Szklanka wody - pół godziny przed posiłkiem?

Czy wiesz o tym, że szklanka wody wypita przed posiłkiem pomoże Ci lepiej strawić tłuszcz i zwalczać przy tym zaparcia? Więcej informacji na ten temat znajdziesz w dalszej części tego artykułu!
Szklanka wody - pół godziny przed posiłkiem?

Ostatnia aktualizacja: 28 stycznia, 2021

Szklanka wody wypita mniej więcej na pół godziny przed posiłkiem może mieć naprawdę korzystny wpływ na Twoje zdrowie. Takie posunięcie pozwoli Ci zoptymalizować procesy trawienia pokarmu i jednocześnie zadbać o Twoje ogólne zdrowie.

Oczywiście nie musi być to dokładnie pełna szklanka wody, ilość tego płynu może być mniejsza.

Ogólnie rzecz biorąc, nie warto pić zbyt dużo tuż przed posiłkiem. Jeśli na chwilę przed jedzeniem wypijesz na przykład dwie lub trzy szklanki wody, to zamiast pomóc sobie, jedynie zaszkodzisz. Otóż taka ilość wody w żołądku znacząco utrudnia trawienie żywności.

Kluczem do sukcesu jest po prostu wypicie kilka łyków wody przed jedzeniem, aby zachęcić nasz układ pokarmowy do szybkiego i prawidłowego trawienia.

Przyjmijmy zatem, że wszędzie tam, gdzie w naszym artykule pojawi się szklanka wody, to tak naprawdę będziemy mieć na myśli “nie więcej niż jedną szklankę”.

Czy należy pić wodę w trakcie posiłków?

Innym ważnym zagadnieniem jest to, czy dobrym pomysłem jest picie wody podczas posiłków. Właściwie to nie chodzi dokładnie o to, czy jest pomysł “dobry” czy “zły”, ale raczej czy jest “zalecany” i w jakich sytuacjach.

Wszystkie te powyższe zastrzeżenia mogą Ci się na pierwszy rzut oka wydać niepotrzebne. Fakty są jednak takie, że picie zbyt dużych ilości płynów (nie tylko samej wody) podczas jedzenia może mieć negatywny wpływ na stężenie kwasu żołądkowego.

Kobieta pije wodę ze szklanki

Będzie on w ten sposób mniej efektywny podczas procesu rozkładania żywności na substancje składowe. Nie poradzi sobie sprawnie również z eliminowaniem bakterii, które wraz z pożywieniem mogły przedostać się do Twojego układu pokarmowego.

Nie ma natomiast najmniejszego problemu w tym, aby obok Twojej kolacji znalazła się na przykład lampka wina, szklaneczka piwa lub kubek z herbatą. Należy po prostu zachować umiar w ilości wypijanych do posiłku płynów.

Skoro wyjaśniliśmy już wszystkie fundamentalne zagadnienia, pora przejść do głównego tematu naszego dzisiejszego artykułu.

W dalszej jego części zaprezentujemy Ci liczne korzyści z picia wody na pół godziny przed posiłkiem. Zapraszamy do lektury!

Dlaczego szklanka wody na pół godziny przed posiłkiem to tak bardzo zalecany krok?

Możesz postępować zgodnie z tą radą lub ją zlekceważyć. Warto jednak ją wypróbować. Wiemy doskonale, że organizm każdego z nas jest tworem indywidualnym i to, co się sprawdzi u jednej osoby niekoniecznie musi być równie skuteczne u innej. Przekonaj się na własnej skórze, jak Ty zareagujesz na szklankę wody przed posiłkiem.

Niezależnie od omawianej dziś sytuacji i tak gorąco polecamy nauczenie się słuchania własnego ciała, rozpoznawania przekazywanych przez nie wskazówek oraz zrozumienia tego, jak różne zmiany mogą sprawić, że poczujesz się lepiej. Warto też dowiedzieć się, które nawyki najlepiej odłożyć na bok i zapomnieć o nich na zawsze.

Sugerujemy zatem, abyś po prostu odkrył na własną rękę, jak Twój organizm zareaguje na tę zmianę. Sam zobacz, jak się po tym poczujesz!

Jesteśmy pewni, że nie pożałujesz tej decyzji. Nie masz przecież nic do stracenia. Wypróbuj tę metodę przez około dwa tygodnie. Prawdopodobnie poczujesz się znacznie lepiej. Możliwe jest także, że nie dostrzeżesz żadnych istotnych zmian. Jedno natomiast jest pewne – niczego w ten sposób nie pogorszysz!

