Napoje zmniejszające stres – ukoją Twoje nerwy

Napoje zmniejszające stres – ukoją Twoje nerwy

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Dla wielu z nas filiżanka kawy jest obowiązkowym porannym rytuałem na dobry początek dnia. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że istnieją również inne napoje zmniejszające stres.

Oprócz jogi, ćwiczeń relaksacyjnych i medytacji, niektóre napoje zmniejszające stres pomogą Ci odzyskać wewnętrzną równowagę. Naturalne napoje odstresowujące, w rzeczywistości pomagają zwiększyć ilość neuroprzekaźników związanych ze szczęściem i relaksem.

Niektóre z nich masz już w swojej kuchni, nawet o tym nie wiedząc. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, po jakie napoje warto sięgać, aby ukoić nerwy.

Najskuteczniejsze naturalne napoje zmniejszające stres

Herbata i jej właściwości uspokajające

Herbaty i napary ziołowe to prawdopodobnie najskuteczniejsze naturalne napoje zmniejszające stres, które mogą również poprawić Ci nastrój.

Jednak nie każda herbata zadziała w ten sposób. Niektóre jej rodzaje mogą zawierać duże ilości teiny, co wywoła odwrotny efekt. Mimo to jedna z najzdrowszych wersji tego napoju zdecydowanie może pomóc Ci się zrelaksować.

napoje zmniejszające stres

Mowa o zielonej herbacie, która jest bogata w przeciwutleniacze i wspomaga trawienie. Dzięki obecności związku zwanego teaniną ma działanie uspokajające, zmniejszające stres i niepokój oraz poprawiające nastrój.

Teanina bezpośrednio wpływa na uwalnianie serotoniny i dopaminy. Substancje psychoaktywne stymulowane przez tę herbatę mogą zmniejszyć napięcie zarówno psychiczne, jak i fizyczne.

Inny napój, który ma silne działanie antystresowe to herbata moringa. Ta tropikalna roślina jest powszechnie stosowana w Ameryce Łacińskiej i Afryce, aby koić nerwy i pomóc kontrolować stres.

Ciepłe mleko – tradycyjne rozwiązanie

Ciepłe mleko jest stosowane od pokoleń; głównie, aby ułożyć do snu niesforne maluchy. Jego relaksujące działanie wynika z obecności dwóch substancji: tryptofanu i serwatki.
Oba odgrywają podstawową rolę w zwiększaniu poziomu serotoniny.

napoje zmniejszające stres, kobieta pije mleko

Aby osiągnąć pożądany efekt, wypij szklankę ciepłego mleka 15 – 20 minut przed pójściem spać. Odradzamy ta opcję osobom cierpiącym na nietolerancję laktozy lub alergią na produkty mleczne.

Wypicie przed snem filiżanki ziołowej herbaty lub ciepłego mleka to jedne z najbardziej znanych metod na uspokojenie nerwów i lepszy sen. Istnieją jednak inne napoje zmniejszające stres, między innymi koktajle ze świeżych owoców.

Relaksujący koktajl z kiwi i wiśni

Witamina C pomaga wzmocnić mechanizmy obronne organizmu, a także pomaga się zrelaksować po ciężkim dniu. W rzeczywistości wszystkie owoce cytrusowe w pewnym stopniu mogą obniżać poziom kortyzolu.

Produkcja kortyzolu, czyli tzw. “hormonu stresu” zwiększa się, kiedy jesteśmy zdenerwowani. Dlatego pomarańcze, mandarynki, grejpfruty i cytryny powinny zawsze znajdować się na Twojej liście zakupów.

Dwa owoce wykazały bardzo pozytywne wyniki w kwestii zmniejszania stresu, a są to wiśnie i kiwi.

napoje zmniejszające stres

Owoce kiwi zawierają duże ilości witaminy C i aktywują pewne enzymy, które zwiększają poziom energii.

Sok z wiśni natomiast aktywuje produkcję melatoniny – hormonu, który reguluje i wpływa na jakość naszego snu.

Nie zapominaj o wodzie, która również łagodzi stres

Jeśli w danym momencie nie masz możliwości przyrządzenia owocowego smoothie, szklanka wody także może być chwilowym rozwiązaniem na dręczący niepokój. Tak naprawdę odwodnienie jest bardzo częstym czynnikiem wywołującym i wzmacniającym stres. Dlatego, gdy tylko poczujesz pierwsze oznaki zdenerwowania, wypij szklankę wody.

Woda nie tylko jest składnikiem absolutnie niezbędnym do przeżycia, musimy również zwracać uwagę na spożywanie jej w odpowiednich ilościach, aby zachować zdrowie i dobrą formę.

Sama czynność picia wody sprawia, że mózg zaczyna wytwarzać endorfiny. Substancje te są podobne do neuroprzekaźników i wpływają na dobre samopoczucie.

napoje zmniejszające stres, kobieta pije szklankę wody

Na podstawie tych informacji możemy również wywnioskować, że woda ma działanie przeciwbólowe – co prawda ograniczone, ale skuteczne.

Pamiętaj, że to endorfiny są odpowiedzialne za Twoje odczucia podczas uprawiania seksu, słuchania muzyki czy wykonywania innych przyjemnych czynności. 

Niektóre napoje naprawdę mogą zmniejszyć napięcie i warto sięgnąć po nie przed snem. Nie zapominaj o nich również w najbardziej stresujących chwilach.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.