Jak zwiększyć spożycie wody? – Zastosuj kilka sztuczek

Jeśli trudno ci wyrobić w sobie nawyk regularnego picia wody albo zwyczajnie nie smakuje ci czysta woda, dodawaj do niej świeże owoce lub zioła. W ten sposób praktycznie nieświadomie zwiększysz ilość przyjmowanych codziennie zdrowych, niesłodzonych płynów.
Jak zwiększyć spożycie wody? – Zastosuj kilka sztuczek

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Ile razy zastanawiałeś się nad tym, jak zwiększyć dzienne spożycie wody, lecz nigdy nie udało ci się tej idei wprowadzić w życie?

Chociaż picie wody to jeden z najprostszych codziennych nawyków, wciąż wielu z nas ma z tym problemy. Jesteśmy tak przyzwyczajeni do słodzonych napojów, że czysta woda wydaje nam się nudna i całkowicie bezsmakowa, zwyczajnie nam nie smakuje.

Warto jednak zaznaczyć, że gazowane napoje i słodzone soki z kartonu są jednym z podstawowych źródeł wielu chorób. Zwiększając spożycie wody jesteśmy w stanie zapobiec rozwojowi wielu z nich.

Jeśli masz problem ze zwiększeniem dziennego spożycia wody, poznaj siedem prostych sztuczek, które pomogą ci zmienić nawyki związane z nawadnianiem organizmu. Dzięki nim będziesz wypijał przynajmniej dwa litry wody dziennie i to bez absolutnie żadnego wysiłku!

Duże spożycie wody zapobiega wielu chorobom

Jeśli zdecydujesz się na zwiększenie spożycia wody, korzyści z tego będą niesamowite. Odpowiednia dawka wody czyni cuda w naszym organizmie:

  • wspomaga funkcje nerek oraz poprawia zdrowie całego układu moczowego
  • łagodzi stany zapalne oraz pomaga zwalczyć bóle stawów, zwłaszcza kolanowego oraz szyjnego odcinka kręgosłupa
  • poprawia kondycję i wygląd włosów i skóry
  • w naturalny sposób poprawia perystaltykę jelit oraz zapobiega powstawaniu zaparć
  • pomaga zwalczyć retencję wody w tkankach organizmu oraz obrzęk

Poniżej znajdziesz kilka niezawodnych sztuczek, dzięki którym stopniowo będziesz zwiększać codzienne spożycie wody.

1. Zawsze noś w torebce lub plecaku butelkę wody

Pierwsza wskazówka odnośnie zwiększenia dziennego spożycia wody jest najskuteczniejszą. Będziesz więcej pić, jeśli zawsze będziesz mieć pod ręką butelkę niegazowanej wody mineralnej. Staraj się wybierać naczynie o pojemności jednego litra. A kiedy wypijesz jego zawartość, napełnij go ponownie lub wymień na nowy.

Nosząc butelkę wody przy sobie, stopniowo będziesz zwiększać spożycie zdrowych płynów, aż w końcu zdasz sobie sprawę, że sięgasz po nie praktycznie nieświadomie. Jest to najskuteczniejszy i jeden z najprostszych sposobów na utrzymanie prawidłowego poziomu nawilżenia organizmu.

Picie wody podczas treningu

Przekonaj się sam, że noszenie butelki pod pachą nie jest tylko modą, ale przede wszystkim sposobem na zachowanie zdrowia i dobrej formy organizmu przez długie lata.

Przeczytaj koniecznie artykuł: Woda z plastikowych butelek – czy nam szkodzi?

2. Lód i cytryna

Jeśli nie pijesz wody, ponieważ nie lubisz jej smaku i jesteś przyzwyczajony do spożywania słodkich lub aromatyzowanych napojów, koniecznie powinieneś przejść odpowiedni „detoks”, by przyzwyczaić swój organizm do neutralnego smaku wody i – co więcej – zacząć czerpać z tego radość.

Dobrym sposobem na rozpoczęcie procesu przyzwyczajania kubków smakowych do niegazowanej wody jest spożywanie jej z dodatkiem lodu i soku z cytryny – w postaci lemoniady.

Jeśli koniecznie musisz czymś osłodzić swój napój, możesz dolać do tej naturalnej lemoniady kilka kropli stewii. W ten sposób polepszysz walory smakowe wody, lecz nie zwiększysz wartości kalorycznej napoju.

Kolejnym krokiem będzie stopniowe zwiększanie zawartości wody i ograniczanie ilości soku z cytryny oraz rezygnacja ze stewii. W rzeczywistości cały proces nie jest tak straszny, jak mogłoby się wydawać. Już wkrótce pokochasz czystą, niegazowaną wodę i nie będziesz sobie wyobrażał bez niej dalszego życia.

