Grzybica pochwy — jak jej zaradzić?

Grzybica pochwy — jak jej zaradzić?

Napisany przez Ekhiñe Graell

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Drobne infekcje intymne i podrażnienia są nam — kobietom wszystkim dobrze znane. Jednak gdy objawy wskazują na zagnieżdżenie się w tamtych okolicach bakterii sprzyjających grzybicy, nie można tego lekceważyć, ponieważ nieleczona grzybica pochwy może w rezultacie doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dlatego najlepiej, zamiast ją leczyć, zapobiegajmy jej pojawianiu. Oto kilka porad, których przestrzeganie uchroni nas od przykrych kłopotów ze strefą intymną, a grzybica pochwy na pewno nas nie dopadnie.

Grzybica pochwy – nie daj się zaskoczyć!

Utrzymanie higieny osobistej

Na zapobieganie zakażeniu pochwy najlepszym środkiem jest zadbanie o higienę okolic intymnych, jak i całego ciała.

1. Dokladne usuwanie zanieczyszczeń

Odpowiednia higiena narządów płciowych, gwarantuje zmniejszenie prawdopodobieństwa rozmnożenia przez grzyby. Podczas kąpieli umyj dokładnie zewnętrzne wargi sromowe, bo to właśnie tam najchętniej się lokują.

2. Dokładnie osuszanie ciała po kąpieli

Drożdżaki lubią wilgotne środowiska. Ważne jest to, aby po kąpieli lub prysznicu dokładnie osuszyć pochwę i jej okolice. Jeżeli jest taka potrzeba, można nawet użyć suszarki ustawionej na niską temperaturę suszenia, aby pozbyć się nadmiaru wilgoci.

Jaką odzież ubierać, by zapobiec grzybicy i innym infekcjom intymnym

2#:Infekcje intymne-gryzbica.jpg

Rodzaj odzieży, jakiej używamy, również wpływa na prawdopodobieństwo występowania grzybicy, dlatego trzeba pamiętać o kilku zasadach. Oto one:

Bielizna z naturalnych materiałów

Jedwabna i bawełniana bielizna dużo lepiej wchłania wilgoć i pozostawia strefę intymną suchą. W przeciwieństwie do nylonu i innych tkanin sztucznych, które utrzymują wilgoć i utrudniają cyrkulacje powietrza, co tworzy sprzyjające środowisko dla rozwijania się drożdżaków.

Zmieniaj ubrania

Po treningu lub kąpieli w basenie, nie pozostawaj w mokrym stroju kąpielowym czy spoconej odzieży treningowej. Jak najszybciej zmień ją na suchą! Również jak najczęściej zmieniaj bieliznę osobistą, aby wyeliminować długie utrzymywanie pochwy w wilgoci.

Uniknij infekcji pochwy!

Wewnętrzne mycie pochwy

Powinniśmy się tego wystrzegać, p0nieważ produkty kosmetyczne oprócz zabijania szkodliwych bakterii, likwidują również te, które kontrolują liczbę bakterii powodujących grzybicę. Naruszona też zostaje naturalna warstwa ochrony pochwy, co czyni ja bardziej podatną na zakażenia drożdżakami i innymi infekcjami pochwy.

Pachnące mydła i płyny do kąpieli

Perfumowane kosmetyki mogą podrażniać wrażliwe obszary w pochwie. Zaleca się również unikanie perfumowanych podpasek, tamponów i kolorowego papieru toaletowego.

Kontroluj temperaturę okolic intymnych

Bakterie uwielbiają ciepłe i wilgotne środowiska, wiedząc to, unikaj przegrzewania się stref intymnych. Nie kąp się godzinami w gorącej wodzie, a latem zadbaj o to, by odzież była przewiewna.

Grzybica a leki

3#:Tabletki-grzybica.jpg

Kontroluj leki, które przyjmujesz

Antybiotyki naruszają skład właściwej flory bakteryjnej pochwy. Oprócz tego, że zabijają bakterie chorobotwórcze, likwidowane zostają również te, które są pożyteczne i potrzebne. Grzybicy powstaje w konsekwencji leczenia antybiotykami zakażeń dróg moczowych jest jedną z głównych przyczyn namnażania się bakterii, i powastawania grzybicy. Także branie leków steroidowych i tabletek antykoncepcyjnych zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia grzybicy. Koniecznie porozmawiaj o tym problemie z lekarzem, może uda się znaleźć alternatywy leków, które zażywasz.

Inne sposoby na grzybice pochwy

Podobnie jak w przypadku wszystkich chorób i infekcji równie ważne jest dbanie o swoje ciało i dostarczanie mu tego, czego potrzebuje. Dlatego:

Wysypiaj się

Odpowiedzialny za walkę i zapobieganie atakom bakterii grzybiczych jest układ odpornościowy. Jeżeli się nie wysypiamy, a nasz stan przemęczenia się przeciąga system immunologiczny nie może prawidłowo funkcjonować i odpowiednio reagować na zagrożenia. Utrzymanie stałego harmonogramu snu, unikanie kawy i niezdrowej żywności, oraz objadania się przed snem na pewno jest tu kluczową sprawą. Schorzenia immunologiczne takie jak cukrzyca, czy zarażenie wirusem HIV również sprzyja pojawieniu się grzybicy.

Zmień dietę

Niektóre badania sugerują, że jedzenie jogurtów z aktywnymi kulturami bakterii pomaga w walce z nadmiarem bakterii grzybiczych. Wskazane jest także ograniczenie spożywania cukrów, który sprzyjają bakteriom do rozmnażania się.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.