Poduszki jak nowe! Wykorzystaj prosty trick

Naturalne pocenie się sprawia, że z czasem na naszych poduszkach zaczynają się pojawiać żółtawe przebarwienia. Jeżeli chciałabyś przywrócić ich świetność i sprawić, by znowu wyglądały jak nowe, wypróbuj ten prosty trick. Rezultat pozytywnie Cię zaskoczy.
Poduszki jak nowe! Wykorzystaj prosty trick

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Poduszki, a także poszewki należą do tych rzeczy w gospodarstwie domowym, które brudzą się najszybciej, jeżeli ich czyszczeniu nie poświęcimy dostatecznej uwagi. Z czasem poduszki stają się lekko żółtawe na skutek pojawiających się na nich przebarwień. Ten rodzaj plam jest szczególnie trudny do usunięcia.

To bardzo ważne by regularnie dbać o czystość poduszek. Wynika to z faktu, że z upływem czasu poduszka zamienia się w siedlisko bakterii i mikrobów, które mogą znacznie wpływać na zdrowie naszego organizmu.

Z tego też powodu nie powinnaś pozwalać, by pojawiał się na nich ten charakterystyczny żółty nalot. Im szybciej pozbędziesz się brudu z Twoich poduszek, tym zdrowiej dla Twoich bliskich.

Czytając ten artykuł dowiesz się jak za pomocą prostej techniki możesz nie tylko zadbać o czystość Twoich poduszek, ale również jak skutecznie możesz je wybielić, pozbawić przykrego zapachu i sprawić, że będą wyglądały jak nowe. Koniecznie musisz to wypróbować!

Dlaczego poduszki z biegiem czasu stają się żółtawe?

Podstawową przyczyną, z powodu której nasze poduszki tracą śnieżnobiały kolor i z upływem czasu stają się żółtawe jest naturalny proces pocenia się organizmu we śnie. Choć zazwyczaj nie jesteśmy tego świadomi, każdy organizm wytwarza pot w czasie snu, co pozwala mu na regulację temperatury naszego ciała.

Kobieta śpi w śnieżnobiałej pościeli

 

W zależności od materiału, z którego wykonane są nasze poszewki na poduszkę, nasz pot albo zostaje zatrzymany przy powierzchni, albo też wchłonięty nie tyle przez poszewkę, co przez samą poduszkę.

W efekcie powstają te charakterystyczne żółte przebarwienia przypominające mapę. Plamy tworzą się również na skutek śliny, która podczas snu mimowolnie opuszcza jamę ustną.

W obu przypadkach płyny wydostające się z naszego organizmu mogą najzwyczajniej przesiąkać przez poszewkę. A wsiąkając w poduszkę tworzą idealne środowisko pozwalające na szybkie rozmnażanie się bakterii.

W efekcie można nabawić się chorób skórnych, a także chorób obejmujących problemy ze swobodnym oddychaniem, takich jak alergie.

Jak wybielić przebarwione poduszki?

Kiedy poduszki zaczynają się robić żółtawe, wiele z nas woli je po prostu wymienić na nowe, ponieważ uważa, że ich czyszczenie jest zbyt uciążliwe.

Pralka

Jednak, jeśli nie są zużyte, a jedynie wymagają solidnego czyszczenia, nie wyrzucaj ich. Istnieje sposób, który sprawi, że piorąc co dwa miesiące, będziesz cieszyć się śnieżną bielą i czystością.

Choć na takie solidne czyszczenie trzeba poświęcić nieco czasu, warto go poświęcić. Jeśli uda Ci się wyczyścić poduszki, które już posiadasz, nie będziesz musiała kupować nowych, narażając się przy tym na zbędne koszty. Wykorzystaj prosty trick, który pomoże Ci osiągnąć śnieżno biały kolor.

Polecamy też przeczytanie artykułu: Sprzątanie – 12 sposobów na kłopotliwe miejsca

Wystarczy, że zaopatrzysz się w odpowiednio dobrane składniki przeznaczone do dogłębnego czyszczenia tkanin. Przed przystąpieniem do prania upewnij się, że żaden z proponowanych składników nie zniszczy tkaniny.

Sposób, który chcemy przedstawić w tym artykule idealnie nadaje się do czyszczenia, sprawi, że Twoje poduszki znów wyglądały jak nowe, mimo nagromadzonego na nich brudu i przepoconych plam. Postępuj według podanych poniżej przepisów i zobacz jakie to proste!

Składniki

  • 1 szklanka proszku do prania
  • Szklanka biodegradowalnego detergentu do mycia naczyń
  • 1 szklanka domowej roboty wybielacza do tkanin
  • 1/2 szklanki boraxu
  • Gorąca woda (niezbędne, by środek zadziałał)

Przygotowanie

  • Przed przystąpieniem do prania, koniecznie sprawdź  na metce poduszki, że można prać ją w pralce automatycznej
  • Następnie “rozbierz” poduszkę, usuń wszelkie pokrowce i poszewki.
  • Nastaw pralkę na program prania z użyciem ciepłej wody, który uwzględnia dwa płukania.
  • Włóż wszystkie składniki, najlepiej by było, gdybyś używała rękawiczek do ochrony swoich dłoni.
  • Włóż do pralki jedną lub dwie poduszki i poczekaj, aż pralka zrobi swoją pracę.

Domowej roboty środek do wybielania tkanin – jak go zrobić?

Domowej roboty środek do wybielania tkanin, który potrzebujesz do odpowiedniego wyprania swoich poduszek, z łatwością możesz przygotować sama.

Domowy wybielacz do tkanin

Polecamy też ciekawy artykuł: Czyszczenie domu bez chemii na 5 sposobów

Potrzebne składniki:

  • 12 szklanek (3 litry) wody
  • 1/2 szklanki (125 ml) soku z cytryny
  • 1 szklanka (250 ml) wody utlenionej

Sposób przygotowania:

  • Wszystkie składniki umieść w jednym zbiorniku i mieszaj aż do uzyskania jednolicie połączonej konsystencji.
  • Ten sam przepis na środek wybielający posłuży Ci, gdy chcesz usunąć plamy po pocie z kołnierzyków i mankietów koszul.

Jak widzisz, wcale nie jest aż tak trudno sprawić, by poduszki odzyskały swoją dawną świeżość, biel i blask. Po prostu zastosuj podane przez nas proste wskazówki. Usuniesz w ten sposób z nich wszelkie plamy i zabrudzenia. A także  wszystkie niechciane mikroorganizmy, które mieszkają w ich wnętrzu.

Jeżeli dysponujesz w domu suszarką do prania, użyj programu przeznaczonego do wełny. Dzięki temu suszenie przebiegnie szybciej i bezpiecznie dla Twoich poduszek. Jeżeli jednak nie masz suszarki, nie ma absolutnie żadnego problemu, żebyś wysuszyła poduszki tradycyjną metodą wystawiając je na słońce.

I jeszcze jedno: postaraj się wystawić poduszki w miejscu dobrze wentylowanym. Unikniesz  dzięki temu nieprzyjemnego zapachu, którego w przeciwnym przypadku mogłyby nabrać Twoje poduszki. Do dzieła!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Panaszek, B. (2010). Źródła alergenów reagujących krzyżowo i ich znaczenie kliniczne. Alergia.
  • Ledakowicz, S., Olejnik, D., Perkowski, J., & Żegota, H. (2001). Wykorzystanie procesów pogłębionego utleniania do rozkładu niejonowego środka powierzchniowo czynnego Triton X-114. Przemysł Chemiczny.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.