3. Naucz się przygotowywać wody smakowe

Innym znakomitym sposobem na dodanie atrakcyjności niegazowanej wodzie mineralnej jest dodanie jej naturalnego smaku i aromatu. Przygotowanie smakowej wody jest dziecinnie proste – wystarczy zanurzyć ulubione owoce lub zioła w wodzie i odstawić na około dwie, trzy godziny.

Efekt wizualny pomoże ci przekonać się do picia wody – pyszna truskawkowa woda z czerwonym, soczystym owocem w środku sama prosi się o wypicie. Jednocześnie łatwiej ci będzie przekonać inne osoby do zwiększenia dziennego spożycia niegazowanej wody mineralnej.

Wody smakowe

Spróbuj tej sztuczki i przekonaj się, że smakowa woda może być równie oryginalna w smaku i wyglądzie co najlepszy – słodzony i niezdrowy – drink.

4. Ustawiaj przypomnienia o wypiciu szklanki wody

Jeśli pomimo powyższych sztuczek nadal nie pamiętasz o regularnym piciu wody przez cały dzień, koniecznie powinieneś wybrać najpraktyczniejsze rozwiązanie – ustawić sobie w telefonie alarm przypominający o szklance wody albo w widocznym miejscu przyklej notatkę.

Pamiętaj, że wodę należy popijać regularnie przez cały dzień. Wielu z nas przypomina sobie o tym dopiero wieczorem, gdy jest już późno i nie jesteśmy w stanie odwrócić skutków całodniowego „odwodnienia”. A poza tym picie napojów przed snem również nie jest wskazane, gdyż parcie na pęcherz może zaburzyć ciągłość snu.

Staraj się nie pić dużych ilości wody za jednym zamachem. Lepiej, jeśli co kilkanaście minut zrobisz kilka łyków. Takie rozwiązanie jest zdrowsze dla organizmu oraz skuteczniej wspomaga podstawowe funkcje nerek.

Krótki alarm lub notatka z napisem „woda” przypomną ci o kolejnym łyku. Możesz przykleić kolorową karteczkę na lodówce lub na ramce monitora w miejscu pracy. W ten sposób skutecznie zwiększysz spożycie wody i nie umknie ci żadna z dziennych dawek tego życiodajnego płynu.

5. Uprawiaj sport

Inną bardzo skuteczną metodą na zwiększenie dziennego spożycia wody jest regularne uprawianie sportu. Im bardziej się pocisz, tym większe pragnienie odczuwasz. Po solidnym treningu nie będziesz miał żadnych wymówek, by nie sięgnąć po butelkę orzeźwiającej wody.

Woda i hantle

W celu osiągnięcia jak najlepszych rezultatów należy regularnie uprawiać sport przynajmniej trzy razy w tygodniu. Podczas treningu z pewnością zwiększysz spożycie wody o pół litra albo nawet o cały litr, gdyż twój organizm sam się będzie prosił o dużą dawkę płynów.

Zatem zawsze, gdy wybierasz się na siłownię lub w plener, nie zapomnij zabrać ze sobą litrowej butelki wody. Z pewnością, gdy wrócisz do domu, butelka będzie pusta.

6. Pij wodę we właściwym czasie

Aby woda miała na nasz organizm leczniczy wpływ, należy pić ją na pusty żołądek. Stąd też kluczowym momentem w ciągu dnia jest poranek. Zaraz po wstaniu z łóżka powinieneś sięgnąć po niegazowaną wodę mineralną.

Staraj się wypijać powoli, małymi łykami przynajmniej dwie szklanki wody (możesz do niej dodać kilka kropli soku z cytryny).

Zanim zjesz śniadanie, odczekaj 30 minut. Wówczas woda zdąży „przepłynąć” przez twój organizm, oczyścić go z toksyn, nawodnić po nocnym odpoczynku oraz poprawić podstawowe funkcje witalnych narządów.

Nie zapomnij o popijaniu wody przez resztę dnia. Wraz z nadejściem wieczoru, zmniejszaj dawkę wody, gdyż nocne parcie na pęcherz może niekorzystnie wpłynąć na jakość twojego snu.

7. Pij wodę, kiedy jesteś głodny

Czy wiesz, że często sięgamy po przekąski, ponieważ błędnie oceniamy uczucie pragnienia. W rzeczywistości w wielu przypadkach nasz organizm nie jest głodny, lecz domaga się płynów. To nasz mózg źle interpretuje potrzeby ciała. Aby łatwiej zrozumieć problem, możesz wykonać prosty test.

Kiedy najdzie cię głód między posiłkami, zamiast po przekąskę sięgnij po szklankę wody i odczekaj kilka minut. W ten sposób nie tylko zwiększysz spożycie wody, ale także łatwiej będzie ci utrzymać prawidłową masę ciała.

Szklanka wody

Innym, niezawodnym sposobem na szczupłą sylwetkę jest picie szklanki wody na około pół godziny przed posiłkiem. Dzięki temu nawykowi twój żołądek będzie w dużym stopniu zapełniony wodą, co sprawi, że zjedzona przez ciebie porcja będzie niewielka.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.