Czy wkładki higieniczne szkodzą?

· Maj 9, 2015

Kobiety coraz częściej decydują się na wkładki higieniczne, mając na uwadze higienę okolic intymnych. Wkładki higieniczne chronią bieliznę przed kontaktem z wydzieliną fizjologiczną i oraz wilgocią, a także redukują nieprzyjemny zapach oraz zapewniają poczucie komfortu i świeżości.

Jaki wpływ na zdrowie kobiety mają wkładki higieniczne?

Czy wkładki higieniczne mogą być groźne? Rozwiejemy Twoje wątpliwości i doradzimy, w jaki sposób zadbać o zdrowie okolic intymnych i unikać nawracających infekcji. Na pewno co rusz odkrywasz w sklepach kolejne marki i kolejne typy wkładek, które są przystosowane do bielizny określonego typu. Ale nie wszystkie wkładki mogą być tak korzystne dla zdrowia, jak próbują Cię przekonać do tego ich reklamy.

Istnieje szereg zaleceń dotyczących higieny miejsc intymnych. Nieprzestrzeganie tych zasad może spowodować wystąpienie krępujących dolegliwości takich jak pieczenie czy podrażnienia, utrudniać codzienne życie, obniżać pewność siebie, a nawet wpływać na intymne kontakty z partnerem.

Jeżeli nie możesz zrezygnować ze stosowania wkładek higienicznych, postaraj się przestrzegać poniższych rad, które pomogą Ci ustrzec się przed istniejącymi zagrożeniami.

2#:wkładki-higieniczne.jpg

Jak dbać o higienę okolic intymnych?

Każda kobieta jest inna, dlatego coś, co przynosi pozytywne efekty u jednej z nas, może okazać się szkodliwe dla innej.

Najważniejsze zasady, których powinnaś przestrzegać:

Przede wszystkim, zanim kupisz wkładki higieniczne sprawdź czy są wykonane z materiału przepuszczającego powietrze, zawierającego pory i  pozbawionego powłok z tworzyw sztucznych. Pamiętaj, że strefy intymne powinny mieć stały dostęp powietrza, ponieważ zgromadzona wilgoć może powodować rozwój infekcji.

Zmieniaj wkładki higieniczne kilka razy dziennie, co najmniej co 4-6 godzin.

Zwróć uwagę na dokładne mycie rąk przed i po korzystaniu z toalety oraz wtedy, kiedy mogą mieć bezpośredni kontakt z wkładkami lub podpaskami.

Jak zapobiegać infekcjom?

 1. Najlepiej unikaj całkowitej depilacji owłosienia łonowego, ponieważ stanowi ona barierę ochronną przed drobnoustrojami wywołującymi infekcje.
 2. Dbaj o higienę okolic intymnych, zwłaszcza w czasie menstruacji.
 3. Do pielęgnacji miejsc intymnych nie używaj zwykłego mydła do rąk, ponieważ jego zasadowy odczyn może zaburzyć naturalną florę bakteryjną pochwy. Sięgnij raczej po mydła o neutralnym pH lub preparaty przeznaczone do higieny intymnej. Najlepsze będą kosmetyki o kwaśnym odczynie, które zapewniają czystość, ale nie niszczą naturalnej bariery ochronnej.
 4. Noś bieliznę wykonaną z bawełny, która pozwala skórze oddychać.
 5. Staraj się nie nosić cały czas obcisłej bielizny. Może to prowadzić do przegrzania i zbytniego wzrostu wilgotności w miejscach intymnych. Ciepło i wilgoć sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów odpowiedzialnych za infekcje.
 6. Unikaj ubrań wykonanych z włókien syntetycznych.
 7. Do snu zakładaj luźną piżamę
 8. Unikaj pozycji siedzącej.
 9. Powstrzymaj się przed używaniem dezodorantów w strefach intymnych. Substancje zapachowe, wchodzące w ich skład, tylko maskują przykre zapachy i mogą wywoływać podrażnienia.
 10. Zadbaj o to, aby okolice intymne były suche tak, jak to tylko możliwe.

Co jeszcze wpływa na infekcje?

Ciąża, cukrzyca czy przedłużająca się terapia antybiotykowa to czynniki podnoszące ryzyko wystąpienia infekcji narządów płciowych. Jeżeli jesteś w grupie ryzyka, staraj się z jeszcze większą dokładnością przestrzegać zasad higieny intymnej.

3#:wkładki-higieniczne.jpg

Objawy, na które powinnaś zwrócić uwagę

 • Zmiana konsystencji oraz ilości wydzieliny z pochwy
 • Inny kolor wydzieliny niż dotychczas
 • Przykry zapach
 • Ból i pieczenie podczas oddawania moczu
 • Ból podczas stosunku płciowego

Unikaj leczenia się na własną rękę

Bardzo często kobiety zwlekają z wizytą u specjalisty z powodu strachu lub wstydu. W tym czasie czynniki powodujące infekcje nasilają się i coraz trudnej jest się ich pozbyć.

Kiedy podejrzewasz u siebie wystąpienie infekcji narządów płciowych, nie warto próbować domowych metod. Najlepszym rozwiązaniem jest szybki kontakt z lekarzem i podjęcie leczenia. Na tym etapie nawet proste rozwiązania będą skuteczne. Lecząc się na własną rękę możesz tylko doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia i wydłużenia leczenia.

Niezwykle ważne jest to, aby lekarz dostosował leczenie do indywidualnego przypadku. Wkładki higieniczne mogą rozprzestrzenić infekcję, dlatego jeżeli występujące objawy wskazują na infekcję miejsc intymnych to najlepiej zrezygnować na jakiś czas z ich stosowania.

Zaniedbanie leczenia infekcji intymnych może być przyczyną problemów z drogami moczowymi, w tym niebezpiecznych dla zdrowia zakażeń.

Według specjalistów, każda kobieta chociaż raz w życiu doświadcza problemów ze zdrowiem intymnym. Mimo wszystko, warto pamiętać, że lepiej zapobiegać niż leczyć.