Wydzielina z pochwy a Twoje zdrowie

· Kwiecień 6, 2016
Wydzielina z pochwy jest zazwyczaj przezroczysta, a jej konsystencja przypomina białko jajka. Jeżeli jej wygląd się zmienia, prawdopodobnie cierpisz na infekcję i powinnaś skonsultować się ze specjalistą.

Wydzielina z pochwy to naturalna część kobiecego życia intymnego. I choć czasem może się wydawać nieco kłopotliwa, spełnia ważne funkcje, takie jak utrzymywanie pochwy w czystości, nawilżanie jej oraz tworzenie naturalnej bariery ochronnej, aby zwalczyć oraz zapobiec rozmaitym rodzajom infekcji.

Wydzielina z pochwy różni się u kobiet ilością czy konsystencją – w dużej mierze zależy to od zmian hormonalnych w ciele kobiety oraz od tego, jak intensywnie szyjka macicy i gruczoły pochwowe wydalają ten płyn z ciała.

Jako kobiety, musimy być świadome, że sama w sobie obecność wydzieliny z pochwy czy upławów, wcale nie musi wskazywać na infekcję. Jest to zjawisko jak najbardziej normalne i w żadnym stopniu nie powinno wywoływać u nas zażenowania.

Trzeba jednak być pamiętać, że świadczyć o problemie mogłyby zmiany lub odchylenia zauważone w wydzielinie.

Wydzielina z pochwy – na jakie zmiany należy zwracać uwagę?

Większość zmian w wydzielinie z pochwy jest sygnałem ostrzegawczym świadczącym o istnieniu jakiegoś rodzaju infekcji. Może być ona grzybicza, wirusowa, bakteryjna, lub może to być nawet choroba przenoszona drogą płciową.

Gdy zaczynają się pojawiać tego typu zmiany, zwykle towarzyszą im inne objawy, co powinno Cię już ostrzec o istniejącym problemie. Istotne jest uważne obserwowanie, jakie zmiany zachodzą w Twoich upławach. Pomoże to szybko wykryć i odpowiednio wyleczyć infekcję.

Ogólnie mówiąc, za nieprawidłowe powinnaś uważać następujące zmiany w Twojej wydzielinie z pochwy:

  • Zmiana zapachu (zwłaszcza, jeśli zaczął być nieprzyjemny).
  • Zmiana koloru (zwłaszcza, jeśli upławy stały się zielonkawe, szarawe lub przypominają ropę).
  • Zmiana konsystencji (upławy pieniste lub przypominające twarożek).
  • Towarzyszący upławom świąd, uczucie pieczenia, opuchlizna lub zaczerwienienie.
  • Krwawienie z pochwy niezwiązane z miesiączkowaniem.

Aby lepiej zrozumieć, jakie problemy zdrowotne może ujawniać wydzielina z pochwy, przeanalizujemy kilka zmian, jakich możesz doświadczać i rodzaj odpowiedzialnej za to choroby – w zależności od koloru upławów i innych objawów.

Wydzielina z pochwy – naturalne zmiany

Kobieta

W pierwszej części cyklu miesiączkowego, tuż przed owulacją, wydzielina z pochwy jest klarowna, a jej konsystencja przypomina białko jajka. Jej obecność wskazuje na szczyt dni płodnych.

Przed rozpoczęciem miesiączkowania, w drugiej części cyklu, wydzielina z pochwy staje się gęsta, mniej obfita i lepka.

Białe upławy

Jeżeli kolor zmienił się na biały i wydzielina z pochwy stała się gęsta i grudkowata, prawdopodobnie cierpisz na infekcję grzybiczą spowodowaną drożdżakiem o nazwie candida.

Temu rodzajowi zmian towarzyszy często swędzenie pochwy, a upławy zatrzymują się wewnątrz, przywierając do ścianek pochwy. Choć infekcja ta może pojawić się w każdej części cyklu, zwykle nasila się w okresie przedmiesiączkowym.

Artykuł polecany dla Ciebie: Infekcje intymne – zdiagnozuj problem

Żółte upławy

Ten rodzaj upławów wywoływany jest obecnością pasożytów przenoszonych drogą płciową, wśród których najczęściej występującym jest trichomonas.

Infekcja wywołuje upławy w kolorze zielonym lub żółtym, którym towarzyszy silna woń, swędzenie pochwy oraz ból podczas oddawania moczu.

Problem atakuje często w dniach po zakończeniu miesiączki, powodując podrażnienie i ból sromu. Dodatkowym objawem jest silnie wyczuwalna woń po stosunku.

Szare upławy

Szare upławy są efektem infekcji bakteryjnej przypisywanej generalnie mikrobowi o nazwie gardnerella, który jest przenoszony drogą płciową. W tym przypadku gęsta i obfita wydzielina z pochwy jest cuchnąca i przypomina w zapachu rybę.

Gardenerella jest spokrewniona z innymi zarazkami beztlenowymi i wywołuje zjawisko, które wielu ekspertów określa mianem naturalnej katastrofy pochwy – gdy tylko się pojawi, wymaga natychmiastowej opieki lekarskiej.

Zobacz też: Rak narządów płciowych – pięć typów

Pamiętaj!

To bardzo ważne, byś pamiętała o wcześniej wymienionych przez nas zmianach, zwłaszcza, jeśli jesteś aktywna seksualnie.

Jeżeli wydzielina z pochwy się zmienia, może być to wyraźna oznaka choroby przenoszonej drogą płciową, która powinna być leczona niezwłocznie, zanim zmieni się w większy problem.

Zalecamy jednak nie wyciągać pochopnych wniosków jedynie na podstawie powierzchownych objawów, gdyż zmiany czy odchylenia od normy mogą być spowodowane również innymi czynnikami. Ważne, byś traktowała zmiany jako sygnał, że czas udać się do lekarza.

  • Hainer, B. L., & Gibson, M. V. (2011). Vaginitis: Diagnosis and treatment. American Family Physician. https://doi.org/10.2165/00003495-197204050-00
  • Mitchell, H. (2004). Vaginal discharge—causes, diagnosis, and treatment. BMJ. https://doi.org/10.1136/bmj.328.7451.1306