Bakteryjne zapalenie pochwy – 8 naturalnych remediów

· Czerwiec 30, 2017
Proponowane przez nas naturalne remedia mogą nam przyjść z wielką pomocą i przynieść ulgę w uczuciu pieczenia, swędzenia i innych objawach, jakie niesie za sobą bakteryjne zapalenie pochwy. Jeżeli jednak objawy nie ustępują, należy skonsultować się z lekarzem specjalistą.

Bakteryjne zapalenie pochwy to stan zapalny pojawiający się w kobiecych narządach intymnych. Jedną z cech charakterystycznych, jakie niesie ze sobą bakteryjne zapalenie pochwy jest gęsta, biała wydzielina o nieprzyjemnym zapachu.

Dolegliwość ta pojawia się często na skutek namnażania się szkodliwych bakterii, które zaburzają naturalny poziom pH w okolicach intymnych kobiety.

Stan ten pojawia się znacznie częściej, niż by się nam wydawało. Bardzo prawdopodobne, że na jakimś etapie życia, bakteryjne zapalenie pochwy dotknęło każdej kobiety.

Główne objawy tej dolegliwości to:

  • Zaczerwienienie okolic intymnych
  • Opuchlizna
  • Ból
  • Uczucie swędzenia lub pieczenia

U niektórych kobiet bakteryjne zapalenie pochwy przebiega bardzo łagodnie a nawet całkiem bezobjawowo.

We wczesnym stadium problem ten możemy rozwiązać z łatwością za pomocą następujących naturalnych remediów. Wielkie znaczenie ma również oczywiście odpowiednia higiena okolic intymnych.

1. Kurkuma

Ta wspaniała przyprawa stanowi silny, naturalny środek przeciwgrzybiczy. Z powodzeniem możesz jej użyć aby zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować objawy , jakie niesie ze sobą bakteryjne zapalenie pochwy.

Wszystko, co należy zrobić to spożywać codziennie niewielką ilość kurkumy. Możesz rozpuścić ją na przykład w szklance ciepłego mleka. Stosuj aż poczujesz poprawę.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zajrzyj do artykułu: Kurkuma w walce z bólem i z rakiem

2. Zimna woda

Woda pod prysznicem

Choć może to być nieco niewygodne, zanurzenie szmatki w zimnej wodzie i umieszczenie jej w okolicach intymnych może nam pomóc zminimalizować nieprzyjemne objawy takie jak zaczerwienienie i opuchlizna.

Jest tak dlatego, że niskie temperatury powodują lekkie obkurczenie się naczyń krwionośnych.

Jest to jeden z najprostszych sposobów na pozbycie się dolegliwości, jakie wywołuje bakteryjne zapalenie pochwy. Aby jednak leczenie okazało się skuteczne, należy je połączyć z innymi naturalnymi metodami.

 3. Neem (miodla indyjska)

Ta wyjątkowa roślina wykazuje wiele właściwości leczniczych i antybakteryjnych. Jej sproszkowana postać jest zalecana osobom cierpiącym na problemy dermatologiczne.

Gdy pojawia się bakteryjne zapalenie pochwy, możesz ostrożnie zaaplikować neem w proszku na zainfekowane okolice intymne. Dzięki temu stopniowo usuwa się bakterie stanowiące przyczynę problemu.

4. Czosnek

Czosnek

Zarówno obrane ząbki czosnku jak i czosnek w kapsułkach może pomóc Ci zredukować objawy, jakie niesie za sobą bakteryjne zapalenie pochwy. Możesz przyjmować je raz lub dwa razy dziennie, aplikując ostrożnie na zainfekowany obszar.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj też artykuł: Czosnek i jego doskonałe lecznicze właściwości

5. Herbata rumiankowa

Napar z rumianku może być bardzo użyteczny w usuwaniu nieprzyjemnego pieczenia i swędzenia okolic intymnych.

Wszystko, co musisz zrobić to tylko zaparzyć herbatę rumiankową, używając świeżych lub suszonych kwiatów bądź herbaty w torebce. Następnie, po przestudzeniu naparu, aplikuj go bezpośrednio na zainfekowane obszary.

To bardzo ważne, by między kolejnymi użyciami przechowywać herbatę rumiankową w lodówce. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nie dostaną się do niej żadne zanieczyszczające elementy.

6. Jogurt

Inną formą przyniesienia sobie ulgi gdy pojawia się bakteryjne zapalenie pochwy jest zamoczenie wacika w jogurcie naturalnym. Następnie należy nałożyć go na okolice intymne.

Jeżeli dolegliwości są naprawdę silne, możesz zanurzyć w jogurcie tampon, a następnie umieścić go w pochwie. Będzie to dla Ciebie wielką pomocą, ponieważ bakterie, jakie zawiera jogurt naturalny pomogą Ci zwalczyć szkodliwe bakterie będące przyczyną stanu zapalnego. 

Jogurt naturalny

Pamiętaj również, by zawrzeć w swojej diecie codzienną porcję jogurtu naturalnego. Pomoże Ci to uniknąć infekcji okolic intymnych, wzmacniając odporność.

Masz ochotę dowiedzieć się więcej? Przeczytaj artykuł: Dlaczego warto włączyć jogurt do posiłków?

7. Sok warzywny

Sok przygotowany z pietruszki, imbiru, czosnku oraz warzyw przyniesie Ci wspaniałe efekty jeśli chodzi o usuwanie objawów zapalenia, takich jak ból, pieczenie, swędzenie oraz opuchlizna.

Zaleca się wypijanie tego soku co najmniej raz dziennie. Poprawi to Twoje zdrowie, samopoczucie oraz pomoże zapobiec nawrotom zapalenia okolic intymnych.

8. Olej cedrowy

Olejki eteryczne

Aby wykorzystać to domowe remedium, gdy pojawia się bakteryjne zapalenie pochwy, wystarczy, że przygotujesz sobie ciepłą kąpiel z zastosowaniem łyżki soli i kilku kropli wspomnianego olejku.

Olejek eteryczny z cedru wykazuje silne działanie antyseptyczne, łagodzące i przeciwgrzybicze.

Pomoże Ci on kontrolować objawy tej dolegliwości okolic intymnych. Stopniowo wyeliminuje również bakterie stanowiące przyczynę problemu.

Odwiedź również artykuł: Infekcje pochwy – 9 kroków, by ich uniknąć

Bakteryjne zapalenie pochwy – kilka ważnych rekomendacji

Pamiętaj, że aby zwalczyć i zapobiec nawrotom tej przykrej dolegliwości, należy stosować się do tych kilku ważnych zaleceń:

  • Uważnie dbaj o higienę intymną.
  • Dokładnie pierz bieliznę.
  • Bierz letnie prysznice.
  • Często zmieniaj i pierz swoje ręczniki, poduszki, pościele i inne artykuły codziennego użytku.

Prawda jest jednak taka, że niezależnie od tego jak bardzo byś się starała zapobiec pojawieniu się tej formie zapalenia pochwy, prędzej czy później prawdopodobnie tak czy inaczej Cię dotknie.

W takiej sytuacji postaraj się zastosować proponowane przez nas metody. Jeżeli jednak objawy nie ustępują i utrzymują się przez dłuższy czas, najlepiej byłoby skonsultować się z lekarzem ginekologiem.

Jedynie lekarz specjalista bowiem jest w stanie zalecić Ci odpowiednio dobrane leczenie, które wyeliminuje zapalenie, z którym nie poradziły sobie metody naturalne.