Szklanka wody – pół godziny przed posiłkiem?

Czy wiesz o tym, że szklanka wody wypita przed posiłkiem pomoże Ci lepiej strawić tłuszcz i zwalczać przy tym zaparcia? Więcej informacji na ten temat znajdziesz w dalszej części tego artykułu!

Szklanka wody wypita mniej więcej na pół godziny przed posiłkiem może mieć naprawdę korzystny wpływ na Twoje zdrowie. Takie posunięcie pozwoli Ci zoptymalizować procesy trawienia pokarmu i jednocześnie zadbać o Twoje zdrowie w życiu codziennym.

Oczywiście nie musi być to dokładnie pełna szklanka wody, ilość tego płynu może być mniejsza.

Ogólnie rzecz biorąc nie warto pić zbyt dużo tuż przed posiłkiem. Jeśli na chwilę przed jedzeniem wypijesz na przykład dwie lub trzy szklanki wody, to zamiast pomóc sobie, jedynie zaszkodzisz, ponieważ taka ilość wody w żołądku znacząco utrudnia trawienie żywności.

Kluczem do sukcesu jest po prostu wypicie kilka łyków wody przed jedzeniem, aby zachęcić nasz układ pokarmowy do szybkiego i prawidłowego trawienia.

Przyjmijmy zatem, że wszędzie tam, gdzie w naszym artykule pojawi się szklanka wody, to tak naprawdę będziemy mieć na myśli „nie więcej, niż jedna szklanka wody”.

Innym ważnym zagadnieniem jest to, czy dobrym pomysłem jest picie wody podczas posiłków. Właściwie to nie chodzi dokładnie o to, czy jest pomysł „dobry” czy „zły”, ale raczej czy jest „zalecany” i w jakich sytuacjach.

Wszystkie te powyższe zastrzeżenia mogą Ci się na pierwszy rzut oka wydać niepotrzebne. Fakty są jednak takie, że picie zbyt dużych ilości płynów (nie tylko samej wody) podczas jedzenia może mieć negatywny wpływ na stężenie Twojego kwasu żołądkowego.

Picie wody

Będzie on w ten sposób mniej efektywny podczas procesu rozkładania żywności na substancje składowe oraz w eliminowaniu wszelkich bakterii, które wraz z pożywieniem mogły przedostać się do Twojego układu pokarmowego.

Nie ma natomiast najmniejszego problemu w tym, aby obok Twojej kolacji znalazła się na przykład lampka wina, szklanka wody lub kubek z herbatą. Należy po prostu zachować umiar w ilości wypijanych do posiłku płynów.

Skoro wyjaśniliśmy już wszystkie fundamentalne zagadnienia, pora przejść do głównego tematu naszego dzisiejszego artykułu.

W dalszej jego części zaprezentujemy Ci liczne korzyści, jakie szklanka wody wypita na pół godziny przed posiłkiem może zapewnić dla Twojego zdrowia. Zapraszamy do lektury!

Dlaczego szklanka wody na pół godziny przed posiłkiem to tak bardzo zalecany krok?

Możesz postępować zgodnie z tą radą lub ją zlekceważyć. Warto natomiast wypróbować przynajmniej na krótko. Wiemy doskonale, że organizm każdego z nas jest tworem indywidualnym i to, co się sprawdzi u jednej osoby niekoniecznie musi być równie skuteczne u innej. Przekonaj się samemu, jak Ty zareagujesz na szklankę wody przed posiłkiem.

Niezależnie od omawianej dziś sytuacji i tak gorąco polecamy nauczenie się słuchania własnego ciała, rozpoznawania przekazywanych przez nie wskazówek oraz zrozumienia tego, jak różne zmiany mogą sprawić, że poczujesz się lepiej, a jakie nawyki najlepiej odłożyć na bok i zapomnieć o nich na zawsze.

Sugerujemy zatem, abyś po prostu odkrył na własną rękę, jak zareaguje Twój organizm, jeśli zastosujesz się do naszej prostej rady: szklanka wody na pół godziny przed posiłkiem. Sam zobacz, jak się po tym poczujesz!

Jesteśmy pewni, że nie pożałujesz tej decyzji. Nie masz przecież nic do stracenia. Wypróbuj tej metody przez jakieś dwa tygodnie. Prawdopodobnie poczujesz się znacznie lepiej. Możliwe jest także, że nie dostrzeżesz żadnych istotnych zmian. Jedno natomiast jest pewne już teraz – na pewno niczego w ten sposób nie pogorszysz!

Będziesz mieć zauważalnie więcej energii

Wypicie szklanki wody przed jedzeniem zapewnia Twojemu organizmowi odpowiedni poziom nawodnienia. Założenie to jest niezwykle proste i wręcz oczywiste.

Odpowiednia ilość wody w Twoim ciele jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania komórek i da organizmowi energię, którą musi on następnie spożytkować na swoje najważniejsze zadanie, które czeka go już za chwilę.

