Higiena intymna – 5 domowych sposobów na zdrowie

Zarówno soda oczyszczona, jak ocet jabłkowy wykazują silne działanie alkalizujące. Stąd też znakomicie i w całkowicie naturalny sposób pomagają przywrócić prawidłowe pH kobiecych miejsc intymnych oraz pomagają złagodzić objawy infekcji.
Higiena intymna – 5 domowych sposobów na zdrowie
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Higiena intymna to jeden ze stałych elementów codziennej rutyny każdej kobiety. Częste zaburzenia pH w obrębie narządów rodnych są wynikiem nieustannych zmian hormonalnych, stosowania chemicznych środków czyszczących, noszenia nieprzewiewnej bielizny i wielu innych czynników, które w jakikolwiek sposób mogą negatywnie wpłynąć na florę bakteryjną stref intymnych.

Powyższe czynniki, czyli nieprawidłowa higiena intymna, mogą przyczyniać się do zmian w kolorze, teksturze i zapachu wydobywającej się na co dzień wydzieliny z pochwy.

Ponadto tego typu zaburzenia stają się przyczyną dyskomfortu i niekorzystnie wpływają na poczucie własnej wartości kobiety, zwłaszcza w dziedzinie życia społecznego i seksualnego.

W wielu przypadkach niewłaściwa higiena miejsc intymnych może prowadzić do rozwoju infekcji bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych, które z łatwością namnażają się w środowisku u zaburzonym pH.

Ogólnie rzecz biorąc ich konsekwencją bywa ból w dole brzucha, nieprzyjemny zapach upławów i wiele innych symptomów, które ulegają nasileniu, gdy zaniedbamy problem.

Higiena intymna z użyciem naturalnych, domowych środków

Staraj się wybierać do higieny intymnej produkty, które nie zawierają szkodliwych, chemicznych substancji.

Wcale nie musisz kupować gotowego kosmetyku w supermarkecie – możesz samodzielnie przygotować domowe, w 100% naturalne remedium, które nie przynosi twojemu organizmowi żadnych niepożądanych skutków ubocznych.

Poznaj pięć interesujących propozycji, które w naturalny sposób zadbają o zdrowie intymnych okolic ciała oraz każdego dnia przywrócą ich prawidłowe pH. Stosuj je na co dzień, a unikniesz przykrych infekcji!

Przeczytaj koniecznie artykuł: Domowe mydło do higieny intymnej

1.Napar z szałwii

Szałwia to roślina lecznicza, której liście znakomicie regulują zaburzoną równowagę flory bakteryjnej pochwy. Ponadto naturalnie zwalcza nadmierne upławy oraz neutralizuje ich nieprzyjemny zapach.

Higiena intymna z zastosowaniem naparu z szałwii pomaga złagodzić podrażnienie delikatnej skóry zewnętrznych części pochwy i jednocześnie chroni narządy intymne przed atakami grzybów, bakterii i wirusów.

Napar z szałwii
Składniki
 • 2 łyżki stołowe liści szałwii (20 g)
 • 2 szklanki wody (500 ml)
Sposób przygotowania
 • Wlej wodę do garnka i zagotuj.
 • Następnie kiedy woda zacznie bulgotać, dodaj do niej 2 łyżki liści szałwii, zmniejsz ogień i gotuj jeszcze przez 3 minuty.
 • Po upływie wyznaczonego czasu zdejmij napar z ognia, ostaw do ostudzenia na 15 minut i przecedź przez sitko.
Sposób stosowania
 • Stosuj napar z szałwii do przemywania miejsc intymnych.
 • W okresach podatności na infekcje stosuj go 2 razy dziennie tak długo, aż przywrócisz prawidłowy poziom pH swoich stref intymnych.

2. Napar z czosnku

Ogólnie rzecz biorąc napar z czosnku wykazuje silne właściwości antybiotyczne. Ponadto z powodzeniem leczy on wszelkiego rodzaju zaburzenia wywołane nieprawidłowym stanem flory bakteryjnej pochwy oraz wszelkiego rodzaju infekcje grzybiczne, bakteryjne i wirusowe.

Higiena intymna z użyciem naparu z czosnku szybko i skutecznie leczy infekcje oraz przywraca prawidłowe pH pochwowej wydzieliny. Jednocześnie pomaga zapobiegać nieprzyjemnemu zapachowi, podrażnieniu oraz kontroluje ilość wydzielanych upławów.

