Kolor moczu - co mówi o twoim zdrowiu?

Mocz o klarownym zabarwieniu jest dobrym objawem. Oznacza on, że twój organizm jest odwodniony. Kiedy spożywasz duże ilości wody, twoje nerki łatwiej filtrują mocz i to sprawia, że ma on dużo jaśniejszy odcień.
Kolor moczu - co mówi o twoim zdrowiu?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Wiadomo, temat nie należy do przyjemnych. Możesz być jedną z osób, która idąc do łazienki, nie przejmują się tym, co tam zostawia, ale lekarze apelują, że warto obserwować kolor moczu. Jest to wskazane nie tylko wtedy, gdy odczuwasz ból lub dyskomfort. Kolor moczu może wskazywać bowiem na różne problemy: nieodpowiednią dietę, chorobę, słabe nawodnienie…

Mocz składa się z wody i innych substancji odpadowych. Jeżeli twój organizm nie funkcjonuje prawidłowo, mocz może zmieniać kolor. Czy to z powodu nieodpowiedniej diety, stanu zapalnego, czy stosowania niektórych leków możesz zaobserwować u siebie zmiany, które warto mieć na uwadze. Spójrzmy na wszystkie fakty dotyczące twojego zdrowia.

Twoje zdrowie a kolor moczu

Po pierwsze, musisz pamiętać jedno: mocz powstaje w wyniku filtracji w nerkach. Po zakończeniu tego procesu połączenie wody i niepotrzebnych dla organizmu toksyn trafia do pęcherza i stamtąd musi zostać wydalone.

2#:zdrowie-kobiety.jpg

W zależności od spożywanych pokarmów i tego jak funkcjonuje dany organizm, na przykład tego, jak przebiega u człowieka proces pocenia czy oddychania, pozbywamy się mniej lub więcej moczu. Jego kolor zależy od następujących czynników:

Przezroczysty kolor

Mocz o klarownym zabarwieniu jest dobrym objawem. Oznacza on, że twój organizm jest odwodniony. Kiedy spożywasz duże ilości wody, twoje nerki łatwiej filtrują mocz i to sprawia, że ma on dużo jaśniejszy odcień. To dobry znak.

Intensywny żółty kolor

Jest to objaw, który warto mieć na uwadze. Oznacza on, że nie dostarczasz organizmowi wystarczającej ilości płynów i nerki muszą pracować ciężej, aby filtrować mocz.

Nerka

Zbyt mało płynów oznacza nagromadzenie się substancji toksycznych, dlatego organizm potrzebuje lepszego nawodnienia. To nic złego. Kolor ten może być także wynikiem nadmiernego pocenia się w efekcie dużej ilości pracy i ćwiczeń.

Ciemnożółty kolor

Ten kolor może oznaczać coś poważnego. Jest to wyraźny znak, że trzeba iść do lekarza. Ciemnożółte zabarwienie moczu wskazuje, że problem dotyczy wątroby i może to być nawet żółtaczka.

Jeżeli zaobserwujesz podobny kolor u siebie, przyjrzyj się uważnie swoim oczom. Zobacz, czy mają one żółtego zabarwienia. Możesz odczuwać zmęczenie i ogólne obniżenie samopoczucia. Zmianie koloru moczu towarzyszą zazwyczaj także inne objawy, które bardzo szybko zauważysz.

Czerwonobrunatny kolor

Ten kolor może być często oznaką problemu z nerkami. Czerwono-brązowy mocz powstaje w wyniku stanu zapalnego i towarzyszą mu niewielkie ślady krwi.

kamienie nerkowe a kolor moczu

Ten kolor może być często oznaką problemu z nerkami. Czerwono-brązowy mocz powstaje w wyniku stanu zapalnego i towarzyszą mu niewielkie ślady krwi w moczu.

Możliwe, że masz kamienie nerkowe, które tworzą bolesną przeszkodę w twoich drogach moczowych blokując dostęp do pęcherza. Możliwe, że pojawiają się one w nerkach powodując ich uszkodzenie.

W tym przypadku, objawem jest specyficzny kolor moczu. Ponadto, jeśli jest to problem z nerkami, objawem towarzyszącym będzie także ból.

Pomarańczowy kolor moczu

Kolor ten nie jest często spotykany, ale może się pojawić. Co może być powodem wystąpienia moczu o kolorze pomarańczowym? Nadmiar witaminy C w organizmie.

Zbyt duża jej ilość odprowadzana jest przez nerki, a kolor pomarańczowy moczu to na to dowód. Jeśli zdarzy ci się podobna sytuacja, po prostu ogranicz spożycie warzyw i owoców zawierających witaminę C przynajmniej na pięć dni. Ogranicz, ale nigdy nie rezygnuj z nich całkowicie.

Niebieski kolor

Zaskoczona? Jakkolwiek nieprawdopodobne się to wydaje, niebieski kolor moczu spowodowany jest nadmiarem wapnia lub infekcją bakteryjną.

lekarstwa i ich wpływ na kolor moczu

Pojawia się najczęściej u osób, które stosują suplementy witaminowe. Prowadzi to do nadmiaru pewnych substancji w organizmie lub niewielkiego zatrucia innymi substancjami, które będą miały wpływ na twoje ciało.

Uważaj na leki i witaminy, które stosujesz. Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany, skontaktuj się z lekarzem.

Czerwony kolor moczu

Mocz zabarwiony na czerwono może być oznaką dwóch rzeczy. Pierwsza z nich – poważna, ponieważ może być związana z obecnością krwi, a wtenczas nie powinnaś zwlekać z poinformowaniem swojego lekarza. Istnieje też możliwość, że masz problem z pęcherzem lub nerkami. Właściwie postawiona diagnoza przyniesie odpowiedź.

Druga przyczyna jest całkowicie nieszkodliwa. Jeżeli spożyłaś dziś dużą ilość buraków, jagód, jeżyn, a nawet żywności o intensywnym, czerwonym kolorze, możliwe że zaobserwujesz mocz w tym kolorze. Ważne jest, aby sprawdzać, czy kolor utrzymuje się przez kilka dni. Jeżeli tak, nie wahaj się skontaktować się z lekarzem.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.