Woda alkaliczna - jak ją zrobić i jakie są korzyści?

Choć wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jaki wpływ na nasze zdrowie ma pH spożywanych produktów, po zapoznaniu się z zaletami wody alkalicznej, z całą pewnością zechcesz poświęcić więcej uwagi temu zagadnieniu.
Woda alkaliczna - jak ją zrobić i jakie są korzyści?

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy słyszałeś kiedyś nazwę woda alkaliczna? Jest to rodzaj zjonizowanej wody, która zachowuje się jak silny, naturalny antyoksydant. Regularnie spożywana woda alkaliczna może pomóc naszemu organizmowi pozbyć się kwaśnych odpadków stanowiących naturalny skutek uboczny procesu trawienia.

Ten rodzaj wody ma alkaliczny czynnik pH, dzięki czemu stanowi silny przeciwutleniacz. Dzięki powstawaniu jonów wodorotlenkowych, pobudza się produkcja tlenu, co z kolei pomaga zwalczać wolne rodniki.

Woda ta wykonuje w naszym organizmie wspaniałą pracę. Wyrównuje poziom kwasów i zasad w naszym organizmie, regenerując komórki i zwalczając objawy starzenia się.

Woda alkaliczna jest naturalnym czynnikiem odkwaszającym organizm. Pomaga zneutralizować poziom zakwaszenia organizmu, zapobiegając tym samym powstawaniu wielu chorób i problemów zdrowotnych takich jak nadkwasota.

Woda alkaliczna – w jaki sposób ją wykonać?

Generalnie poleca się zakup specjalnych tabletek, które dodaje się do wody. Jest to najprostszy sposób. Inna opcja to zakup specjalnego sprzętu, który zamienia wodę z kranu w wodę alkaliczną.

Okazuje się jednak, że metody tego typu nie są łatwo dostępne dla większości osób. Dlatego w dalszej części artykułu podzielimy się z Tobą kilkoma domowymi trikami na przygotowanie tej wody w łatwy i niedrogi sposób.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Woda – 7 objawów, że nie pijesz jej wystarczająco

Metoda numer 1

Pierwszy sposób na uzyskanie wody alkalicznej obejmuje użycie dwóch pojemników. Jeden z nich należy napełnić wodą, a następnie wlać tę samą wodę do drugiego pojemnika z dużej wysokości. Gdy woda opada, powoduje powstawanie pęcherzy powietrza.

Jeżeli powtórzymy proces osiem lub więcej razy, będziemy w stanie osiągnąć odpowiedni poziom alkaliczny wody. Używana przez nas woda będzie miała poziom pH około 7,2, a proponowana przez nas metoda pozwoli na podwyższenie go o około 0,5.

Choć może nie jest to dużo, na pewno będzie korzystne dla naszego organizmu.

Metoda numer 2

Druga metoda, by uzyskać wodę alkaliczną w domowych warunkach polega na tym, że gotujemy wodę przez około 5 minut. Po tym czasie, poziom pH wzrośnie z 7,2 do około 8,4. Skutecznie zalkalizuje to nasze ciało. Niektórzy twierdzą, że należy ją pić na ciepło, ale prawda jest taka, że  po ostudzeniu nie traci swojej alkaliczności.

Metoda numer 3

Ostatnia domowa metoda, którą możemy zastosować, aby powstała woda alkaliczna, to dodanie do szklanki wody pół łyżeczki sody oczyszczonej. Dzięki temu pH wody zmieni się z 7,2 na 7,9.

Pamiętaj, że, aby woda była alkaliczna, jej poziom pH powinien przewyższać 7,3. Od tego poziomu, im wyższe pH, tym bardziej alkaliczna będzie woda. Pamiętaj jednak o zachowaniu umiaru.

Jakie są korzyści z picia alkalicznej wody?

Wspomaga procesy trawienne

Picie wody alkalicznej pobudza eliminację toksyn z naszego organizmu. Pomaga też unikać ich ponownej kumulacji. Tak uruchomiony proces oczyszczania ciała skutecznie pomaga zapobiegać wielu chorobom.

Ból brzucha

Zaleca się ją między innymi w przypadkach chronicznej biegunki, na niestrawność, choroby żołądka, infekcje jelit oraz na ostre zaparcia. Wspomaga również trawienie pożywienia, neutralizuje nadkwaśność, pomaga przy wrzodach żołądkowych oraz w przypadku zapalenia żołądka.

Zapobiega chorobom

Regularne picie wody alkalicznej może na dłuższą metę pomóc nam zapobiec wielu często przydarzającym się chorobom, takim jak cukrzyca, astma, zapalenie skóry, zapalenie wątroby, reumatoidalne zapalenie stawów czy wysoki poziom cholesterolu.

Ale to nie wszystko, na długiej liście znajduje się również choroba Meniere’a, bezsenność, otyłość, bóle pleców, neuralgie, dolegliwości związane z klimakterium, hemoroidy, chroniczna dyzenteria oraz wiele innych dolegliwości.

Zapobiega przedwczesnemu starzeniu się

Akumulacja toksyn w naszym organizmie silnie blokuje regenerację komórek. To z kolei powoduje przedwczesne starzenie się. Usuwając te toksyny i odpadki, woda alkaliczna ułatwia dotlenianie komórek, zapobiegając starzeniu się i poprawiając między innymi wygląd naszej skóry.

Zmarszczki na twarzy

Skutecznie zwalcza tez wolne rodniki, powodujące liczne choroby i niedoskonałości w naszym wyglądzie.

Zwalcza retencję płynów

Regularne picie wody alkalicznej pomaga nam oczyścić ciało, przeprowadzając skuteczną detoksykacje. Pomaga to usunąć wszystkie zakwaszone elementy, odpadki, toksyny i wszystko, co może zaszkodzić naszemu zdrowiu i spowodować między innymi retencję płynów w organizmie.

Przywracając równowagę pH w naszym organizmie, sprawiamy, że komórki nie będą potrzebowały zatrzymywać płynów, aby zwalczać zakwaszenie. Pobudzi się również nasz metabolizm.

Zapobiega osteoporozie

Picie mineralnej wody alkalicznej pobudza usuwanie z organizmu stałych zanieczyszczeń, takich jak kwas moczowy czy kryształki usuwane z moczem. Pomaga to zapobiegać chorobom takim jak osteoporoza.

Woda ta pozwala uwalniać wapń, który był “uwięziony” w tych stałych elementach, przywracając alkaliczny odczyn pH w naszej krwi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Agua alcalina, ¿verdad o mito? [Documento en línea].
  • Aquino, J.M. Mentiras embotelladas: el agua alcalina no mejora tu salud. Verificiencia. [Disponible en línea].
  • Pérez, D. Agua alcalina, ¿será milagrosa o es solo una moda? Conoce los mitos y verdades sobre el popular líquido. AARP. [Disponible en línea].
  • USGS. (2016). pH: Water properties, from the USGS Water-Science School.
  • Riché, E., Carrié, A., Andin, N., & Mabic, S. (2006). High-purity water and pH. American Laboratory.
  • World Health Organisation. (2007). pH in drinking-water. Guidelines for Drinking Water Quality. https://doi.org/WHO/SDE/WHO/03.04/12

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.