Oczyścić powietrze z bakterii w domu – jak to zrobić?

3 stycznia, 2019
Utrzymując swój dom wolny od zanieczyszczeń i pleśni, uzyskasz znacznie zdrowsze środowisko i będziesz mogła oddychać czystszym powietrzem, co przyniesie korzyści dla Twojego zdrowia.

Powietrze jest paliwem dla płuc. Oddychanie jest synonimem życia i dobrego samopoczucia, ale wszechobecne zanieczyszczenie usuwa te właściwości i czystość w powietrzu. Jeśli chcesz oddychać czystym powietrzem, tutaj poznasz proste sposoby, aby oczyścić powietrze w domu i uwolnić je od bakterii.

Poczucie komfortu jest częścią dobrego samopoczucia. Będzie to zależało od miejsca, w którym rozwijamy i prowadzimy naszą działalność społeczną i rodzinną. Czasem trzeba w tych miejscach oczyścić powietrze, aby zapewnić nieskażone oddychanie, które jest niezbędne dla zdrowia.

Powietrze jest wszędzie i w niektórych miejscach jest ono bardziej zanieczyszczone niż w innych. Jeśli chcesz oczyścić powietrze, którym oddychasz i wyeliminować bakterie, dom będzie pierwszym miejscem, aby zapewnić Ci dobre samopoczucie, komfort i bezpieczeństwo.

Uporczywy ból głowy, swędzenie, częsty kaszel i kichanie mogą być sygnałami ostrzegawczymi, że coś jest nie tak. Kiedy pojawiają się te objawy, musimy zająć się czynnikami zewnętrznymi, które wpływają na nasze samopoczucie fizyczne i psychiczne.

Cząstki, takie jak kurz, dym, pyłki, roztocza, bakterie i pleśń, są zależne od wilgoci, w której się utrzymują i rozprzestrzeniają w powietrzu. Są odpowiedzialne za wiele procesów alergicznych i wywołują choroby układu oddechowego, takie jak zapalenie płuc czy astma.

Możemy być nosicielami wielu alergennych cząstek, transportując je, gdy gromadzą się w naszych włosach, odzieży i skórze. Ponadto niektóre substancje chemiczne dość powszechne w domu, takie jak lakier, farba, repelenty i niektóre produkty czyszczące, również są odpowiedzialne za występowanie alergii.

Twoje dobre samopoczucie i Twoich bliskich nie jest kwestią przypadku. Czas więc podjąć działania w tej sprawie. Poznaj te proste sposoby, aby oczyścić powietrze i uwolnić je od bakterii.

Jak oczyścić powietrze

Nie zapominaj, aby regularnie wietrzyć swój dom

Pierwsze godziny rano są idealne, abyś mogła otworzyć okna swojego domu. Czyste powietrze i poranna bryza potrafią oczyścić powietrze w sposób naturalny, ponieważ wietrząc pomieszczenia dotleniasz dom.

Zamknięty i niewentylowany dom powoduje pojawianie się bakterii, pleśni i nie pozwala eliminować nieprzyjemnych zapachów. Jeśli w Twoim domu jest klimatyzacja, nie zostawiaj jej włączonej przez cały dzień i pozwól, by naturalne powietrze dostało się do wnętrza.

Poranne wietrzenie.

Unikaj używania substancji zanieczyszczających

Ważne jest, aby wiedzieć, jakie substancje można przechowywać wewnątrz naszego domu, a które nie. Wierzcie lub nie, istnieją substancje codziennego użytku, które zatruwają nasze domowe środowisko i zakłócają prawidłowe oczyszczanie powietrza.

 • Zarówno odświeżacze powietrza, jak i aromatyczne świece to syntetyczne substancje, które wydalają dwutlenek węgla. Po dłuższym okresie użytkowania mogą wpływać na warstwę ozonową.
 • Sofy, koce, dywany i niektóre zwierzęta są prawdziwymi magazynami niebezpiecznych cząstek i innych zanieczyszczeń. Działają jako środek transportu dla substancji lotnych, włosów i piór, które powodują pojawianie się pewnych procesów alergicznych.