Składniki
 • 3 ząbki czosnku
 • 2 szklanki wody (500 ml)
Sposób przygotowania
 • Zmiażdż w moździerzu 3 ząbki czosnku. Następnie przelej wodę do garnka, dodaj zmiażdżony czosnek i zagotuj.
 • Kiedy woda zacznie bulgotać, usuń garnek z ognia, przykryj i pozostaw do zaparzenia przez około 20 minut.
 • Po upływie wyznaczonego czasu przecedź napar przez sitko.
Sposób stosowania
 • Stosuj napar z czosnku do przemywania stref intymnych ciała.
 • Przeprowadzaj higienę intymną z użyciem czosnku w godzinach wieczornych przez około 5-7 dni z rzędu. Przykre objawy powinny ustąpić.

3. Jogurt naturalny z olejkiem z drzewa herbacianego

Jogurt naturalny jest źródłem cennych probiotyków, które w naturalny sposób pomagają zachować prawidłową równowagę flory bakteryjnej pochwy.

Ponadto jednocześnie wspomaga proces eliminowania bakterii i grzybów z intymnych stref kobiecego ciała.

Jogurt naturalny

Jeśli złączymy właściwości czosnku z silnym działaniem przeciwbakteryjnym olejku z drzewa herbacianego, otrzymamy niezwykle skuteczny, naturalny lek przywracający prawidłowe pH intymnych okolic ciała.

Składniki
 • 2 łyżki stołowe jogurtu naturalnego
 • 3 krople olejku z drzewa herbacianego
Sposób przygotowania
 • Zmieszaj jogurt naturalny z olejkiem z drzewa herbacianego.
Sposób stosowania
 • Wetrzyj przygotowane remedium w zewnętrzne organy intymne. Następnie pozostaw na około 20 minut na skórze, po czym obficie spłucz wodą.
 • Higiena intymna jogurtowo-herbacianym środkiem powinna być przeprowadzana 2 razy dziennie tak długo, aż problem zniknie.

4. Ocet jabłkowy

Ogólnie rzecz biorąc ocet jabłkowy jest wartościowym źródłem kwasu octowego i przeciwutleniaczy, które znakomicie regulują kwasowość płynów intymnych organizmu oraz zapobiegają rozwojowi infekcji grzybiczych, bakteryjnych i wirusowych.

Ponadto zawarte w occie jabłkowym substancje hamują szkodliwe dla zdrowia działanie chorobotwórczych mikroorganizmów oraz odżywiają dobre bakterie flory bakteryjnej pochwy.

Składniki
 • ½ szklanki octu jabłkowego (125 ml)
 • 3 szklanki wody (750 ml)
Sposób przygotowania
 • Podgrzej wodę (nie gotuj!) i następnie dodaj do niej pół szklanki octu jabłkowego.
Sposób stosowania
 • Stosuj powstały roztwór do przemywania intymnych stref organizmu.
 • Następnie powtarzaj zabieg przez około 7 dni z rzędu.

5. Soda oczyszczona

Ze względu na lekko alkaliczny odczyn, sodę oczyszczoną również należy włączyć do grupy produktów, które w naturalny sposób dbają o prawidłową higienę kobiecych stref intymnych.

Ogólnie rzecz biorąc higiena intymna z użyciem roztworu na bazie sody oczyszczonej pomaga kontrolować intensywność wydzieliny pochwowej, łagodzi podrażnienie oraz skutecznie zwalcza nieprzyjemny zapach upławów.

Soda oczyszczona
Składniki
 • ½ szklanki sody oczyszczonej (100g)
 • 3 szklanki wody (750 ml)
Sposób przygotowania
 • Rozpuść sodę oczyszczoną w letniej wodzie.
Sposób stosowania
 • Myj strefy intymne przygotowanym roztworem wody z sodą oczyszczoną.
 • Następnie stosuj roztwór myjący dwa razy dziennie przez okres około jednego tygodnia.

Zauważyłaś u siebie w ostatnim czasie zwiększoną ilość wydzieliny pochwowej? Odczuwasz swędzenie w okolicach zewnętrznych narządów intymnych? Jeśli odczuwasz podobne objawy, Twoja higiena intymna wymaga poprawy. Wybierz któryś z powyższych sposobów na zwalczenie nieprzyjemnych symptomów!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.