Kamienie nerkowe - 6 sposobów na ich pozbycie się

W naszym dzisiejszym artykule będziesz w stanie dowiedzieć się o głównych objawach kamicy nerkowej. Poznasz także kilka cennych wskazówek, które okażą się niezwykle przydatne w zapobieganiu powstawania kamieni nerkowych.
Kamienie nerkowe - 6 sposobów na ich pozbycie się
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Kamienie nerkowe są twardymi grudkami, które powstają z osadów w postaci soli, minerałów i innych pozostałości gromadzących się w moczu. Mogą być tak małe jak małe ziarenko piasku lub o wiele większe.

Niezależnie od swojej wielkości kamienie nerkowe powodują liczne utrudnienia w funkcjonowaniu układu moczowego. Mogą być także powodem wielu poważnych schorzeń i dolegliwości.

Proces ich wydalania jest prawie zawsze niezwykle bolesny. Co więcej, często temu procesowi towarzyszy także wiele innych uciążliwych objawów.

Co więcej, jeśli kamienie nerkowe utkną gdzieś w drogach moczowych i staną się źródłem infekcji, może okazać się, że do ich usunięcia konieczne będzie poddanie się operacji chirurgicznej.

Bardzo ważne zatem jest to, aby wiedzieć o tym, jak powstają kamienie nerkowe. A wszystko po to, by mieć możliwość postawienia sobie wczesnej diagnozy lub nawet wdrożyć metody zapobiegania ich powstawaniu. Im wcześniej je wykryjesz, tym większy sukces odniesiesz w kwestii skutecznego wyleczenia się.

W naszym dzisiejszym artykule będziesz w stanie dowiedzieć się o głównych objawach kamicy nerkowej. Poznasz także kilka cennych wskazówek, które okażą się niezwykle przydatne w zapobieganiu powstawania kamieni nerkowych.

Dlaczego w ogóle tworzą się kamienie nerkowe?

Kamienie nerkowe nie powstają z jednej, określonej przyczyny. Istnieje wiele czynników mających wpływ na ich formowanie się w naszych narządach.

Głównym jednak powodem, dla których się tworzą jest obecność w moczu wysoce skoncentrowanych substancji i związków chemicznych o właściwościach krystalizacji.

Do najważniejszych z nich należą między innymi wapń, szczawiany i kwas moczowy.

Ogólnie rzecz biorąc kamienie nerkowe mogą powstawać z powodów takich jak:

  • Brak wystarczającej ilości wody w organizmie (odwodnienie).
  • Skłonność do kamicy nerkowej – przypadki występowania tej choroby w bliższej lub dalszej rodzinie.
  • Stosowanie diety o wysokiej zawartości białka, sodu lub cukru.
  • Nadwaga lub otyłość.
  • Zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego.
  • Przebyte lub trwające infekcje dróg moczowych.
  • Przedłużone zażywanie niektórych rodzajów leków.

Objawy powodowane przez kamienie nerkowe

Kliniczne cechy, jakie dają kamienie nerkowe mogą być różne u poszczególnych pacjentów. Niektóre osoby nie uskarżają się na żadne objawy lub dolegliwości we wczesnych stadiach choroby. Ogólnie rzecz biorąc ból pojawia się wtedy, gdy kamienie stają się większe.

Ból brzucha

Najbardziej typowe objawy wskazujące na kamienie nerkowe mogą obejmować:

  • Intensywny ból w bocznych rejonach ciała, pod żebrami
  • Ból idący od dolnej części brzucha do pachwiny
  • Uczucie pieczenia podczas oddawania moczu
  • Różowy, czerwony lub brązowy mocz
  • Cuchnący mocz
  • Nudności i wymioty
  • Ciągła potrzeba oddawania moczu
  • Gorączka i dreszcze (jeśli oprócz kamicy nerkowej występuje jeszcze przy tym infekcja dróg moczowych)

Wskazówki pozwalające pozbyć się kamieni nerkowych

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie kamienie nerkowe we wczesnym stadium choroby, możesz podjąć kilka naturalnych kroków, aby pozbyć się ich szybciej. Bardzo ważne jest jednak to, aby postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Warto także wypróbować wdrożyć w życie kilka zaprezentowanych poniżej wskazówek, które mogą okazać się bardzo przydatne w dalszym leczeniu.

