Kawa i herbata sprzymierzeńcami wątroby

Kawa i herbata sprzymierzeńcami wątroby

Ostatnia aktualizacja: 11 marca, 2019

Pyszna poranna kawa, od której smaku lubię rozpocząć dzień, to właśnie ta pierwsza filiżanka daje mi ogromny impuls aby sprostać wymaganiom całego dnia. Tak samo błogo czuję się każdego popołudnia, kiedy gorąca i pyszna herbata pomaga mi odzyskać siły i poprawia humor. Jaka szkoda, że zarówno kawa jak i herbata są tak szkodliwe dla mojego zdrowia! Prawda?Cóż, tak właśnie myślałam, do momentu aż przejrzałam niektóre badania i odkryłam, że się myliłam. Okazuje się, że mam dobre wieści dla tych, którzy jak ja, uwielbiają kawę i herbatę. Nie wierzycie? Zatem czytajcie dalej, a ja wam wyjaśnię w tym artykule, jak poranna kawa i popołudniowa herbata mogą pozytywnie wpłynąć na stan naszej wątroby.

Kofeina: fakty i mity

Nie jest żadną tajemnicą, że badania nad związkiem kawy i herbaty z ludzkim zdrowiem są tematem dyskusyjnym w ostatnich dekadach. Powodem tego jest fakt, że produkty te zawierają duże stężenie kofeiny, alkaloidu purynowego, który przejawia silne efekty stymulujące układ nerwowy i serce. Kofeinę również może znaleźć w: yerba mate, owocach guarany, kakao, orzechach kola, napojach energetycznych i w wielu lekach powszechnie dostępnych.

Prawie każdy wie, że kofeina stymuluje stan czuwania i odporność na zmęczenie, oprócz tego jest środkiem rozszerzającym naczynia krwionośne. Nas jednak zastanawia co z tych wszystkich przypuszczeń na temat kofeiny jest prawdą, a co nie?

Dobrą wiadomością jest, że naukowo zostało udowodnione to, że jeżeli przyjmujemy kofeinę w odpowiednich dawkach, może ona pomóc w leczeniu takich dolegliwości jak bóle głowy, astma i kamica żółciowa. Jednak nie cieszmy się przedwcześnie, bo przyjmowanie nadmiaru kofeiny może być szkodliwe dla naszego zdrowia powodując uzależnienie, bóle głowy, nieregularne bicie serca, bezsenność i niepokój.

Teraz więc wszyscy stawiamy sobie pytanie: picie kawy i herbaty jest dobre czy złe? Odpowiedź jest taka, że wszystko zależy od osoby, która je spożywa i od ilości w jakich je dziennie spożywamy. Według naukowców dopuszczalnym dla zdrowia dziennym spożyciem kawy jest od 3 do 4 filiżanek, podczas gdy herbat i napojów energetycznych możemy spożywać nawet do 5 filiżanek dziennie.

#2:herbata-rumianek.jpg
Jednak zdarza się, że niektóre osoby są bardziej podatne na działanie kofeiny niż inne i wtedy powinny przyjmować ją w małych ilościach lub w ogóle wyeliminować ją ze swojej diety, dotyczy to głównie kobiet w ciąży i osób z problemami: na tle nerwowym, z chorobami piersi, z wrzodami żołądka, z układem krążenia, z nadciśnieniem tętniczym i z migreną.

A teraz przejdźmy do tego co najważniejsze.

Jak filiżanka porannej kawy i popołudniowej herbaty może wpłynąć pozytywnie na naszą wątrobę

Międzynarodowa grupa badaczy kierowana przez naukowców z Uniwersytetu Duke’a (USA), doszła do wniosku, że spożywanie odpowiedniej ilości kawy i herbaty pomaga w utrzymaniu zdrowia naszej wątrobie. Śledząc eksperymenty przeprowadzone na zwierzętach i kulturach komórkowych, możemy zauważyć, że kofeina stymuluje metabolizm lipidów przechowywanych w komórkach wątroby, co ma zasadnicze znaczenie w zapobieganiu stłuszczenia wątroby (również znane jako niealkoholowe stłuszczenie wątroby), które prowadzić może do przewlekłych stanów zapalnych, cukrzycy, marskości wątroby, a nawet raka.

