Wydzielina z pochwy a Twoje zdrowie

Wydzielina z pochwy jest zazwyczaj przezroczysta, a jej konsystencja przypomina białko jajka. Jeżeli jej wygląd się zmienia, prawdopodobnie cierpisz na infekcję i powinnaś skonsultować się ze specjalistą.
Wydzielina z pochwy a Twoje zdrowie

Ostatnia aktualizacja: 11 czerwca, 2019

Wydzielina z pochwy to naturalna część kobiecego życia intymnego. I choć czasem może się wydawać nieco kłopotliwa, spełnia ważne funkcje. Ma za zadanie utrzymywanie pochwy w czystości, nawilżanie jej, a także tworzenie naturalnej bariery ochronnej, aby zwalczyć rozmaite infekcje oraz zapobiec ich występowaniu.

Wydzielina z pochwy różni się u kobiet ilością czy konsystencją. W dużej mierze zależy to bowiem od zmian hormonalnych oraz od tego, jak intensywnie szyjka macicy i gruczoły pochwowe wydalają ten płyn z organizmu.

Jako kobiety musimy być świadome, że sama obecność wydzieliny z pochwy czy upławów wcale nie musi wskazywać na infekcję. Jest to zjawisko jak najbardziej normalne i w żadnym stopniu nie powinno wywoływać u nas zażenowania.

Trzeba jednak pamiętać, że może ona również świadczyć o problemie. Naucz się interpretować zmiany w jej wyglądzie i konsystencji.

Wydzielina z pochwy – na jakie zmiany należy zwracać uwagę?

Większość zmian w wydzielinie z pochwy jest sygnałem ostrzegawczym świadczącym o istnieniu jakiegoś rodzaju infekcji. Może być ona grzybicza, wirusowa, bakteryjna lub może to być nawet choroba przenoszona drogą płciową.

Gdy zaczynają się pojawiać tego typu zmiany, zwykle towarzyszą im inne objawy, co powinno Cię już ostrzec o istniejącym problemie. Istotne jest uważne obserwowanie, jakie zmiany zachodzą w Twoich upławach. Pomoże to szybko wykryć i odpowiednio wyleczyć infekcję.

Ogólnie mówiąc, za nieprawidłowe powinnaś uważać następujące zmiany w Twojej wydzielinie z pochwy:

  • Zapach (zwłaszcza, jeśli zaczął być nieprzyjemny).
  • Kolor (zwłaszcza, jeśli upławy stały się zielonkawe, szarawe lub przypominają ropę).
  • Konsystencja (upławy pieniste lub przypominające twarożek).
  • Towarzyszący upławom świąd, uczucie pieczenia, opuchlizna lub zaczerwienienie.
  • Krwawienie z pochwy niezwiązane z miesiączkowaniem.

Aby lepiej zrozumieć, jakie problemy zdrowotne może ujawniać wydzielina z pochwy, przeanalizujemy kilka zmian, jakich możesz doświadczać i rodzaj odpowiedzialnej za to choroby – w zależności od koloru upławów i innych objawów.

Wydzielina z pochwy – naturalne zmiany

W pierwszej części cyklu miesiączkowego, tuż przed owulacją, wydzielina z pochwy jest klarowna, a jej konsystencja przypomina białko jajka. Jej obecność wskazuje na szczyt dni płodnych.

Zmartwiona kobieta

Przed rozpoczęciem miesiączkowania, w drugiej części cyklu, wydzielina z pochwy staje się gęsta, mniej obfita i lepka.

Białe upławy

Jeżeli kolor zmienił się na biały, a wydzielina z pochwy stała się gęsta i grudkowata, prawdopodobnie cierpisz na infekcję grzybiczą spowodowaną drożdżakiem o nazwie candida.

Temu rodzajowi zmian towarzyszy często swędzenie pochwy, a upławy zatrzymują się wewnątrz, przywierając do ścianek pochwy. Choć infekcja ta może pojawić się w każdej części cyklu, zwykle nasila się w okresie przedmiesiączkowym.

Żółte upławy

Ten rodzaj upławów wywoływany jest obecnością pasożytów przenoszonych drogą płciową, wśród których najczęściej występującym jest trichomonas.

Infekcja wywołuje upławy w kolorze zielonym lub żółtym, którym towarzyszy silna woń, swędzenie pochwy oraz ból podczas oddawania moczu.

Problem atakuje często w dniach po zakończeniu miesiączki, powodując podrażnienie i ból sromu. Dodatkowym objawem jest silnie wyczuwalna woń po stosunku.

Szare upławy

Szare upławy są efektem infekcji bakteryjnej przypisywanej generalnie mikrobowi o nazwie gardnerella, który jest przenoszony drogą płciową. W tym przypadku gęsta i obfita wydzielina z pochwy jest cuchnąca i przypomina w zapachu rybę.

Gardenerella jest spokrewniona z innymi zarazkami beztlenowymi i wywołuje zjawisko, które wielu ekspertów określa mianem naturalnej katastrofy pochwy – gdy tylko się pojawi, wymaga natychmiastowej opieki lekarskiej.

Pamiętaj!

To bardzo ważne, byś pamiętała o wcześniej wymienionych przez nas zmianach, zwłaszcza jeśli jesteś aktywna seksualnie.

Jeżeli wydzielina z pochwy się zmienia, może być to wyraźna oznaka choroby przenoszonej drogą płciową, która powinna być leczona niezwłocznie, zanim zmieni się w większy problem.

Zalecamy jednak nie wyciągać pochopnych wniosków jedynie na podstawie powierzchownych objawów, gdyż zmiany czy odchylenia od normy mogą być spowodowane również innymi czynnikami. Ważne, byś traktowała zmiany jako sygnał, że czas udać się do lekarza.

To może Cię zainteresować ...
Higiena intymna – 5 nawyków, które wcale nie są takie dobre
Krok do ZdrowiaPrzeczytaj na Krok do Zdrowia
Higiena intymna – 5 nawyków, które wcale nie są takie dobre

Większość kobiet zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest higiena intymna, więc przykłada do niej wielką wagę. Niektóre nawyki mogą jednak być szk...