Środki czyszczące, które ze względu na zawartość związków chemicznych bogatych w formaldehyd, amoniak i trichloroetylen zostały oznaczone przez WHO, jako szkodliwe dla produktów zdrowotnych. Wszystkie te substancje są lotne, szkodliwe i osadzają się w naszych płucach.

Używaj naturalnych roślin do generowania tlenu

Istnieje kilka rodzajów roślin, których właściwości mogą nam pomóc oczyścić powietrze i wyeliminować czynniki zanieczyszczające. Wśród nich jest kilka dość dobrze znanych:

 • Skrzydłokwiat, nazywany w innych kulturach kwiatem pokoju, żaglem wiatru lub kwiatem martwych. Ten gatunek jest przydatny do wyeliminowania formaldehydu.
 • Sansewieria gwinejska, nazywana też językiem teściowej, językiem tygrysa (ze względu na wzory na liściach), lub mieczem Świętego Jerzego. Jest całkiem użyteczna, aby wyeliminować cząstki benzenu, trichloroetylenu i ksylenu. Związki te są stosowane w odplamiaczach i niektórych barwnikach.
 • Z kolei palma bambusowa eliminuje amoniak i ksylen. Elementy te są wykorzystywane do produkcji nawozów oraz niektórych produktów czyszczących i chłodniczych.

Konieczne jest, abyśmy postawili na ekologiczną alternatywę i starali się odtwarzać naturalną przestrzeń w naszych domach. Kwiaty mogą naturalnie oczyścić powietrze. Z drugiej strony, istotne jest zmniejszenie nadmiernego zużycia zanieczyszczających produktów.

Sadzenie roślin.

Zapobiegaj pojawianiu się pleśni i wilgoci

Zmiany temperatury i wykorzystanie systemu ogrzewania jako klimatyzatora są czynnikami sprzyjającymi pojawieniu się wilgoci.

Jeśli mieszkasz w okolicy o dość zmiennym klimacie, konieczne będzie zainstalowanie w Twoim domu urządzeń osuszających, które zapobiegają gromadzeniu się wilgoci, a tym samym tworzeniu się pleśni.

Dobrym sposobem na uniknięcie pojawienia się pleśni jest utrzymywanie czystych ścian i podłóg stosując dużą ilość wody i mydła w płynie. Ponadto takie zabiegi będą zapobiegać występowaniu chorób.

Twoim obowiązkiem i prawem jest stworzenie domu, w którym będziesz się czuć bezpiecznie i spokojnie. To Ty musisz zadbać o idealne i wolne od chorób środowisko. Postaw na te proste metody, aby oczyścić powietrze i uwolnić je od bakterii.

 • Mendoza Gómez, D. S. (2014). Residuos de palma africana purifican agua y aire. Un Periódico.
 • Universidad de córdoba. (2009). La química de las aguas naturales. Universidad De Córdoba.
 • Mena J. (2015). Pinturas fotocatalíticas para purificar el aire. https://doi.org/10.1016/j.ecolind.2016.01.047
 • Altés, J. A., & Galera Ruiz, D. (2008). Los Tecno – Árboles. Ambient Curso 2007-2008.
  Marchesi, J., Zizzias, J., Adaro, J., & Fasulo, A. (2010). Producción de destiladores solares en función de las diferencias de temperatura vidrio-batea. Avances En Energías Renovables y Medio Ambiente.
 • Nazaroff WW, Weschler CJ. Cleaning products and air fresheners: Exposure to primary and secondary air pollutants. Atmospheric Environment. 2004.
 • Vig JR, Bus JWL. UV/Ozone Cleaning of Surfaces. IEEE Trans Parts, Hybrids, Packag. 1976;
 • Pain C. Something in the air. New Sci. 2017;
 • Ventilation for acceptable indoor air quality. ASHRAE Stand. 2010;
 • Bhushan B, Jung YC, Koch K. Micro-, nano- And hierarchical structures for superhydrophobicity, self-cleaning and low adhesion. Philos Trans R Soc A Math Phys Eng Sci. 2009;
 • Singer BC, Destaillats H, Hodgson AT, Nazaroff WW. Cleaning products and air fresheners: Emissions and resulting concentrations of glycol ethers and terpenoids. Indoor Air. 2006;