Grzybica pochwy - 7 sposobów leczenia

Drożdżaki, które najczęściej odpowiadają za rozwój grzybiczych infekcji intymnych, rozwijają się najlepiej w środowisku ciepłym i wilgotnym, przez co intymne rejony kobiecego ciała są dla nich idealnym miejscem.
Grzybica pochwy - 7 sposobów leczenia

Ostatnia aktualizacja: 30 września, 2018

Grzybica pochwy, czyli inaczej infekcja intymna pochodzenia grzybiczego, to bardzo uciążliwa i przykra dolegliwość, która nieleczona może prowadzić do dalszych konsekwencji zdrowotnych.

Do głównych przyczyn rozwoju tego rodzaju infekcji możemy zaliczyć nieprawidłową higienę, obniżenie odporności i działanie mikroorganizmów w okolicy damskich genitaliów.

Grzybica pochwy jest najczęściej wywoływana przez grzyby z rzędu drożdżaków, a konkretniej przez bielnika białego (candida albicans). Grzyby te doskonale rozwijają się w środowisku ciepłym i wilgotnym, a takie właśnie są intymne rejony kobiecego ciała.

Infekcje intymne są bardzo dyskomfortowe i uciążliwe dla każdej z nas. Wywołują między innymi takie objawy jak pieczenie, swędzenie, nieprzyjemna wydzielina z pochwy czy też zaczerwienienie warg sromowych.

Jakby tego było mało, dolegliwość ta jest bardzo bolesna, a podrażnienie uniemożliwia współżycie.

Na szczęście mamy też dla Ciebie kilka dobrych informacji – istnieje wiele domowych sposobów, by przynieść sobie ulgę, jeśli dopadła Cię grzybica pochwy. Poniżej znajdziesz aż 7 metod, by w naturalny sposób złagodzić objawy i pozbyć się infekcji.

1. Dokładnie osuszaj miejsca intymne

Infekcje intymne wywoływane przez grzyby rozwijają się najczęściej w środowisku wilgotnym. Aby tego uniknąć, postaraj się dokładnie osuszać miejsca intymne, zwłaszcza po kąpieli czy korzystaniu z toalety.

Pamiętaj także, że wydzielina z pochwy jest absolutnie naturalną rzeczą, nie można więc kompletnie wysuszyć waginy, gdyż miałoby to swoje skutki uboczne.

Kobieta na kanapie

2. Wybierz bawełnianą bieliznę

Czynnikiem zwiększającym lub zmniejszającym ryzyko rozwoju infekcji grzybiczej jest materiał z jakiego wykonana jest noszona przez nas bielizna.

Tkaniny, które wchłaniają wilgoć i nie pozwalają  miejscom intymnym oddychać, są doskonałym miejscem do rozwoju i rozmnażania się mikroorganizmów.

Z kolei bielizna wykonana z bawełny jest szczególnie zalecana, by utrzymać odpowiednią higienę miejsc intymnych. Bawełna zapewni odpowiednią temperaturę i wilgoć, pomoże więc uniknąć takich dolegliwości jak grzybica pochwy.

Inna nasza rada dotyczy kostiumów kąpielowych – nigdy nie zwlekaj zbyt długo z ich zdjęciem po kąpieli, gdyż im dłużej Twoje miejsca intymne przebywają w wysoce wilgotnym środowisku, tym większe ryzyko rozwoju infekcji.

Unikaj także zbyt obcisłej bielizny i odzieży, zwłaszcza jeśli zaobserwowałaś u siebie pierwsze objawy infekcji.

3. Dbaj o odpowiednią higienę intymną

Codzienna prawidłowa higiena intymna to klucz do zdrowia. Do przemywania miejsc intymnych używaj tylko specjalnie przeznaczonych do tego płynów o odpowiednich właściwościach, nienaruszających naturalnego pH.

Higiena intymna

Oprócz regularnego podmywania, pamiętaj także o zmianie bielizny na czystą, zwłaszcza jeśli cierpisz na upławy lub inne dolegliwości. Z kolei przy korzystaniu z toalety pamiętaj, aby zawsze podcierać się od przodu do tyłu, a nigdy odwrotnie.

Dzięki temu unikniesz rozprzestrzeniania się bakterii i grzybów.

4. Wstrzymaj się od współżycia

Grzybica pochwy nie jest oczywiście bardzo poważnym schorzeniem, jednak zdecydowanie lepiej jest wstrzymać się od współżycia, aż do całkowitego wyleczenia.

Przede wszystkim stosunek przy niewyleczonej infekcji może pogorszyć jej przebieg; co gorsza, zarazić może się także partner.

5. Unikaj wszelkich produktów perfumowanych

Czasami bezwiednie sięgamy po różnego rodzaju perfumowane produkty, które wykorzystuje się także w okolicach intymnych. Jest to jednak ogromny błąd, gdyż produkty te znacznie zaburzają naturalną florę bakteryjną pochwy i przyczyniają się do rozwoju grzybów.

Substancje chemiczne obecne w wielu artykułach higienicznych negatywnie wpływają na naturalne pH i mogą wywoływać bardzo niebezpieczne zaburzenia tej równowagi.

Olejki eteryczne

6. Grzybica pochwy a jogurt naturalny

Jeśli szukasz całkowicie naturalnego sposobu na pozbycie się grzybicy pochwy, rozwiązaniem jest stosowany od setek lat… jogurt naturalny. Całkiem organiczny jogurt powinien być bogaty w żywe kultury bakterii i naturalne kwasy, które przywrócą zdrowe pH pochwy.

Jogurt naturalny to jeden z najskuteczniejszych domowych sposobów na grzybicę pochwy. Zawiera dobre bakterie, które zapobiegają negatywnym skutkom mikroorganizmów atakujących nasze miejsca intymne.

Wystarczy spożywać jogurt codziennie, aż do wyleczenia, albo zaaplikować go bezpośrednio na wargi sromowe.

7. Płukanka z octu jabłkowego

Drugim po jogurcie naturalnym skutecznym domowym sposobem na takie infekcje, jak grzybica pochwy, jest ocet jabłkowy, który skutecznie zwalczy mikroorganizmy odpowiedzialne za rozwój tej dolegliwości.

Kwasy obecne w occie unormują pH pochwy i zmienią środowisko na takie, w którym grzyby nie będą mogły się rozwinąć. Ocet złagodzi także swędzenie, zaczerwienienie i upławy.

Ocet jabłkowy

Co będzie Ci potrzebne?

  • 2 łyżki stołowe octu jabłkowego
  • 1 litr ciepłej wody

Co należy zrobić?

  • Rozcieńcz 2 łyżki stołowe octu jabłkowego w litrze ciepłej wody. Wykorzystaj tak przygotowany płyn do umycia zewnętrznych miejsc intymnych.
  • Powtarzaj zabieg 2 razy dziennie, aż infekcja całkiem ustąpi.

Wszystkie opisane wyżej porady mogą okazać się bardzo pomocne w leczeniu intymnych infekcji grzybiczych i z pewnością przyniosą Ci ulgę. Jeśli jednak po kilku dniach ich stosowania nie odczujesz ulgi, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, który wskaże Ci inne sposoby leczenia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.