Zielona herbata na odchudzanie? – 3 skutecznie napoje
Zielona herbata – niezwykle popularna w ostatnich latach – stała się jednym z podstawowych produktów każdej zdrowej diety oraz niezastąpionym składnikiem kuracji odchudzających. Dietetycy i specjaliści do spraw zdrowego żywienia zgodnie twierdzą, że regularne spożywanie naparu z zielonej herbaty pomaga utrzymać prawidłową i zdrowa masę ciała.
Warto jednak podkreślić, że zielona herbata nie jest magicznym środkiem. Nie pozwoli nam w mig pozbyć się zbędnych kilogramów. Jej regularne spożycie dostarcza naszemu organizmowi cennych składników odżywczych, które skutecznie wspomagają proces spalania zbędnej tkanki tłuszczowej.
Zielona herbata, stosowana od tysiącleci w chińskiej medycynie naturalnej, jest źródłem składników o właściwościach przeciwzapalnych, odtruwających i moczopędnych. Substancje te są łatwo przyswajalne oraz stymulują procesy usuwania toksyn i nadmiaru płynów z organizmu. Czyli dwóch głównych czynników utrudniających walkę ze zbędnymi kilogramami.
Co więcej, ten naturalny napój zawiera wiele wartościowych dla organizmu witamin, składników mineralnych i antyoksydantów. W naturalny sposób aktywują one metabolizm, przyspieszając i ułatwiając spalanie tłuszczów oraz wydalanie zbędnych produktów przemiany materii z organizmu.
Zielona herbata – sama czy z dodatkami?
Smak zielonej herbaty może z czasem okazać się nudny dla naszego podniebienia. Na szczęście można ją łączyć z innymi, zdrowymi produktami, które również naturalnie przyspieszają spalanie tłuszczu.
Poznaj dziś z nami trzy przepisy na zdrowy napój na bazie zielonej herbaty. Trwale włączony do codziennej diety poprawi on ogólny stan zdrowia organizmu. A także pozwoli nam utrzymać prawidłową masę ciała.
Wybierz ten, który najbardziej przypadnie Ci do gustu!
1. Napar z zielonej herbaty z imbirem i cytryną
Zielona herbata z dodatkiem imbiru i cytryny to napój o silnym działaniu oczyszczającym. Fantastycznie usuwa on toksyny z organizmu, stymuluje prawidłowe funkcje nerek oraz usprawnia działanie układu trawiennego.
Połączenie tych trzech produktów w naturalny sposób podwyższa poziom energii w naszym organizmie oraz poprawia procesy metaboliczne, odpowiedzialne za szybkie i prawidłowe spalanie tłuszczów.
Oprócz tego zielona herbata z imbirem i cytryną znakomicie zapobiega zaparciom, wzdęciom oraz pomaga złagodzić nadmiar kwasów w żołądku.
Składniki
- 1 łyżeczka suszonych liści zielonej herbaty (5 g)
- 1 łyżeczka startego korzenia imbiru (5 g)
- Sok z połówki cytryny
- 1 szklanka wody (250 ml)
Sposób przygotowania
- Wlej wodę do garnka i zagotuj.
- Kiedy woda zacznie bulgotać, dodaj do niej zieloną herbatę i starty korzeń imbiru.
- Następnie zmniejsz ogień i gotuj napar jeszcze przez 2-3 minuty.
- Po upływie tego czasu zdejmij napar z ognia i odstaw do ostudzenia, na około 10-15 minut.
- Przelej napar przez sitko i dodaj sok z połówki cytryny.
Jak i kiedy spożywać?
- Pij filiżankę napar o poranku, najlepiej na pusty żołądek, przynajmniej na pół godziny przed śniadaniem.
- Spożywaj napar z zielonej herbaty z dodatkiem imbiru i cytryny przynajmniej trzy razy w tygodniu.
Przeczytaj również: Imbirowy napar na kaszel – w 100% naturalny
2. Koktajl z zielonej herbaty, awokado i banana
Ten przepyszny koktajl nie tylko pomoże ci oczyścić organizm z toksyn w całkowicie zdrowy i bezpieczny sposób, ale także doda ci energii, która znakomicie zwiększy wydajność fizyczną i intelektualną twojego ciała.
Napój ten cechuje ogromna zawartość przeciwutleniaczy oraz podstawowych kwasów tłuszczowych i aminokwasów, które po przyswojeniu przez organizm, przyspieszają tempo przemiany materii oraz biorą czynny udział w formowaniu masy mięśniowej.
Regularne spożywanie koktajlu na bazie zielonej herbaty jest fantastycznym rozwiązaniem dla osób zapracowanych i aktywnych, które odczuwają zmęczenie już o poranku. Filiżanka tego naturalnego napoju na pusty żołądek pomoże utrzymać w ryzach chęć na niezdrowe przekąski oraz doda ci energii na cały nadchodzący dzień.