Jest to rzecz jasna skuteczne, prawidłowe strawienie i rozprowadzenie po wszystkich swoich komórkach składników odżywczych ze zjedzonego przez Ciebie posiłku.

Nie możemy też zapominać o tym, że zarówno Twój mózg, jak i mięśnie składają się z niemal 75% wody, podczas gdy nerki i wątroba zawierają w sobie około 70% wody. Musisz być więc niezwykle ostrożny, aby zachować równowagę homeostatyczną.

Energia

Oznacza to, że powinieneś uzupełniać regularnie zapasy wody, którą Twój organizm zużywa, jednak pamiętając o tym, by nie dostarczać nadmiernej ilości wody przed posiłkami.

Wystarczy w tym celu pamiętać o założeniu, jakie zaprezentowaliśmy na początku naszego dzisiejszego artykułu, czyli o unikaniu picia większej ilości, niż tylko jedna szklanka wody przed posiłkiem.

Ideałem jest regularne popijanie wody niewielkimi łykami przez cały dzień, nie czekając do momentu, w którym poczujesz pragnienie.

A szklanka wody na pół godziny przed jedzeniem jest najważniejszym elementem tego ogólnego zalecenia.

Szklanka wody przed posiłkiem stymuluje utratę wagi

Wszyscy słyszeliśmy zapewne wiele razy o tym, że szklanka wody przed jedzeniem ułatwia chudnięcie. Ma to wynikać z tego, że Twój żołądek będzie wtedy napełniony wodą, przez co zjesz mniej i szybciej uzyskasz uczucie sytości.

Potraktuj te twierdzenia ze sporą dozą ostrożności. Napełnianie żołądka wodą przed posiłkiem w celu oszukania głodu może być bardzo niebezpieczne w skutkach.

Dlatego też nasze zalecenie jest bardzo proste i powtarzamy je wielokrotnie: maksymalnie jedna szklanka wody na pół godziny przed posiłkiem i ani kropli więcej!

Odchudzanie

W ten sposób będziesz w stanie stymulować swój organizm do pozbywania się nadmiaru kilogramów wykorzystując do tego następujące podstawowe efekty:

  • Poprawa skuteczności procesów trawienia.
  • Znacznie sprawniejsze trawienie, spalanie i eliminowanie tłuszczu.
  • Zwalczanie uporczywych zaparć często towarzyszących dietom odchudzającym.
  • Znacznie „czystszy” organizm, czyli mniejsza ilość nagromadzonych w nim toksyn.

Oto nasza dodatkowa wskazówka: dodać do swojej wody odrobinę soku z cytryny. Poczujesz się świetnie, a sam napój będzie miał orzeźwiający smak, znakomicie sprawdzający się podczas upałów.

Twoja skóra będzie wyglądać znacznie lepiej

Szklanka wody zawsze jest dobra zarówno dla Twojego zdrowia wewnętrznego, jak i dla urody – i dobrej kondycji Twojej skóry.

Jeśli masz zwyczaj pić najczystszą wodę źródlaną bez nadmiernej zawartości wapnia, możesz mieć pewność, że Twoje ciało szybko zacznie dostrzegać zalety najsilniejszej właściwości tego kluczowego płynu. Zdolności do rozpuszczania i eliminowania szkodliwych toksyn.

Gładka skóra

Tlen, który uzyskujesz pijąc wodę pomaga także utrzymać elastyczną i jędrną skórę, bez niepotrzebnych zmarszczek oraz przebarwień. Podobnie ma się sprawa w przypadku gdy wypijesz tę zalecaną szklankę wody przed jedzeniem.

Dzięki temu, lepiej strawisz swój posiłek, a tym samym przyswoisz sobie z niego większą ilość witamin, minerałów i oczywiście tlenu.

Wszystkie te właściwości sprzyjają sprawniejszej i skuteczniejszej regeneracji komórek skóry.

Zaleca się picie wody także o innych porach dnia

Oprócz będącej bohaterką naszego dzisiejszego artykułu szklanką wody na 30 minut przed posiłkiem warto pamiętać także o ty, że bardzo dobrym pomysłem jest picie wody także w innych kluczowych momentach każdego dnia. Są to między innymi:

  • Poranek – Kiedy tylko wstajesz rano z łóżka, powinna czekać już na Ciebie szklanka wody.
  • Przed rozpoczęciem relaksującej, gorącej kąpieli dobrze jest wypić trochę wody, aby obniżyć ciśnienie krwi. Nie jest to nic szczególnie istotnego, ale zawsze zapewnia pewną ulgę dla Twojego serca i układu krwionośnego.
  • Przed snem wypij trochę wody, aby zastąpić już teraz ilość płynów, które utracisz przez noc poprzez wydychanie powietrza i pocenie się.

Dbaj o swoje ciało i zdrowie. Upewnij się więc, że szklanka wody na pół godziny przed posiłkiem stanie się częścią Twojej codziennej rutyny.

WIĘCEJ DLA CIEBIE