Zapalenie pęcherza moczowego – leczenie

15 czerwca, 2019
Jeżeli cierpisz już na zapalenie pęcherza moczowego, pij tyle wody, ile możesz. Czasami właśnie ona okazuje się najlepszym lekarstwem na tę infekcję, ponieważ ułatwia usuwanie bakterii z organizmu.

Zapalenie pęcherza moczowego jest spowodowane przez bakterie i często dolegliwość ta jest bolesna i męcząca.

Jednak zapalenie pęcherza moczowego może może wynikać również między innymi z reakcji organizmu na leki, nieodpowiedniej higieny lub z rozwoju innych chorób. W dalszej części artykułu dowiemy się znaczenie więcej.

Zapalenie pęcherza moczowego zwyczajowo leczy się poprzez stosowanie kuracji antybiotykami, ale istnieją pokarmy, które pomogą zwalczyć tę infekcję w naturalny sposób. Mają one bowiem działanie moczopędne i przeciwutleniające, ponieważ stymulują wydalanie płynów z organizmu.

Objawy infekcjo pęcherza:

Zapalenie pęcherza moczowego – jak mu zapobiec?

Pij dużo wody, a zapalenie pęcherza moczowego nie będzie Twoim problemem

Niezwykle ważne jest, abyśmy dostarczali wystarczającej ilości wody do naszego organizmu. Dzięki niej może on prawidłowo funkcjonować na wszystkich poziomach. Nie zapominajmy również o innych płynach, takich jak herbata, napary ziołowe, zupy i koktajle, czyli wszystko to, co nawilży nasze ciało od wewnątrz.

kobieta pije wodę ze szklanki

Jeżeli cierpisz już na zapalenie pęcherza moczowego, pij tyle wody, ile możesz. Czasami właśnie ona okazuje się najlepszym lekarstwem na tę infekcję, ponieważ ułatwia usuwanie bakterii z organizmu. A odbywa się to właśnie przez mocz. Dlatego – pij dużo wody!

Przeczytaj również: Jak zwiększyć spożycie wody? – Zastosuj kilka sztuczek

Zapalenie pęcherza moczowego: dodatkowe zalecenia

  • Pij szklankę wody z łyżką octu jabłkowego przed każdym posiłkiem.
  • Pij napar z pietruszki na czczo.
  • Przed pójściem spać zagotuj dwie łyżki rumianku i trzy ząbki świeżego czosnku w litrze wody. Pozostaw do ostygnięcia, a następnie zamocz ręcznik w roztworze i przemyj nim swoje narządy rozrodcze.
  • Jedz trzy filiżanki borówek dziennie. Mają one bowiem bardzo dobre działanie dla organizmu ponieważ, zawierają substancję zapobiegającą osiadaniu się bakterii na ścianach dróg oddechowych. Ponadto ułatwiają pozbywanie się ich z organizmu wraz z moczem.
  • Zagotuj dwie łyżki rozmarynu i dwie łyżki tymianku w litrze wody. Zamocz ręcznik w roztworze i przemywaj nim narządy rozrodcze.
  • Zagotuj jedną łyżkę mięty w jednej szklance wody. Pij ten napar po każdym posiłku.

Nie zwlekaj z pójściem do toalety, gdyż zapalenie pęcherza moczowego może się zaostrzyć

Najgorsze co możemy robić, to zwlekać z pójściem do toalety, aby oddać mocz. Taki nawyk powoduje, że osłabiamy zdolność pęcherza do trzymania moczu. Bardzo ważne, abyśmy pozwalali naszemu organizmowi pozbywać się toksyn, których najzwyczajniej nie potrzebuje.

Przeczytaj również: Zbyt długie trzymanie moczu – jakie są skutki?

Aplikuj ciepłe okłady

Podgrzej trochę wody i zamocz w niej ręcznik. Upewnij się, czy nie jest za gorący i przyłóż go w okolice pęcherza moczowego. Pozwoli on złagodzić ból oraz zwalczyć stan zapalny i obrzęk. Ten sposób sprawdza się równie dobrze na rozluźnienie napiętych mięśni.

Postaraj się zachowywać doskonałą higienę intymną

Każdy czynnik, który zwiększa wilgotność w strefie intymnej, może wywołać infekcję np. grzybicę. Zacznijmy od wkładek higienicznych, których używanie jest kwestionowane przez specjalistów.

3#:zapalenie-pęcherza-moczowego.jpg

  • Dzieje się tak gdyż, używanie ich często jest powiązane z różnymi infekcjami narządów rozrodczych. Może ono bowiem zwiększać wilgotność w okolicach pochwy i sromu. Jeżeli nie zmienia się wkładek higienicznych odpowiednio często, następuje szybkie namnażanie bakterii, które wywołają zapalenie pęcherza moczowego bądź inne infekcje.

Teraz przejdźmy do tematu relacji seksualnych, ponieważ tam higiena jest niezbędna, aby zapobiec zapaleniu pęcherza moczowego. Wymagaj od swojego partnera, aby dbał o higienę stref intymnych i pamiętaj, że zalecane jest używanie prezerwatyw. Po odbyciu stosunku seksualnego należy wziąć prysznic, aby zminimalizować ryzyko infekcji.

Noś przewiewną bieliznę

Zaleca się noszenie luźnej bielizny, aby okolica narządów płciowych mogła pozostać sucha. Mocno dopasowane majtki utrudniają wentylację i sprawią, że intensywnie pocimy się w tym miejscu. Jak już wcześniej wspominaliśmy, dla zdrowia pęcherza moczowego zaleca się, aby w jego okolicach nie zmieniała się temperatura ani pH.

Kiedy powinniśmy udać się do lekarza?

Zapalenie pęcherza moczowego daje szereg objawów, jednak w przypadku wystąpienia innych symptomów – udajemy się do lekarza:

  • wymioty
  • drgawki bądź dreszcze
  • krew w moczu