Domowe sposoby na infekcje grzybicze

Infekcje grzybicze dróg rodnych potrafią być bardzo uciążliwe. Na szczęście jest kilka naturalnych sposobów, aby zmniejszyć ich nieprzyjemne objawy.
Domowe sposoby na infekcje grzybicze

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jednymi z najczęstszych infekcji, które atakują kobiece drogi rodne są infekcje grzybicze, należące do grzybów z rodziny Candida albicans.

Najprostszym sposobem radzenia sobie z nimi jest jogurt naturalny, ponieważ zawiera bakterie, które pomagają przywrócić równowagę poziomu pH w intymnych partiach kobiecego ciała, sprawiając tym samym, że infekcje grzybicze odchodzą w niepamięć.

Grzybicze zapalenie pochwy to infekcja wywołana przez różnorodne mikroorganizmy, które zamieszkują wnętrze zdrowej pochwy. Jedną z najczęściej spotykanych przyczyn wystąpienia grzybiczego zapalenia pochwy jest Candida albicans – grzyb powodujący upławy, nieprzyjemny zapach, swędzenie oraz zaczerwienienie warg sromowych.

W niektórych przypadkach zaczerwienienie może sięgać nawet górnej części uda. Innym rodzajem infekcji, która niezwykle często dotyka kobiece narządy intymne jest bakteryjne zapalenie pochwy. Objawia się obfitymi upławami, którym towarzyszy silny i nieprzyjemny zapach. Ich wydzielanie nasila się szczególnie po stosunku.

Jeśli zauważasz u siebie jakieś objawy infekcji pochwy, pamiętaj, aby bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem, który określi rodzaj bakterii, która wywołała infekcję i dobierze odpowiednie leczenie. Zadbaj o siebie i nie dopuść do wystąpienia jakichkolwiek infekcji dróg rodnych. Pomogą Ci w tym wskazówki, które przedstawimy poniżej.

Zdrowe nawyki, które pomagają zwalczyć infekcje grzybicze

Stop wilgoci

Za każdym razem, gdy korzystasz z łazienki, pamiętaj o dokładnym osuszeniu narządów intymnych. Grzyby rosną i namnażają się przede wszystkim w ciepłym i wilgotnym środowisku. Dlatego, tak ważne jest, aby nie zapominać o dokładnym osuszeniu ciała po skorzystaniu z prysznica lub kąpieli.

Noś tylko przewiewną bieliznę

infekcje grzybicze

W miarę możliwości, staraj się zawsze wybierać przewiewną bieliznę. Dzięki niej unikniesz nagromadzenia wilgoci i ciepła. Jeśli chcesz założyć bieliznę nylonową, upewnij się, że zawiera jakieś domieszki bawełny. Ponadto, jeśli lubisz częste kąpiele w morzu, unikaj przez dłuższy okres czasu noszenia mokrego kostiumu kąpielowego.

Utrzymaj odpowiednią higienę osobistą

Nieważne czy zmagasz się z infekcją dróg intymnych, czy też nie, zawsze powinnaś pamiętać o codziennej higienie narządów płciowych.

Unikaj dzielenia się z drugą osobą ręcznikiem, mydłem i innymi osobistymi środkami do pielęgnacji ciała. Pamiętaj także o praniu swojej bielizny w gorącej wodzie lub w roztworze z octu i wody, aby całkowicie wyeliminować wszelkie grzyby znajdujące się na bieliźnie.

Unikaj mydeł o intensywnym zapachu

unikaj mydeł w przypadku infekcji grzybiczych

Mydła o intensywnym zapachu i inne środki do pielęgnacji stworzone na bazie alkoholu mogą nie tylko podrażnić pochwę, lecz także zaburzyć jej naturalny poziom pH, który wynosi 4,5. 

Jeśli czujesz się niekomfortowo z powodu objawów infekcji, przygotuj swój własny płyn do higieny intymnej, rozcieńczając ocet w wodzie, ponieważ ocet pomoże przywrócić Ci naturalne pH pochwy.

Domowe środki lecznicze zwalczające infekcje kobiecych narządów płciowych

Jogurt naturalny

Jogurt naturalny

Jogurt naturalny jest jednym z najlepszych środków do walki z grzybiczymi infekcjami pochwy, ponieważ dzięki zawartości potrzebnych bakterii pomaga przywrócić naturalną równowagę kwasową w pochwie.

Jeśli cierpisz z powodu infekcji narządów intymnych, jogurt naturalny będzie nie tylko skutecznym elementem diety, lecz także świetnym środkiem do mycia. Używaj go na zewnętrznej powierzchni pochwy lub rozcieńcz z wodą i myj chore miejsce.

Kwas borowy

Kwas borowy jest niezwykle ekonomicznym środkiem do walki z infekcjami pochwy. Wiele przeprowadzonych na jego temat badań dowiodło, że ma wysoką skuteczność w leczeniu infekcji drożdżakowych.

Będąc cały czas pod nadzorem lekarza, przygotuj kapsułki żelatynowe do stosowania jako czopki. Małe kapsułki napełnij kwasem borowym. Pamiętaj, aby stosować raz dziennie przez tydzień.

Ziołowe środki lecznicze

  • Jeśli pragniesz złagodzić nieprzyjemne objawy swędzenia i pieczenia w pochwie, przyrządź napar z rozmarynu. Następnie za pomocą ręcznika przemyj naparem zewnętrzną powierzchnię chorych miejsc.
  • Dobrym sposobem jest również picie herbaty z tymianku. Użyj jednej łyżki stołowej tymianku na jedną szklankę gotującej się wody. Pij 1-4 szklanki dziennie.
  • Malwa to kolejny niesamowity środek leczniczy, który pomaga zwalczyć bakterie Candida albicans oraz pozbyć się wszystkich wywołanych przez nie objawów. Roślina ta jest idealnym lekiem łagodzącym zapalenie. Ma działanie przeciwbólowe oraz zapewnia uczucie odprężenia. Aby przygotować napar, ugotuj kilka liści malwy w jednym litrze czystej wody. Następnie odstaw do ostygnięcia i stosuj jako kąpielową nasiadówkę dla miejsc intymnych.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.