Rodzaje wody mineralnej - który jest najlepszy?

Rodzaje wody mineralnej - który jest najlepszy?

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Najlepszy rodzaj wody do picia ma niską zawartość minerałów. Według specjalistów woda pitna powinna zawierać niski poziom minerałów i soli. Należy jednak pamiętać, że na rynku dostępne są różne rodzaje wody mineralnej.

Woda stanowi 70% ludzkiego ciała. Naturalna woda pitna jest niezbędna do utrzymania naszego organizmu w stanie nawodnienia i sprawia, że wszystko w naszym ciele działa prawidłowo. Poważne odwodnienie może mieć tragiczne konsekwencje zarówno dla ciała jak i mózgu.

Dzisiaj sprawdzimy, jakie rodzaje wody mineralnej są najlepsze dla naszego organizmu.

Rodzaje wody mineralnej, a różnice w zaleceniach dotyczących spożycia wody

Przede wszystkim kobiety powinny spożywać od 2 do 2,5 litra wody dziennie, podczas gdy mężczyźni powinni wypijać 3 litry lub więcej. U dzieci zapotrzebowanie na wodę rośnie wraz z wiekiem. Jednak 10-latkowie powinni już pić 1,5 litra wody dziennie.

Aby lepiej wchłonąć składniki odżywcze, powinniśmy pić ciepłą wodę mineralną, najlepiej w temperaturze pokojowej. Zimna woda może powodować podrażnienie żołądka.

Nie powinniśmy również wymieniać wody na inne napoje.

Kobieta trzymająca szklankę wody

Rodzaje wody mineralnej

Za wodę mineralną uważa się każdy rodzaj wody butelkowej. Istnieją jednak 3 podstawowe definicje:

  • Naturalna woda mineralna: ten rodzaj wody mineralnej pochodzi ze źródeł naturalnych, które są mikrobiologicznie zdrowe. Nie poddaje się jej żadnej obróbce oczyszczającej. Wręcz przeciwnie, jest butelkowana tak jak jest pozyskiwana.
  • Woda źródlana: ten rodzaj wody pochodzi z podziemnych źródeł. Zasadniczo woda źródlana wynurza się naturalnie na powierzchnię ziemi. Można ją wypić zaraz po pozyskaniu, bez poddawania żadnej obróbce.
  • Woda poddana obróbce: ten rodzaj wody poddaje się pewnym zabiegom chemicznym, aby uzdatnić ją do spożycia przez ludzi. Ponieważ może pochodzić z niepewnych źródeł, wymaga oczyszczenia w celu spełnienia wymagań sanitarnych.
  • Woda gazowana: ten rodzaj wody zawiera wysokie stężenia dwutlenku węgla, naturalnie lub po obróbce.
Różne rodzaje wody mineralnej

Rodzaje wody mineralnej butelkowanej

Na rynku dostępne są różne rodzaje wody mineralnej. Każda z nich podaje zawartość minerałów obecnych w wodzie. Znajomość dostępnych rodzajów wody pozwala nam określić, która woda jest najlepsza do picia dla naszego ciała.

Woda mineralna o niskiej zawartości minerałów

Ten rodzaj wody zawiera niski poziom magnezu i wapnia. Jest zalecany dla niemowląt i pacjentów z problemami z nerkami. Ze względu na niską zawartość składników mineralnych organizm łatwiej przetwarza zawarte w wodzie sole.

Butelki z wodą - rodzaje wody mineralnej

Woda mineralna o wysokiej zawartości minerałów

Ten rodzaj wody zawiera pozostałości wapnia i magnezu. Rezultatem jest woda o wysokim stężeniu soli nieodpowiednia dla osób mających problemy z nerkami.

Woda o niskiej zawartości sodu

Ten rodzaj wody jest zalecana dla osób z chorobami nerek i nadciśnieniem. Jest także odpowiednia dla pacjentów z mających problemy z sercem lub retencją płynów.

Woda sodowa

Często określana jako woda gazowana, ma wysokie stężenie wodorowęglanów. Pomaga w trawieniu dzięki właściwościom musującym. Woda sodowa również neutralizuje kwas żołądkowy.

Woda o wysokiej zawartości sodu

W przeciwieństwie do wody o niskiej zawartości sodu, ten rodzaj wody zawiera dużo soli mineralnych. Jest odpowiedni dla profesjonalnych sportowców, którzy chcą zregenerować organizm po aktywności fizycznej.

Woda siarczkowa

Czasem nazywana wodą gruntową, zawiera ponad 200 mg siarki. Pomimo odpychającego zapachu, ta woda ma dobroczynny wpływ na skórę.

Woda żelazista

Woda zawierająca przynajmniej 10 mg/dm³ jonu żelazawego. Picie tej wody zaleca się osobom z anemią lub niskim poziomem żelaza.

Twarda woda

Ten rodzaj wody zawiera dużą ilość wapnia. Jej picie zaleca się dzieciom w okresie intensywnego wzrostu, kobietom w ciąży oraz osobom starszym, ponieważ pomaga uzupełnić niedobory tego ważnego pierwiastka.

Woda magnezowana

Może być bardzo przydatna ze względu na właściwości przeczyszczające. Ma również działanie antystresowe i pomaga mięśniom odzyskać siły po intensywnym wysiłku fizycznym.

Niektórzy specjaliści twierdzą, że picie wody bogatej w magnez obniża poziom cholesterolu.

Dlaczego warto pić wodę mineralną

Ciało ludzkie wymaga pewnych ilości wody, aby mogło prawidłowo funkcjonować. Picie odpowiedniej ilości wody korzystnie wpływa na serce. Ponadto pomaga zapobiegać zawałom serca, utrzymując tętnice w zdrowiu.

Innym ważnym powodem jest to, że woda dostarcza tlen do mózgu. W ten sposób pomaga mózgowi pracować prawidłowo i działać lepiej.

Kobieta pijąca wodę

Ponadto picie wody mineralnej przyspiesza Twój metabolizm i utrzymuje ciało w dobrej kondycji. Na koniec, woda mineralna zapobiega odwodnieniu, które powoduje zmęczenie i osłabienie.

Nie możemy zapomnieć, że ciężkie odwodnienie może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń nerek. W rezultacie odwodnienie może również niekorzystnie wpływać na inne narządy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.