Picie wody - problemy, na jakie może pomóc?

Picie wody zadziała najlepiej, jeżeli będziemy przyjmować płyn na czczo lub między posiłkami. Dzięki temu nie będziemy ingerować w procesy trawienne.
Picie wody - problemy, na jakie może pomóc?

Ostatnia aktualizacja: 28 stycznia, 2021

Czy wiesz, że możemy poprawić lub wyleczyć wiele problemów zdrowotnych rozwijając u siebie jeden prosty nawyk, jakim jest picie wody każdego dnia? Co prawda wszyscy nam to powtarzają – lekarze, dietetycy, przyjaciele lub krewni. Jednak nadal trudno jest nam być konsekwentnym w tym postanowieniu.

W tym artykule wymienimy wszystkie problemy zdrowotne, które znikną z naszego życia, jeśli będziemy pić co najmniej 8 szklanek wody dziennie.

Będziesz zaskoczony jak picie wody odmieni twoje zdrowie na lepsze!

Co może wyleczyć picie wody w większych ilościach?

Tutaj przyjrzymy się zaburzeniom, które możemy poprawić lub nawet wyleczyć, jeśli będziemy pić wystarczającą ilość wody w ciągu dnia.

Zaparcia

W wielu przypadkach zaparcia mogą być związane z niewystarczającym nawodnieniem organizmu. Jest to szczególnie ważne, jeśli nasza dieta jest bogata w błonnik.

Dziewczyna z zaparciami a picie wody
  • Spożywanie większej ilości wody poprawia perystaltykę jelit.
  • Jeśli kał jest okrągły, suchy i mały, możliwe jest, że zwiększenie spożycia wody pomoże przezwyciężyć zaparcia bez potrzeby stosowania środków przeczyszczających.

Problemy skórne

Możesz leczyć problemy skórne, takie jak trądzik, egzema, suchość oraz inne niedoskonałości po prostu pijąc więcej wody pomiędzy posiłkami.

Woda pomaga w wydalaniu toksyn, które gromadzą się w organizmie. W zależności od naszych predyspozycji genetycznych i innych czynników, toksyny mogą opuścić nasze ciało przez pory skóry. Picie wody ułatwia wydalanie toksyn, ponieważ szkodliwe związki są wydalane wraz z moczem.

Kamienie nerkowe

Dostarczanie ciału wody o niskiej zawartości sodu – co najmniej dwóch litrów dziennie – to jedno z pierwszych zaleceń, jakie dają pacjentom lekarze w przypadku ryzyka kamicy nerkowej. Zwiększona podaż płynu zapobiega rozwojowi kamieni nerkowych.

Picie wody pomaga na kamienie nerkowe

Zwiększając spożycie wody nie tylko zwiększamy produkcję moczu, ale również dodatkowo zapobiegamy postępującej krystalizacji kamieni, w ten sposób naturalnie i stopniowo je eliminując.

Każdy, kto ma predyspozycje do kamicy nerkowej, czy to z powodu pojawienia się przypadków tej dolegliwości w rodzinie, czy też swojego pochodzenia, powinien bardzo poważnie podejść do zalecenia, jakim jest picie większych ilości wody.

Nadwaga

Dodatkowo spożywanie wody pomaga w pozbyciu się zbędnych kilogramów:

  • Przede wszystkim, paradoksalnie, codzienne spożywanie wody pomaga nam wyeliminować nadmiar płynów, które gromadzą się w naszym ciele i które powodują, że przybieramy na wadze.
  • Picie wody przyspiesza nasz metabolizm, a tym samym zwiększa tempo spalania kalorii.
  • Ponadto ma korzystny wpływ na procesy trawienne i poprawia przyswajanie składników odżywczych.
  • Picie wody ułatwia również wypróżnianie.
  • Pomaga zmniejszyć nasz apetyt oraz eliminuje potrzebę podjadania między posiłkami.
  • Wreszcie, zwiększa pocenie się, a tym samym wspomaga wydalanie toksyn i płynów z organizmu.

Wysokie ciśnienie krwi

Ludzie, którzy martwią się swoim nadciśnieniem, powinni wiedzieć jedną ważną rzecz. Picie wody, przynajmniej dwóch litrów, małymi łykami w ciągu dnia, może pomóc uregulować ciśnienie krwi bez potrzeby stosowania jakichkolwiek środków farmaceutycznych.

Dzieje się tak, ponieważ picie wody zwiększa produkcję moczu.

Badanie ciśnienia krwi

Należy jednak pamiętać, że konieczne jest również utrzymanie zbalansowanej diety o niskiej zawartości sodu. Ponadto należy unikać stresu i nerwowych sytuacji.

Picie wody a procesy starzenia

Starzenie się jest skutkiem szkód wyrządzonych naszemu ciału przez wolne rodniki. Jednak towarzyszącym mu objawem jest również stopniowa utrata wody z komórek ciała.

Noworodki mają w swoim ciele do 80% wody, podczas gdy w wieku dorosłym ta wartość spada do 70%. Z kolei osoby starsze mogą osiągnąć nawet 60%.

Tak więc picie wody pomaga opóźnić nie tylko proces odwodnienia, ale również starzenia!

Przede wszystkim zalety picia wody są widoczne na zewnątrz, poprzez zapobieganiu zmarszczkom i wiotczeniu skóry. Ponadto korzyści widoczne są również wewnątrz. Zwiększona podaż płynów pozwala niwelować procesy starzeniu się komórek. To właśnie starzenie się predysponuje nas do cierpienia na choroby przewlekłe i zwyrodnieniowe.

Picie wody – kiedy i jak?

Aby woda mogła spełnić swoje terapeutyczne zadanie w stosunku do naszego ciała, ważne jest, aby wiedzieć, że należy ją pić na pusty żołądek. Oznacza to, że woda powinna być pita pomiędzy posiłkami.

W przeciwnym razie nawyk ten nie będzie dla nas korzystny, a wręcz może być szkodliwy dla procesów trawiennych.

Najlepszy czas na picie wody jest kiedy nasz żołądek jest pusty, czyli kiedy jesteśmy na czczo. Możesz rozłożyć przyjmowanie płynów na rano i popołudnie. Warto jednak pamiętać, że najlepiej jest popijać wodę przez cały dzień małymi łykami.

Jednak, jeżeli masz problemy z zasypianiem, najlepiej unikać picia wody późnym popołudniem.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.