chwilę wykorzystasz go do wybielenia swojej poduszki.
 • Teraz przejdźmy zatem do opisania całego procesu wybielania poduszek i materaców.

Składniki niezbędne do przeprowadzenia tego procesu

 • Gorąca lub wrząca woda
 • 1 szklanka (200 g) proszku do prania (najlepiej biodegradowalnego lub ekologicznego)
 • 1 szklanka (200 g) biodegradowalnego płynu do mycia naczyń
 • 1 szklanka (250 ml) domowego wybielacza (przygotowanego według opisu zamieszczonego powyżej)
 • 1/2 szklanki (125 g) boraksu

Sposób przygotowania

 • Na początek powinieneś sprawdzić metki wszystkich poduszek i upewnić się, że można prać je w pralce.
 • Następnie zdejmij z poduszek poszewki.
 • Ustaw swoją pralkę na pranie w wysokiej temperaturze lub dla białych ubrań. Możesz także dodać do jej wnętrza zawartość kilku garnków z wrzącą wodą, jeśli Twoja pralka nie dysponuje odpowiednim programem. Jeśli masz taką możliwość, wybierz program zapewniający dodatkowy cykl płukania.
 • Dodaj do wnętrza pralki wszystkie wymagane składniki. Jeśli masz pralkę ładowaną od góry, nie wkładaj jeszcze poduszek.
 • Następnie rozpocznij cykl prania. Pozwól pralce pokręcić bębnem przez kilka minut, dzięki czemu cały proszek do prania zostanie rozpuszczony i wymieszany z pozostałymi składnikami.
 • Teraz przerwij na chwilę pracę pralki i włóż do środka swoje poduszki (jeśli tego nie zrobiłeś wcześniej) i pozwól urządzeniu kontynuować normalny cykl prania. W ten sposób Twój domowej produkcji środek wybielający będzie w stanie wykonać swoją pracę nad Twoimi poduszkami.

Jak wyczyścić swój materac?

To samo, co dzieje się w przypadku poduszek odnosi się także do Twojego materaca. Dlatego też tak ważną kwestią jest chronienie jego powłoki za pomocą prześcieradeł. Oczywiście one także powinny być regularnie prane i czyszczone.

Czyszczenie materaca

Ważne jest również, aby raz na tydzień przewietrzyć swój materac. Należy także wyprać go raz na jakiś czas, co pozwoli Ci utrzymać go w dobrym stanie oraz zapewni mu świeży i czysty wygląd.

 • Aby poprawnie wyczyścić materac, trzeba najpierw odkurzyć go po obu stronach. Taki zabieg pozwala Ci pozbyć się kurzu, którzy się gromadzi zarówno na jego powierzchni, jak i w różnych zakamarkach. Następnie będzie można go umyć lub wyprać w sposób opisany poniżej.
 • Jeśli na powierzchni materaca występują jakieś plamy, możesz je oczyścić mieszaniną wody i sody oczyszczonej. Po naniesieniu tego środka na plamę, skrop ją także odrobiną octu oraz nadtlenku wodoru rozcieńczonego w wodzie (czyli po prostu wodą utlenioną) i delikatnie pocieraj czystą szmatką.
 • Gdy już plama zejdzie, trzeba po prostu pozwolić mu wyschnąć i przewietrzyć go trochę.

Jeśli dodatkowo Twój materac wydziela nieprzyjemny zapach, który nie chce sam zaniknąć, zawsze możesz rozpylić nad jego powierzchnią odrobinę odświeżacza powietrza. Jednakże, jest to kwestia własnych upodobań, która zależy od tego, co preferujesz Ty i Twoja rodzina.

Zamieszczone grafiki pochodzą ze zbiorów © wikiHow.com


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.