Płyn do płukania tkanin domowej receptury

Płyn do płukania tkanin domowej receptury

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Odpowiednio dobrany płyn do płukania tkanin ma ogromne znaczenie dla naszych tkanin. Dodaje im miękkości oraz nadaje im przyjemny zapach po każdym praniu. W każdym supermarkecie znajdziesz szeroka ofertę tego typu produktów, których cena zależy od marki.

Jesteś jednak świadoma tego, że substancje zapachowe dodawane do chemicznych płynów do płukania tkanin mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia? A szczególnie dla dzieci?

Postaw więc na naturę i przygotuj swój własnej roboty płyn do płukania tkanin. Oprócz tego, że jest on przyjazny dla środowiska, będzie Cię kosztował grosze!

Płyn do płukania tkanin – jego szkodliwość dla zdrowia

Zdaniem ekspertów powszechnie dostępne płyny do płukania tkanin zawierają liczne związki chemiczne, które mogą prowadzić do powstawania zmian skórnych oraz alergii układu oddechowego. Jak na przykład zapalenia błony śluzowej nosa.

Należy również pamiętać, że wiele z tych składników może okazać się bardzo niebezpiecznych dla naszego organizmu w przypadku ich połknięcia. Niekoniecznie musi jednak dojść do takiego wypadku. Już sam kontakt ze skórą może doprowadzić do wielu problemów zdrowotnych.

Przeczytaj koniecznieDomowej roboty detergent do naczyń!

Podobnie jak w przypadku innych detergentów i środków czystości, również płyn do płukania tkanin może okazać się niebezpieczny dla naszego zdrowia.

Miękkie i pachnące ręczniki

Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że jego szkodliwe efekty nie są natychmiastowe, często potrzeba długiego procesu – dni a nawet tygodni – aby się ujawniły.

Eksperci potwierdzają, że tego typu produkty zawierają ftalany, czyli substancje chemiczne dodawane w celu ulepszenia zapachu płynu do płukania tkanin. Testy przeprowadzone na zwierzętach wykazują u nich zaburzenia hormonalne.

Stąd też, jeśli używasz chemicznych płynów do płukania tkanin, narażasz nie tylko własne zdrowie. Na dodatek szkodzisz również środowisku naturalnemu.

Warto zatem poszukać naturalnej i ekologicznej alternatywy dla popularnych płynów do płukania tkanin. Wcale nie są one drogie, a ich efekt jest naprawdę zaskakujący. Co więcej, nie niosą ze sobą zagrożenia ani dla naszego zdrowia, ani dla środowiska naturalnego.

Jak przygotować domowej receptury płyn do płukania tkanin?

Skoro już masz świadomość tego, że płyn do płukania tkanin ze sklepowych półek jest szkodliwy dla Twojego zdrowia oraz dla środowiska naturalnego, namawiamy Cię do przygotowania własnego, domowej roboty płynu do płukania tkanin. Zadba on o Twoje ubrania i pozostawi je tak samo miękkie, jak czynią to produkty z chemicznymi dodatkami.

Na nasz naturalny płyn do płukania tkanin składają się składniki, które z pewnością na co dzień masz w domu. Połączenie ich właściwości pomaga zmiękczyć tkaniny i nadaje im piękny zapach. A także usuwa z nich wszystkie możliwe nieprzyjemne zapachy.

Składniki

  • 10 g sody oczyszczonej
  • 150-200 ml ciepłej wody
  • 800 ml octu jabłkowego
  • 20 kropel olejku eterycznego
  • Plastikowe naczynie o pojemności 3,5 l

Sposób przygotowania

  • Koniecznie zaopatrz się w duże plastikowe naczynie. Wynika to z tego, że mieszanka zwiększa swoją objętość w trakcie jej przygotowywania. Wlej do pojemnika ciepłą wodę, dodaj sodę oczyszczoną oraz ocet jabłkowy.
  • Po zmieszaniu tych trzech składników zauważysz reakcję chemiczną, dzięki której w pojemniku uwolni się duża ilość bąbelków.
  • Gdy bąbelki ustąpią, przelej powstały płyn do butelki po płynie do płukania tkanin, a następnie dodaj olejki eteryczne (według własnych upodobań). Potrząśnij butelką, a następnie odstaw ją w chłodne miejsce.
  • Kiedy będziesz potrzebowała płynu do płukania, używaj go zwyczajnie, jak zawsze. Dodawaj do zamoczonego prania w misce lub bezpośrednio do pralki.

Wskazówka: Przed użyciem płynu wstrząśnij butelką, aby wszystkie składniki dokładnie się ze sobą wymieszały. Do każdego prania dodawaj 4 łyżki swojego naturalnego i ekologicznego płynu do płukania tkanin.

Czyste i miękkie ubrania

Rezultat: Twoje ubrania i ręczniki będą miękkie, czyste oraz wolne od chemicznych substancji. Ten domowej receptury płyn do płukania tkanin jest zalecany szczególnie do czarnych i ciemnych ubrań.

Jeśli dokucza Ci alergia lub cierpisz na problemy układu oddechowego, pokochasz tej naturalny płyn do płukania tkanin! Poza tym, że zadba on o Twoje zdrowie, to zatroszczy się również o Twoje ubrania. I dodatkowo usuwa on z pralki cząsteczki proszków i płynów do prania, które gromadzą się w różnych jej zakamarkach.

Skorzystaj z właściwości domowej receptury płynu do płukania tkanin i przygotuj go już dziś. Z pewnością zachwyci Cię jego delikatny zapach oraz miękkość i świeżość, jaką pozostawi na Twoich ubraniach.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.