Zapalenie pęcherza moczowego – leczenie

· Kwiecień 30, 2015

Zapalenie pęcherza moczowego jest spowodowane przez bakterie i często dolegliwość jest bolesna i męcząca. Zapalenie pęcherza moczowego może być spowodowane między innymi przez reakcję na leki, nieodpowiednią higienę lub na skutek innych chorób. W dalszej części artykułu dowiemy się znaczenie więcej.

Zapalenie pęcherza moczowego zwyczajowo leczy się przez zażywanie antybiotyków, ale istnieją pokarmy, które pomogą zwalczyć tę infekcję w naturalny sposób, dzięki swoim działaniom moczopędnym i przeciwutleniającym, ponieważ stymulują wydalanie płynów.

Objawy

 • ból brzucha
 • pieczenie przy oddawaniu moczu
 • dreszcze
 • złe samopoczucie
 • gorączka

Zapalenie pęcherza moczowego – jak mu zapobiec?

Pij dużo wody

2#:woda-zapalenie-pęcherza-moczowego.JPG

Niezwykle ważne jest, abyśmy dostarczali wystarczającej ilości wody do naszego organizmu, aby mógł prawidłowo funkcjonować. Nie zapominając oczywiście o  innych płynach, takich jak herbata, napary ziołowe, zupy i koktajle, czyli wszystko to, co nawilży nasze ciało od wewnątrz. Jeżeli cierpisz już na zapalenie pęcherza moczowego, pij tyle wody ile możesz. Czasami właśnie woda okazuje się najlepszym lekarstwem na tę infekcję ponieważ, wtedy zależy nam na pozbyciu się bakterii z organizmu, a to właśnie mocz, którego produkcja zwiększa się dzięki wodzie, odpowiada za usuwanie ich z naszego ciała. Dlatego pij dużo wody!

Dodatkowe zalecenia

 • Pij szklankę wody z łyżką octu jabłkowego przed każdym posiłkiem.
 • Pij napar z pietruszki na czczo.
 • Przed pójściem spać zagotuj dwie łyżki rumianku i trzy ząbki świeżego czosnku w litrze wody, pozostaw do ostygnięcia, a następnie zamocz ręcznik w roztworze i przemyj nim swoje narządy rozrodcze.
 • Jedz trzy filiżanki borówek dziennie, mają bardzo dobre działanie dla organizmu ponieważ, zawierają substancję zapobiegającą osiadaniu się bakterii na ścianach dróg oddechowych i tym samym ułatwia pozbywanie się ich z organizmu wraz z moczem.
 • Zagotuj dwie łyżki rozmarynu i dwie łyżki tymianku w litrze wody, zamocz ręcznik w roztworze i przemywaj nim narządy rozrodcze.
 • Zagotuj jedną łyżkę mięty polej w jednej szklance wody i pij ten napar po każdym posiłku.

Nie zwlekaj z pójściem do toalety

Najgorsze co możemy robić, to zwlekać z pójściem do toalety aby oddać mocz, to powoduje, że osłabiamy zdolność pęcherza do trzymania moczu. Bardzo ważne, abyśmy pozwalali naszemu organizmowi pozbywać się toksyn, których najzwyczajniej nie potrzebuje.

Aplikuj ciepłe okłady

Podgrzej trochę wody i zamocz w niej ręcznik, sprawdź czy nie jest za gorący i przyłóż go w okolice pęcherza moczowego, pozwoli to złagodzić ból oraz zwalczyć stan zapalny i obrzęk. Ten sposób sprawdza się równie dobrze na rozluźnienie napiętych mięśni.

Postaraj się zachowywać doskonałą higienę intymną

3#:zapalenie-pęcherza-moczowego.jpg

Każdy czynnik, który zwiększa wilgotność w strefie intymnej, może wywołać infekcję np. grzybicę. Zacznijmy od wkładek higienicznych, których używanie jest kwestionowane przez specjalistów. Dzieje się tak gdyż, używanie ich było powiązane z różnymi infekcjami narządów rozrodczych, ponieważ ich stosowanie może zwiększać wilgotność w okolicach pochwy i sromu. Jeżeli nie zmienia się wkładek higienicznych odpowiednio często, może się to przyczynić do nagromadzenia bakterii, które wywołają zapalenie pęcherza moczowego bądź innych infekcji.

Teraz przejdźmy do tematu relacji seksualnych ponieważ tam higiena jest niezbędna, aby zapobiec zapaleniu pęcherza moczowego. Wymagaj od swojego partnera, aby dbał o higienę stref intymnych i pamiętaj, że zalecane jest używanie prezerwatyw. Po odbyciu stosunku seksualnego zalecana jest kąpiel, aby zminimalizować ryzyko infekcji.

Używaj bielizny, która nie jest mocno dopasowana

Zaleca się noszenie luźnej bielizny, aby okolica narządów płciowych mogła pozostać sucha, bo mocno dopasowana utrudnia wentylację i sprawia, że pocimy się w tym miejscu. Jak już wcześniej wspominaliśmy dla zdrowia pęcherza moczowego zaleca się, aby w jego okolicach nie zmieniała się temperatura ani pH.

Kiedy powinniśmy udać się do lekarza?

Zapalenie pęcherza moczowego daje szereg objawów, jednak w przypadku wystąpienia innych symptomów – udajemy się do lekarza:

 • wymioty
 • wstrząsy
 • krew w moczu