Kubeczek menstruacyjny – 7 razy TAK!

Podobnie jak w przypadku tamponów i podpasek, kubeczek menstruacyjny należy zmieniać co 6 - 8 godzin. Plus jest taki, że nie powoduje on nieprzyjemnych zapachów. 

Kubeczek menstruacyjny jest alternatywą dla tamponów i podpasek podczas okresu. Ginekolodzy zgodnie przyznają, że to bardzo zdrowe rozwiązanie, ponieważ nie zawiera związków chemicznych.

Kubeczek menstruacyjny jest produkowany z delikatnego sylikonu, który nie powoduje żadnych reakcji alergicznych. Na rynku mamy do dyspozycji całą gamę kolorów i kształtów.

Kubeczki są znane już od kilku lat, ale nie cieszą się zbyt dużą popularnością ze względu na obawy wielu Pań co do ich skuteczności. Prawda jest taka, że naprawdę warto je wypróbować, ponieważ są nie tylko wyjątkowo higieniczne, ale też ekonomiczne.

Dzisiaj poznasz 7 powodów, które przekonają Cię do ich skuteczności. Zapraszamy!

Kubeczek menstruacyjny – 7 razy TAK!

1. Jest bardzo bezpieczny

Skuteczność

Kubeczek działa podobnie jak tampon, ale zamiast wchłaniania płynów, gromadzi je. Potem opróżnia się go w sedesie. Po umyciu jest gotowy do ponownego użycia. Na początku może wydawać się to dość skomplikowane – wyciąganie i ponowne wkładanie kubeczka – ale już po krótkim czasie na pewno się przyzwyczaisz.

Są bardzo bezpieczne, ponieważ uniemożliwiają przeciekanie nawet podczas wykonywania ćwiczeń, takich jak joga czy pilates. Są też doskonałym sposobem na utrzymanie higieny intymnej – redukują ryzyko zachorowań na nowotwory i infekcje.

Nie zapomnij przeczytać: Wydzielina z pochwy a Twoje zdrowie

2. Jest wygodny

Wiele Pań uważa, że kubeczki z pewnością są niewygodne. Nic bardziej mylnego. W odróżnieniu do podpasek, są całkowicie niewyczuwalne i nie ograniczają swobody podczas poruszania się. Świetnie spisują się zarówno podczas wypoczynku, jak i – na przykład – wizyty na basenie.

3. Nie zanieczyszczają środowiska

Kubeczki menstruacyjne

Korzystanie z materiałów higienicznych i tamponów negatywnie wpływa na środowisko, ponieważ produkuje całe tony odpadów. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, kubeczki menstruacyjne są wykonane z hipoalergicznego sylikonu.

Nie są perfumowane i nadają się do wielokrotnego użytku. Są też niezwykle trwałe (do 10 lat). To produkt zdrowy u ekologiczny, który nie powoduje zbędnych zanieczyszczeń.

4. Sposób na oszczędność

Każdego miesiąca wydajesz pieniądze na kolejne opakowanie tamponów. Zastanówmy się: ile wydajesz na nie w przeciągu 5 lat? Chociaż kubeczek może wydawać się dość drogi, po dwóch miesiącach zaczyna się oszczędność.

Nadaje się do użytku przez długie lata. Wystarczy odpowiednio o niego dbać. Weź pod uwagę, że niektóre materiały mają mniejszą żywotność. Sprawdź etykietę w momencie zakupu.

5. Łatwy w czyszczeniu

Kubeczek

Zależnie od obfitości miesiączki i jakości kubeczka, należy go opróżniać dwa lub trzy razy dziennie (mniej więcej co 6-8 godzin). Wtedy też odpowiednio go myjemy (wodą i neutralnym mydłem). Nie ma potrzeby korzystania z żadnego środka dezynfekującego.

Przed i po miesiączce pamiętaj o wygotowaniu kubeczka (8 minut we wrzątku).

6. Nie powoduje nieprzyjemnych zapachów

Wiele Pań w trakcie okresu czuje się nieswojo ze względu na to, że podpaski mogą wydzielać nieprzyjemny zapach. Z kubeczkiem nie ma tego problemu, ponieważ nie wchłania on wydzielin, a co za tym idzie, nie sprzyja rozwojowi bakterii.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj: Upławy z pochwy i przykry zapach

7. Nie wpływa na florę bakteryjną pochwy

Brzuch

Większość infekcji pochwy jest powodowanych zmianami flory bakteryjnej.

Jako że kubeczek nie posiada takiego efektu, pochwa jest w 100% bezpieczna. Uwaga! Jeżeli masz problemy z częstymi przypadłościami strefy intymnej, zanim zaczniesz korzystać z kubeczka skonsultuj się z ginekologiem.

Jak widzisz, zalet jest naprawdę dużo. Zapytaj o kubeczki w najbliższej aptece. Wypróbuj je chociaż raz, a wszystkie wątpliwości się rozwieją.

WIĘCEJ DLA CIEBIE