Czosnek i jego doskonałe lecznicze właściwości

· Kwiecień 8, 2017
Czosnek charakteryzuje się wspaniałymi właściwościami, które działają jako sprzymierzeniec układu trawiennego, zapobiega powstawaniu stanów zapalnych w żołądku i wspomaga usuwanie szkodliwych bakterii, które zazwyczaj znajdują się w jelitach

Czosnek jest rośliną, którą mamy w zwyczaju dodawać do wielu naszych potraw. Jednakże poza tym, że czosnek nadaje naszym potrawom jedyny w swoim rodzaju unikalny smak, którego nie sposób z czymkolwiek pomylić, jest cenny również ze względu na swoje właściwości lecznicze.

Przez całe wieki właściwości lecznicze, jakie zawiera w sobie czosnek wykorzystywano do przygotowywania różnego rodzaju preparatów leczniczych. Roślina ta doskonale się do tego nadaje między ze względu na swoje właściwości diuretyczne, które wynikają z tego, że czosnek zawiera specjalne olejki eteryczne.

Innym ważnym składnikiem zawartym w czosnku są bez wątpienia węglowodany monogastryczne, a niedawno przeprowadzone badania wskazują również na możliwość stosowania czosnku jako lekarstwo na wiele dolegliwości, które od czasu do czasu każdej z nas się przytrafiają.

Co więc sprawia, że czosnek znajduje w naszym gospodarstwie domowym tak wiele praktycznych zastosowań?

Czosnek w profilaktyce…

Czosnek

Przeczytaj również podobny artykuł: Herbata z czosnku, jej zalety i sposób przygotowania

Ta niebywała roślina o wielu zastosowaniach bez wątpienia może być stosowana w profilaktyce wielu niepożądanych dolegliwości związanych z układem krążeniowym, a nawet chorób.

Czosnek pomaga na przykład redukować nadciśnienie tętnicze krwi. Jest to możliwe dzięki temu, że stymuluje on produkcję kwasu siarkowodorowego, którego obecność rozluźnia naczynia krwionośne, a także poprawia przepływ krwi w organizmie.

Z drugiej strony czosnek jest doskonałym sprzymierzeńcem naszego układu trawiennego. Choć u niektórych osób prowokuje powstawanie gazów i nie jest wskazany dla osób skarżących się na nadkwasotę, to jego spożycie zapewnia wiele dobrodziejstw dla układu trawiennego.

Przeczytaj również podobny artykuł: Sok z czosnku i jego lecznicze właściwości

Między innymi pomaga w lepszym rozkładzie spożywanych pokarmów, a co za tym idzie w lepszym wykorzystaniu dostarczanych w w ten sposób wartości odżywczych. W ten sposób czosnek przyczynia się również do skuteczniejszego wydalania z organizmu odpadów z procesu przemiany materii.

Takie właściwości czynią z niego doskonałą pomoc w profilaktyce stanów zapalnych żołądka i jelit. Jego działanie jest też cenne ze względu na skuteczność w usuwaniu z organizmu szkodliwych bakterii, które zazwyczaj zamieszkują jelita. Nie niszczy przy tym pożądanej flory bakteryjnej jelit.

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej czosnek jest doskonałym diuretykiem, co sprawia, że skutecznie usuwa toksyny z naszego organizmu. Aby uzyskać taki oczyszczający rezultat wystarczy zastosować się do kilku prostych kroków.

Przeczytaj również podobny artykuł: Udrażniamy płuca – czosnkiem!

Kilka ząbków czosnku dobrze zmiażdżonych należy wymieszać w litrze wody. Szklankę tak przygotowanego napoju należy pić dwa razy dziennie przez dwa tygodnie.

Wiele przeprowadzonych badań donosi również o bezpośrednim związku między regularnym spożywaniem czosnku, a obniżeniem ryzyka występowania wielu rodzajów nowotworów. Działanie antyrakowe przypisuje się właściwościom antybakteryjnym i blokowaniu możliwości tworzenia się w organizmie substancji toksycznych.

Regularne spożywanie czosnku zdaje się mieć szczególny wpływ na powstrzymywanie rozwoju nowotworów mających związek z układem trawiennym i jelitami. To z kolei znajduje swoje wyjaśnienie w zawartej w czosnku siarce, która ma duże znaczenie w walce z nowotworami.

Przeczytaj również podobny artykuł: Rwa kulszowa? Wypróbuj mleko czosnkowe!

Czosnek leczy

Czosnek posiekany

Choć nie ma lepszej strategii niż przeciwdziałanie powstawaniu chorób, nie zmienia to faktu, że te czasem nas dopadają i musimy stawić im czoła. Również w sytuacji, gdy chorujemy czosnek zdecydowanie może być naszym sprzymierzeńcem.

Przeczytaj również podobny artykuł: Cebula – najlepsza na przeziębienie i alergie!

Na przykład zawarta w nim allicyna stanowi naturalny antybiotyk, niezwykle skuteczny w eliminacji mikrobów i bakterii odpowiedzialnych za powstawanie chorób związanych z drogami oddechowymi i z układem trawiennym.

Co więcej nie mówimy o jakimkolwiek antybiotyku, ale o takim, który działa selektywnie. Zajmuje się bowiem wyłącznie szkodliwymi cząstkami chorobotwórczymi, nie czyniąc przy tym żadnych szkodliwych działań jeśli chodzi o pożądane bakterie, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego.

Kolejną korzyścią z regularnego jedzenia omawianej przez nas rośliny jest fakt, że wykazuje ona działanie grzybobójcze i antywirusowe. Ten ostatni czynnik udowodniły testy przeprowadzone na osobach zakażonych wirusem HIV. Kiedy jadły one 5 ząbków czosnku dziennie ich odporność nie odbiegała od pożądanej normy.

Przeczytaj również podobny artykuł: Naturalne antybiotyki, które nie wymagają recepty

Zdrowie na wyciągnięcie ręki

Czy to na świeżo, czy jako przyprawa, czy też w innej formie, regularne jedzenie czosnku zawsze wyjdzie Ci na zdrowie. Pozwala skutecznie trzymać z daleka od Ciebie wszelkiego typu choroby i dolegliwości. Jeśli jednak chcesz postawić na najlepsze możliwe rezultaty, powinnaś wiedzieć, że najzdrowszy czosnek, to ten spożywany na surowo.

Jeśli jednak nie stanowi to dla Ciebie priorytetu, masz przed sobą doprawdy wiele możliwości. Na sklepowych półkach znajdziesz bowiem czosnek w proszku, olej czosnkowy, czosnek marynowany w oleju, w occie, czosnek w kapsułkach i w wielu innych praktycznych do spożycia formach.

Przeczytaj również podobny artykuł: Mleko czosnkowe jako remedium na rwę kulszową

Najważniejsze jest jednak byś była w pełni świadoma wspaniałych korzyści, jakie dla naszego organizmu niesie regularne spożywanie tej leczniczej rośliny. Teraz wystarczy, że wybierzesz odpowiednią dla Ciebie formę i zaczniesz ulepszać swoje dania tym, co zdrowe i wyśmienite!