Ocet jabłkowy i jego niesamowite zastosowania

· Listopad 4, 2015
Aby pozbyć się bólu gardła lub złagodzić kaszel, wystarczy przepłukać gardło niewielką ilością octu jabłkowego w temperaturze pokojowej. Ten potężny anty-septyczny środek pomoże Ci pozbyć się wirusów.

Być może nadal myślisz, że ocet jabłkowy to tylko świetny dodatek do sałatek i innych potraw, ale nic bardziej mylnego: może on poszczycić się tak szeroką gamą zastosowań, że większość prawdopodobnie nigdy nie przyszła by Ci do głowy!

Na pewno masz ocet jabłkowy w swoim domu, więc czas dowiedzieć się, jak możesz go wykorzystać.

Poniżej znajdziesz kilka niesamowitych zastosowań octu, produktu, który od kilku dekad cieszy się ogromną popularnością wśród gospodyń domowych i nie tylko. Już w latach 50. ukazała się książka dr. Jarvisa opisująca niezwykłe właściwości octu, który wcześniej był wykorzystywany tylko w kuchni.

Później przeprowadzono dalsze badania i okazało się, że ocet jabłkowy można wykorzystywać na niezliczone sposoby.

Ocet jabłkowy i jego niesamowite zastosowania

Wspomaga odchudzanie

Dokładnie tak! Ocet jabłkowy może pomóc Ci pozbyć się zbędnych kilogramów. Zawarty w nim kwas octowy pomaga spalać tkankę tłuszczową. Badania naukowe wciąż nie wykazały jednoznacznego wpływu octu na odchudzanie, jednak z pewnością może być on dobrym uzupełnieniem diety.

Aby wykorzystać ocet jabłkowy w ten sposób, wymieszaj 2 łyżki stołowe tego produktu z wodą. Dla najlepszego efektu pij tę mieszankę raz dziennie, najlepiej przed śniadaniem.

Ocet jabłkowy

Pomaga poskromić cukrzycę

Jedną z najlepszych właściwości zdrowotnych octu jest jego zdolność regulowania poziomu glukozy we krwi, co udowodniły wyniki wielu badań. Dwie łyżki octu rozcieńczone w szklance wody, wypijane przed pójściem spać, to dawka, która może obniżyć poziom cukru nawet o 6%.

Pamiętaj jednak, aby wcześniej skonsultować się z lekarzem, gdyż ocet jabłkowy chrom, który rozregulować poziom insuliny.

Zwalcza grzybicę

Jeśli cierpisz z powodu grzybicy, na przykład wywołanej przez drożdżaki, może wykorzystać ocet jabłkowy, aby uporać się z tym problemem i zapobiec jego nawracaniu. Grzyby najczęściej rozwijają się w fałdach skóry, na przykład pomiędzy palcami u stóp.

Na szczęście kwas octowy to świetne lekarstwo na tego typu dolegliwości. Wlej do miski letnią wodę i dodaj 2-3 szklanki octu. Mocz nogi w misce przez około 15 minut. Możesz też przygotować mieszankę wody i octu i aplikować ją bezpośrednio na zarażone miejsca za pomocą bawełnianego wacika.

Pamiętaj jednak, aby obserwować reakcję swojej skóry, gdyż ocet jabłkowy może ją podrażniać.

Zapobiega skurczom

Jeśli cierpisz na nocne skurcze mięśni, może być to wywołane przez niedobór potasu. Na szczęście ocet jabłkowy zawiera dość dużo tego pierwiastka, dzięki czemu pomoże Ci uniknąć skurczy. Wymieszaj 2 łyżki stołowe octu z łyżką miodu i szklanką letniej wody. Pij przed pójściem spać.

Ocet jabłkowy

Ogranicza pojawianie się żylaków

Musisz wiedzieć, że ten domowy sposób na żylaki nie został nigdy zbadany naukowo, jednak wiele osób wykorzystuje ocet jabłkowy, aby uśmierzyć ból i ograniczyć widoczność bądź pojawianie się żylaków.

Rozcieńcz odrobinę octu w wodzie, zamocz w mieszance gazę i obłóż spuchnięte miejsca. Następnie owiń luźno bandażem i pozostaw na pół godziny.

Możesz też dodawać ocet jabłkowy do potraw lub pić go rozcieńczonego w wodzie rano lub wieczorem. Efekty powinieneś zauważyć już po miesiącu.

Redukuje cholesterol i zwalcza nadciśnienie

Działanie tej metody wykorzystania octu także nie zostało potwierdzone naukowo, jednak jeśli cierpisz na problemy z krążeniem lub podwyższony cholesterol, na pewno warto wypróbować ją jako uzupełnienie leczenia.

Niektóre badania wykazały, że „osoby wykorzystujące ocet w kuchni są co najmniej 5 razy mniej zagrożeni ryzykiem wystąpienia chorób układu krążenia”. Naukowcy twierdzą, że jest to związane z zawartością potasu, który rozcieńcza krew i pomaga kontrolować ciśnienie. Z drugiej strony ocet jabłkowy zawiera pektynę, która pochłania tłuszcz odkładający się w naczyniach krwionośnych.

Łagodzi ból gardła i kaszel

Ocet jabłkowy ma silne działanie antyseptyczne, dzięki czemu może pomóc uporać się z wirusami wywołującymi ból gardła czy anginę. Jeśli więc Twoje gardło jest opuchnięte, płucz gardło mieszanką octu i wody (1 łyżka octu na szklankę wody).

Nie połykaj! Jeśli gardło boli Cię naprawdę mocno, wystarczy, że przepłuczesz tą mieszanką usta. Możesz także wymieszać ocet z miodem i rzuć je jak cukierka.

Zwalcza trądzik

Trądzik

Ocet jabłkowy to świetny środek na pryszcze i zaskórniki. Zapewnia Twojej skórze ochronę antywirusową i antybakteryjną, a dodatkowo przywraca naturalne pH.

Przygotuj mieszankę octu z wodą destylowaną i stosuj bezpośrednio na suchą skórę, najlepiej przed pójściem spać. Możesz także przygotować maseczkę z gliny i octu, która pomoże Ci oczyścić skórę.