Infekcje intymne – zdiagnozuj problem

Częste spożycie cukrów i alkoholu, w połączoniu z ciągłym stresem, mogą wywołać infekcje intymne.
Infekcje intymne – zdiagnozuj problem
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Infekcje intymne nie tylko są czymś nieprzyjemnym, ale mogą przeistoczyć się w bardzo bolesne dolegliwości. Rzeczywiście, wiele z nich przenosi się drogą płciową, ale nie jest to jedyna przyczyna.

Infekcje intymne mogą się rozwinąć podczas rutynowych czynności: korzystanie z łazienki publicznej czy nieodpowiednia higiena.

Istnieją sposoby, dzięki którym zredukujemy do minimum ryzyko zachorowania. Trzeba też znać wszystkie symptomy, żeby móc zareagować na czas.

Jak wykryć infekcje intymne?

Infekcje intymne można łatwo zdiagnozować, jeżeli potrafimy rozpoznać pierwsze symptomy, które pojawiają się wraz ze stanem zapalnym. Należą do nich:

  • Zapach z pochwy.
  • Swędzenie.
  • Pieczenie.
  • Ból przy oddawaniu moczu lub podczas kontaktów seksualnych.
  • Wydzielina koloru zielonego, żółtego, różowego, białego. Może być bezzapachowa.

Którykolwiek z powyższych objawów może oznaczać infekcje intymne. Należy działać jak najszybciej, zanim problem stanie się dużo poważniejszy. Na szczęście, są sposoby, żeby ich uniknąć. Wystarczy dostosować się do kilku zaleceń.

Infekcje intymne – profilaktyka

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, infekcje intymne mogą się rozwinąć za sprawą wielu czynników.

Stany zapalne w okolicach łonowych

Wystarczy jednak, że weźmiemy pod uwagę kilka prostych rad, a ryzyko będzie minimalne.

Bawełniana bielizna

Bielizna z bawełny świetnie wchłania wilgoć, zapobiegając rozwojowi drożdży i bakterii. Przy kupnie bielizny, zwróć na to szczególna uwagę.

Odpowiednia higiena

Infekcje intymne są ściśle związane z codzienną higieną. Należy dokładnie zadbać o okolice łonowe, używając takiego mydła, które nie wpływa na pH.

Weź pod uwagę, że talk, mydła perfumowane, kąpiele w bąbelkach, tampony i dezodoranty, mogą wpłynąć na florę bakteryjną pochwy.

Unikaj zbyt obcisłych ubrań

Jeansy i spodnie nazbyt przylegające do ciała stwarzają wspaniałe warunki do rozwoju bakterii i drożdży. Uwielbiają one miejsca ciepłe i wilgotne.

Zbyt obcisłe ubrania

Staraj się zakładać ubrania dość luźne i przewiewne, takie jak na przykład spódnice.

Dobrze wytrzyj się ręcznikiem

Tak jak mówimy, wilgoci trzeba unikać. Pamiętaj, żeby dobrze wysuszyć ręcznikiem strefę łonową zanim założysz jakiekolwiek ubrania.

Nie myj się “od środka”

Mycie wnętrza pochwy jakimkolwiek płynem przyczynia się do zabicia tych “dobrych” bakterii, które zapobiegają stanom zapalnym. Zwiększa to ryzyko zachorowań na infekcje intymne, redukując zdolność obronną Twojego organizmu.

Popraw swoją dietę

Odpowiedni sposób odżywiania jest niezwykle ważny. Wiele badań dowodzi, że częste spożycie cukrów i alkoholu, połączone z ciągłym stresem, mogą wywołać infekcje intymne. Dlatego też eksperci odradzają tego typu dietę.

Zaleca się picie dużych ilości wody oraz jadanie warzyw i owoców.

  • Do najbardziej zalecanych warzyw i owoców należą: kapusta, szpinak, ananas, rzodkiew, botwinka, czosnek, pietruszka, buraki, mniszek lekarski i cytrusy.
  • Oprócz tego, rekomenduje się częste sięganie po jogurt naturalny, ponieważ zawiera kwas mleczny, zdolny naprawić florę bakteryjną.

Sok na infekcje intymne

Sok ten działa jak naturalny antybiotyk, zdolny zwalczyć wirusy, bakterie i grzyby, które mogą wywoływać infekcje okolic intymnych.

Posiekany czosnek

Czosnek jest również bogaty w antyoksydanty i nutrienty, które wzmacniają układ immunologiczny.

Składniki

  • 1 pęczek liści szpinaku.
  • 1 ząbek czosnku.
  • 2 pomidory.

Sposób przygotowania

Dokładnie myjemy wszystkie składniki i miksujemy z dodatkiem 1/2 szklanki wody. Po uzyskaniu jednolitego koktajlu, wypijamy (bez odcedzania).


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.