Będziesz mieć zauważalnie więcej energii

Wypicie kilku solidnych łyków wody przed jedzeniem zapewnia Twojemu organizmowi odpowiedni poziom nawodnienia. Założenie to jest niezwykle proste i wręcz oczywiste.

Odpowiednia ilość wody w Twoim ciele jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania komórek. Ponadto dostarczy organizmowi energię, którą musi on następnie spożytkować na swoje najważniejsze zadania w ciągu całego dnia.

Nie możemy też zapominać o tym, że zarówno Twój mózg, jak i mięśnie składają się z niemal 75% wody. Z kolei nerki i wątroba zawierają w sobie około 70% wody. Musisz być więc niezwykle ostrożny, aby zachować równowagę homeostatyczną.

Kobieta skacze o zachodzie słońca

Oznacza to, że powinieneś uzupełniać regularnie zapasy wody, którą Twój organizm zużywa. Pamiętaj jednak o tym, by nie dostarczać nadmiernej ilości płynów przed posiłkami.

Ideałem jest regularne popijanie wody niewielkimi łykami przez cały dzień, nie czekając do momentu, w którym poczujesz pragnienie.

A kilka łyków wody, czy też nawet cała szklanka, na pół godziny przed jedzeniem jest najważniejszym elementem tego ogólnego zalecenia.

Szklanka wody przed posiłkiem stymuluje utratę wagi

Wszyscy słyszeliśmy zapewne wiele razy o tym, że picie wody przed jedzeniem ułatwia chudnięcie. Ma to wynikać z tego, że Twój żołądek będzie wtedy napełniony wodą, przez co zjesz mniej i szybciej uzyskasz uczucie sytości.

Potraktuj te twierdzenia ze sporą dozą ostrożności. Napełnianie żołądka wodą przed posiłkiem w celu oszukania głodu może być bardzo niebezpieczne w skutkach.

Dlatego też nasze zalecenie jest bardzo proste i powtarzamy je wielokrotnie: maksymalnie jedna szklanka na pół godziny przed posiłkiem i ani kropli więcej!

Kobiece nogi na wadze

Jak zwiększenie picia wody wpływa na organizm?

  • Poprawa skuteczności procesów trawienia.
  • Przyspiesza metabolizm, spalanie i eliminowanie tłuszczu.
  • Zwalcza uporczywe zaparcia, które często towarzyszą dietom odchudzającym.
  • Oczyszcza organizm, czyli redukuje ilość nagromadzonych w nim toksyn.

Oto nasza dodatkowa wskazówka: dodać do swojej wody odrobinę soku z cytryny. Poczujesz się świetnie, a sam napój będzie miał orzeźwiający smak. Napój ten znakomicie sprawdza się podczas upałów.

Twoja skóra będzie wyglądać znacznie lepiej

Woda zawsze jest dobra zarówno dla Twojego zdrowia wewnętrznego, jak i dla urody – i dobrej kondycji Twojej skóry.

Jeśli masz zwyczaj pić najczystszą wodę źródlaną bez nadmiernej zawartości wapnia, możesz mieć pewność, że Twoje ciało szybko zacznie dostrzegać zalety tego kluczowego płynu.

Kobieta ściąga skórę z twarzy

Tlen, który uzyskujesz pijąc wodę pomaga także utrzymać elastyczną i jędrną skórę, bez niepotrzebnych zmarszczek oraz przebarwień. Podobnie ma się sprawa w przypadku, gdy wypijesz wodę przed jedzeniem.

Dzięki temu lepiej strawisz swój posiłek, a tym samym przyswoisz sobie z niego większą ilość witamin, minerałów i oczywiście tlenu.

Wszystkie te właściwości sprzyjają sprawniejszej i skuteczniejszej regeneracji komórek skóry.

Zaleca się picie wody także o innych porach dnia

Warto pamiętać także o tym, że bardzo dobrym pomysłem jest picie wody także w innych kluczowych momentach każdego dnia. Są to między innymi:

  • Poranek – kiedy tylko wstajesz rano z łóżka, powinna czekać już na Ciebie szklanka wody. Zmień swoje nawyki żywieniowe już dziś!
  • Przed rozpoczęciem relaksującej, gorącej kąpieli dobrze jest wypić trochę wody, aby obniżyć ciśnienie krwi. Nie jest to nic szczególnie istotnego, ale zawsze przynosi ulgę dla Twojego serca i układu krwionośnego.
  • Przed snem wypij trochę wody, aby zastąpić już teraz ilość płynów, które utracisz przez noc poprzez pocenie się.

Dbaj o swoje ciało i zdrowie! Zmień swoje nawyki i zacznij pić więcej czystych płynów, również na pół godziny przed posiłkiem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.