Składniki
- 1 łyżeczka suszonych liści zielonej herbaty (5 g)
- ½ dojrzałego awokado
- 1 dojrzały banan
- 2 migdały
- ½ szklanki wody (125 ml)
Sposób przygotowania
- Wlej wodę do garnka i zagotuj. Kiedy woda zacznie bulgotać, zdejmij garnek z ognia i dodaj do niej łyżeczkę suszonych liści zielonej herbaty.
- Odstaw napar do ostudzenia na około 10-15 minut, po czym przecedź przez sitko o małych oczkach.
- Kiedy napar się ostudzi, przelej go do naczynia blendera i dodaj miąższ połówki awokado, banana i migdały.
- Miksuj wszystkie składniki tak długo, aż otrzymasz jednolitą, kremową konsystencję koktajlu. Wypij napój natychmiast po przygotowaniu.
Jaki i kiedy spożywać?
- Pij koktajl o poranku, najlepiej na pusty żołądek, przynajmniej na pół godziny przed śniadaniem.
- Jeśli masz ochotę, możesz popijać ten zdrowy napój również popołudniami, w porze podwieczorka, gdy nachodzi cię ochota na coś słodkiego.
- Postaraj się włączyć napój z zielonej herbaty, awokado i banana na stałe do swojej codziennej diety. Spożywaj go przynajmniej trzy razy w tygodniu.
Przeczytaj koniecznie artykuł: Poranne zmęczenie? – Oto 7 porad na pozbycie się go
3. Zielona herbata z miętą
Poprzez połączenie leczniczych i odchudzających właściwości zielonej herbaty z odżywczymi liśćmi mięty otrzymamy niskokaloryczny napój, który fantastycznie przyspiesza przemianę materii oraz stymuluje procesy spalania tłuszczów w organizmie.
Obydwa składniki słyną z zawartości substancji o działaniu przeciwzapalnym i oczyszczającym, które stymulują usuwanie toksyn z organizmu oraz naturalne procesy oczyszczania krwi z wszelkiego rodzaju szkodliwych substancji.
Należy również zaznaczyć, że zielona herbata z dodatkiem mięty to znakomity naturalny środek na poprawę trawienia. Reguluje on funkcje układu pokarmowego, zapobiega powstawaniu zaparć i wzdęć oraz przyspiesza przemieszczanie się masy kałowej przez jelita.
Składniki
- ½ łyżki stołowej suszonych liści zielonej herbaty (5 g)
- ½ łyżki stołowej liści mięty (świeżych bądź suszonych) (5 g)
- 1 łyżka stołowa miodu (25 g)
- 1 szklanka wody (1250 ml)
Sposób przygotowania
- Wlej wodę do garnka i zagotuj. Kiedy woda zacznie bulgotać, dodaj do niej zieloną herbatę oraz liście mięty.
- Gotuj napar na wolnym ogniu jeszcze przez 2-3 minuty, po czym zdejmij z ognia.
- Ostaw na 10 minut do ostudzenia, po czym przecedź przez sitko.
- Na koniec osłodź napar łyżką miodu.
Jak i kiedy spożywać?
- Pij napar z zielonej herbaty i mięty o poranku, na pusty żołądek, najlepiej na około 30-40 minut przed śniadaniem.
- Przeprowadzaj następującą kurację leczniczą: spożywaj napar codziennie przez okres dwóch tygodni, następnie zrób tygodniową przerwę, po czym ponownie pij go przez kolejne dwa tygodnie.
Jeśli twoim zamierzeniem jest utrata zbędnych kilogramów w zdrowy i bezpieczny dla organizmu sposób, koniecznie włącz któryś z powyższych napojów do swojej codziennej diety. Pozytywne rezultaty można zaobserwować już po krótkim czasie od nabycia tego nowego nawyku.
Pamiętaj jednak, że samo picie zielonej herbaty nie wystarczy, by utrzymać prawidłową masę ciała oraz ogólne zdrowie organizmu. Bez stosowania zdrowej i zbilansowanej diety i regularnej aktywności fizycznej efekty płynące z picia zielonej herbaty mogą okazać się niezbyt zadowalające.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Cabrera, C., Artacho, R., & Giménez, R. (2006). Beneficial Effects of Green Tea—A Review. Journal of the American College of Nutrition. https://doi.org/10.1080/07315724.2006.10719518
- Graham, H. N. (1992). Green tea composition, consumption, and polyphenol chemistry. Preventive Medicine. https://doi.org/10.1016/0091-7435(92)90041-
- Khan, N., & Mukhtar, H. (2007). Tea polyphenols for health promotion. Life Sciences. https://doi.org/10.1016/j.lfs.2007.06.011
- Namal Senanayake, S. P. J. (2013). Green tea extract: Chemistry, antioxidant properties and food applications – A review. Journal of Functional Foods. https://doi.org/10.1016/j.jff.2013.08.011