Niewygodne podpaski, niebezpieczne tampony

· Czerwiec 4, 2015

Czy wiesz, że w ciągu całego życia kobieta może zużyć około 12 000 tamponów lub podpasek? Wyprodukowanie pierwszej podpaski higienicznej było prawdziwą rewolucją i pozwoliło na uwolnienie się od uciążliwego problemu, jakim było pranie podpasek wielorazowych. Później zostały wynalezione tampony, które, jak się okazało, są o wiele bardziej komfortowym rozwiązaniem niż podpaski. Ciągle jednak niektóre kobiety nie decydują się na używanie tamponów.

W tym artykule przyjrzymy się temu, jaki wpływ mają podpaski i tampony na nasze zdrowie.

Czy podpaski i tampony są bezpieczne dla zdrowia?

Podpaski higieniczne oraz tampony mogą powodować silne podrażnienia. W ciągu ostatnich lat wprowadzono szereg zmian mających na celu poprawienie wyglądu i komfortu użytkowania podpasek higienicznych. Obecnie stosuje się substancje zapachowe oraz rozwiązania zapobiegające przykremu zapachowi. Niektóre z nich zawierają żele, które wiążą wydzielinę i tym sposobem uniemożliwiają jej wypłynięcie poza podpaskę.

Tampony również zawierają substancje chemiczne. Zwróć uwagę, że zarówno tampony, jak i podpaski wytwarza się z celulozy, otrzymywanej z drewna. Aby otrzymać biały kolor należy usunąć naturalne zabarwienie celulozy wynikające z jej pochodzenia i przeprowadza się w tym celu wybielanie chlorem. W ten sposób uzyskuje się wygląd zbliżony do bawełny.

Wszystkie te składniki mogą wywołać reakcje alergiczne, które prowadzą do podrażnienia delikatnych okolic intymnych. Używanie tamponów powoduje suchość pochwy i tym samym stwarza warunki do rozwinięcia się infekcji w wyniku rozkładu krwi menstruacyjnej zalegającej w tamponie przez kilka godzin.

Co lepiej stosować?

Najlepiej jest, jeśli możesz używać produktów pozbawionych substancji perfumujących i wykonanych w całości z bawełny. Znalezienie produktów spełniających te wymagania może sprawić pewien problem, ponieważ podpaski i tampony organiczne są rzadko reklamowane. Istnieje również inne rozwiązanie tego problemu, czyli kubeczek menstruacyjny– organiczny, higieniczny i łatwy u użytku.

Co to jest kubeczek menstruacyjny?

2#:podpaski.jpg

Kubeczek menstruacyjny nie jest nowym wynalazkiem (skonstruowano go w latach 30 ubiegłego wieku), jednak jego kształt i wygląd zostały udoskonalone, dzięki czemu stał się bardziej popularnym rozwiązaniem. Produkt ten idealnie dopasowuje się do kształtu pochwy, jest bardzo wygodny oraz uniemożliwia wydostawanie się wydzieliny z pochwy inną drogą, dzięki czemu możesz czuć się w zupełności pewna. Miseczki można używać nieprzerwanie nawet 12 godzin, bez ryzyka wystąpienia alergii, jest więc idealna dla kobiet z wrażliwą skórą.

Kubeczek menstruacyjny jest umieszczany wewnątrz ciała. Każda kobieta, która miała okazję go używać, zapewnia o komforcie używania i nie zamieniłaby go na żaden inny, nawet opatrzony etykietą „produkt organiczny”.