Tampony a zespół wstrząsu toksycznego: Uważaj!

Zespół wstrząsu toksycznego jest wywoływany przez bakterie rozwijające się najczęściej w wilgotnym środowisku. Niewykryty w odpowiednim momencie, może prowadzić nawet do śmierci.
Tampony a zespół wstrząsu toksycznego: Uważaj!
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Tampony to jedne z najpowszechniejszych artykułów higienicznych używanych przez miliony kobiet na całym świecie. Niestety jednym ze skutków nieprawidłowego ich stosowania i niezachowania odpowiedniej higieny, może być tak zwany zespół wstrząsu toksycznego.

Zespół wstrząsu toksycznego to poważne schorzenie wywoływane przez toksyny wydzielane przez bakterię staphylococcus aureus. Polska nazwa tej bakterii to gronkowiec złocisty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o negatywnym wpływie, jaki tampony mogą mieć na Twoje zdrowie, koniecznie czytaj dalej.

Jednym z najczęściej omawianych przykładów zespołu wstrząsu toksycznego w ostatnich latach, jest historia amerykańskiej modelki Lauren Wasser, która w wyniku powikłań związanych z używaniem tamponów straciła nogę.

27-letnia modelka weszła na drogę sądową z firmą Kotex Natural Balance. Infekcja wywołana przez tampony, kosztowała ją utratę pełnej sprawności, a konsekwencje mogły być jeszcze gorsze.

Wielu badaczy zapewnia, że tampony są odpowiedzialne ze mniej niż połowę zachorowań na zespół wstrząsu toksycznego, mimo wszystko warto jednak przyjrzeć się bliżej temu zagrożeniu.

Czym jest zespół wstrząsu toksycznego?

Zespół wstrząsu toksycznego (ang. TSS) to bardzo poważne schorzenie, czasami prowadzące nawet do śmierci. Jest wywoływane przez bakterię gronkowca złocistego oraz paciorkowca, których anormalny rozwój może prowadzić do zakażenia, a w konsekwencji nawet do zgonu.

Istnieje wiele różnych przyczyn tego schorzenia, jedną z tych, o których mówi się najczęściej, jest właśnie stosowanie tamponów w trakcie menstruacji.

Tampony

W lata 80. XX w. mikrobiolog Philip Tierno i jego zespół badawczy, określił, że tampony, a właściwie syntetyczny materiał, z jakiego są wykonane, są odpowiedzialne za rozwój tych bakterii.

Wykorzystanie wielu z materiałów dostępnych w tamtych czasach nie jest już dozwolone, mimo wszystko jednak zespół wstrząsu toksycznego wciąż jest zagrożeniem, z jakim wiąże się stosowanie tamponów.

Warto wspomnieć, że większość przypadków zespołu wstrząsu toksycznego ma inne podłoże: mogą być na przykład efektem zabiegów chirurgicznych, a nie korzystaniem z takich artykułów higienicznych jak tampony.

Tampony a zespół wstrząsu toksycznego

Kobieta z tamponem

Wciąż nie udowodniono bezpośredniego wpływu stosowania tamponów na możliwy rozwój zakażenia i zespołu wstrząsu toksycznego, jednak w wielu przypadkach stwierdzono, że to właśnie tampony były odpowiedzialne za to schorzenie.

Bakteriolodzy i specjaliści chorób zakaźnych twierdzą, że biorąc pod uwagę wilgotne i ciepło środowisko pochwy, bardzo łatwo jest o rozmnażanie się bakterii i zwiększone wydzielanie toksyn. Chłonność tamponów oraz zwiększone utlenianie, tylko zwiększa ryzyko infekcji.

Właśnie dlatego produktów takich jak tampony można używać tylko przy pełnym zastosowaniu się do wytycznych i zasad higieny. Tampony nie powinny być używane przez dłużej niż 8 godzin non stop.

Objawy zespołu wstrząsu toksycznego

Do najczęstszych objawów zgłaszanych przez pacjentów można zaliczyć dyskomfort, wysoka gorączkę, ogólne rozbicie i zawroty głowy. Wraz z rozwojem schorzenia spada ciśnienie krwi, pojawiają się zmiany skórne, wymioty czy biegunka.

Zespół wstrząsu toksycznego ma gwałtowny i szybki przebieg, przez co może doprowadzić do takich konsekwencji jak niewydolność nerek czy problemów z sercem czy wątrobą. Późno wykryty może prowadzić nawet do śmierci.

Jak leczyć?

Kobieta pod kroplówką

Ogólne leczenie tego schorzenia polega na podawaniu płynów i antybiotyków, które mają za zadanie powstrzymać dalszą produkcję toksyn. Stosowane są także leki przywracające podstawowe funkcje życiowe; są to preparaty wpływające na ciśnienie krwi, itp.

Jeśli pojawiło się owrzodzenie, konieczne jest usunięcie nadmiaru ropy. Pacjent musi pozostawać pod stałą obserwacją lekarzy. Monitoruje się ciśnienie krwi, wydolność oddechową i wydolność organów wewnętrznych.

Co zrobić, by tampony nie były zagrożeniem?

Kobieta z kwiatkiem

Infekcje wywoływane przez tampony nie są aż tak częste, jednak wciąż trzeba zadbać o odpowiednią higienę, aby się na nie nie narazić.

  • Tampony nie powinny pozostawać w pochwie przez dłużej niż 8 godzin bez przerwy. Najlepiej jest wymienić tampon co 4-5 godzin.
  • Jeśli krwawienie jest obfite, być może lepszym rozwiązaniem niż tampony będą podpaski lub kubeczek menstruacyjny.
  • Jeśli to możliwe, z tamponów możesz korzystać tylko w wyjątkowych sytuacjach, np. na plaży, przy ćwiczeniach fizycznych, czy w zależności od ubrania, które masz na sobie.
  • Wybieraj tampony o niskiej chłonności. Im większa chłonność, tym większe ryzyko rozwoju bakterii.
  • Tampony należy przechowywać w suchym i chłodnym miejscu, gdzie nie będą mogły rozwijać się bakterie.

Zespół wstrząsu toksycznego to choroba, która wymaga natychmiastowego działania. W innym wypadku konsekwencje mogą być tragiczne, gdyż schorzenie to może prowadzić nawet do śmierci. Jeśli odczuwasz symptomy zbliżone do tych opisanych powyżej, koniecznie udaj się do lekarza, który postawi odpowiednią diagnozę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.