1. Zwiększ ilość wypijanej dziennie wody

Codzienne picie dużych ilości wody jest jednym z najważniejszych nawyków pozwalających zapewnić sobie dobre zdrowie swoich nerek.

Płyny pomagają utrzymać optymalną produkcję moczu, co ułatwia eliminację pozostałości będących produktami przemiany materii, a które gromadzą się w Twoim organizmie.

Picie wody

Aby zapobiec powstawaniu kamieni nerkowych, wypijaj co najmniej 2 litry wody dziennie.

2. Pij duże ilości naturalnej lemoniady

Ze względu na swoje właściwości alkaliczne i nawilżające, lemoniada jest jednym z najzdrowszych i najlepszych napojów poprawiających proces redukowania kamieni nerkowych. Jej działanie moczopędne pomaga wyeliminować także płyny zatrzymane w Twoich stawach, a zatem spowodować także oczyszczenie dróg moczowych.

Po prostu przygotuj sobie jeden dzban lemoniady na bazie naturalnego soku wyciśniętego z cytryny i pij ją przez cały dzień.

3. Pij ocet jabłkowy

Organiczny ocet jabłkowy jest jednym z tradycyjnych środków na problemy z układem moczowym. Jego naturalne kwasy regulują poziom pH organizmu i ułatwiają eliminację minerałów oraz białek.

Ocet jabłkowy
  • Rozpuść jedną łyżkę stołową octu w szklance ciepłej wody i wypij tę mieszaninę z samego rana przed śniadaniem.
  • Powtarzaj ten zabieg przez co najmniej 3 tygodnie z rzędu.

4. Popraw swoją dietę

Wszyscy pacjenci z tym zaburzeniem nerek powinni całkowicie zmienić dietę. I chociaż istnieje wiele produktów spożywczych, które jesz codziennie, a które mogą dla Ciebie być naprawdę korzystne, to jednak inne składniki codziennej mogą pogorszyć Twój stan zdrowia. Co powinieneś zatem zrobić?

  • Zwiększ spożycie warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych.
  • Ogranicz spożycie napojów gazowanych, energetyków i ogólnie rzecz biorąc żywności przetworzonej metodami przemysłowymi.

5. Ogranicz spożycie soli

Aby uniknąć powikłań związanych z kamicą nerkową, ważne jest ograniczenie spożycia soli. Substancja ta nie tylko wpływa stymulująco na tworzenie się kamieni, ale także powoduje zatrzymywanie wody w organizmie i wywołuje stany zapalne.

Sól
  • Unikaj dodawania nadmiernych ilości soli do żywności.
  • Ogranicz spożycie produktów spożywczych o wysokiej zawartości sodu. Należą do nich między innymi sosy, chińskie jedzenie, konserwy itd.

6. Pij sok z granatów

Sok z granatów jest kolejnym naturalnym uzupełnieniem Twojej diety, które może pomóc w eliminacji kamieni nerkowych. Jest on bogaty w związki przeciwutleniające, witaminy i błonnik. Oznacza to, że jego właściwości są wręcz idealne do poprawy funkcjonowania Twoich nerek.

Jak go zastosować? To bardzo proste. Przygotuj sobie szklankę soku i wypij ją z samego rana przed śniadaniem. Powtarzaj tę procedurę przez 3 tygodnie.

Dyskomfort spowodowany kamieniami nerkowymi może się różnić w zależności od tego, gdzie konkretnie znajdują się one w Twoich drogach moczowych. W przypadku zauważenia jakichkolwiek powikłań, należy niezwłocznie powiadomić lekarza.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Coe, F. L., Evan, A., & Worcester, E. (2005). Kidney stone disease. Journal of Clinical Investigation. https://doi.org/10.1172/JCI26662
  • Manoj Kumar, K. R. (2015). Weight gain and the risk of kidney stones. Journal of Pharmaceutical Sciences and Research.
  • Han, H., Segal, A. M., Seifter, J. L., & Dwyer, J. T. (2015). Nutritional Management of Kidney Stones (Nephrolithiasis). Clinical Nutrition Research. https://doi.org/10.7762/cnr.2015.4.3.137

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.