W rzeczywistości, spożywanie czterech filiżanek kawy dziennie, w niektórych badaniach wspomina się jako przyczynę kontrolowania i redukowania tkanki tłuszczowej. Naukowcy uważają, że postępy w tej dziedzinie badań mogą doprowadzić do opracowania nowych leków, które będą działać podobnie jak kofeina, jednak bez jej negatywnych skutków.

Wynika z tego więc, że tak bardzo krytykowana kofeina może być bardzo pomocna w utrzymaniu zdrowego, młodego i pełnego sił organizmu. Dlatego rozpoczęcie dnia od filiżanki kawy lub herbaty nie tylko pomaga wątrobie, ale też całemu organizmowi spalać nagromadzone tłuszcze, a połączenie jej ze zbilansowaną dietą uczyni nas zdrowymi i pełnymi życia.

Inne korzyści i szkody z picia kawy i herbaty

#3:Kawa.jpg
Badań na temat wpływu kawy i herbaty na nasze zdrowie przeprowadzono mnóstwo, wciąż prowadzi się też wiele z nich, dlatego też mam nadzieję, że w najbliższych latach rozwiną się na tyle aby pokazać nam wszystkie zalety, które wynikają z wprowadzenia tych produktów do naszej codziennej diety i aby nauczyć nas właściwie z nich korzystać. Na chwilę obecną, oprócz tego, że wiemy, że kofeina zapobiega stłuszczeniu wątroby, wiemy też, że spożywanie jej w odpowiednich dawkach pozytywnie wpływa na:

 • Pomoc w leczeniu niektórych rodzajów bóli głowy, astmy oskrzelowej i kolki wątrobowej.
 • Zapobieganie powstawaniu kamicy żółciowej.
 • Zapobieganie depresji.
 • Zapobieganie pamięci krótko- i długoterminowej oraz zmniejszenie ryzyka choroby Alzheimera i choroby Parkinsona.
 • Zmniejszenie ryzyka cukrzycy.
 • Zmniejszenie ryzyka wystąpienia raka piersi, raka prostaty, raka wątroby i raka trzonu macicy.
 • Pomaga chronić serce.
 • Przyspiesza metabolizm.
 • Działa jak antyoksydant.
 • Zapobiega dnie moczanowej.

Wspaniale jest znać wszystkie korzyści wynikające z picia kawy i herbaty, czyż nie? Musimy jednak zgodzić się z tym, że wszystko spożywane w nadmiarze jest szkodliwe i tym samym picie zbyt dużej ilości kawy czy herbaty może być bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia (od 5 do 10 filiżanek dziennie) i może spowodować następujące dolegliwości:

 • Ból głowy.
 • Zaburzenia rytmu serca.
 • Lęk, niepokój, problemy ze snem lub bezsenność.
 • Depresję.
 • Nudności i wymioty.
 • Wstrząsy.
 • Częste oddawanie moczu.
 • Zmniejszenie gęstości masy kostnej (przez słabe wchłanianie się wapnia).
 • Powstawanie i rozwój grudek w piersiach.
 • Zmniejszenie apetytu (istotne u dzieci).

Teraz znamy również wszystkie konsekwencje więc musimy być bardzo czujni i przy pojawieniu się jakiejkolwiek reakcji alergicznej, takiej jak: zaczerwienienie, swędzenie lub problemy żołądkowe powinniśmy udać się prosto do lekarza.

Przyszedł więc czas na odpowiedź idealną. 

Mam nadzieję, że ten artykuł był pomocny aby wyjaśnić wasze wątpliwości dotyczące kofeiny. Teraz, kiedy ktoś będzie chciał skrytykować filiżankę twojej kawy, możesz spokojnie odpowiedzieć: “Spójrz, ta kawa jest tym czego potrzebuję aby moja wątroba była zdrowa. A ty co robisz dla swojej wątroby?”


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.