Przedwczesne starzenie się? Zmień dietę!

19 stycznia, 2019
Jeśli zmienisz swoje nawyki żywieniowe, będziesz w stanie zachować gładkość i promienność skóry. A także zapobiec pojawianiu się zmarszczek zwiastujących przedwczesne starzenie się.

Starzenie się jest nieuniknione, ale niektóre osoby mogą zacząć wcześniej zauważać u siebie ten proces. Przedwczesne starzenie się nie ma żadnej konkretnej przyczyny. Wynika to z tego, że nie należy do rzadkości spotkanie osób, które zauważają swoje pierwsze zmarszczki już w wieku 20 lat.

Na szczęście jeśli zmienisz swoje nawyki żywieniowe, będziesz w stanie zachować gładkość i promienność skóry. A także zapobiec pojawianiu się zmarszczek zwiastujących przedwczesne starzenie się.

Przedwczesne starzenie się należy w zasadzie traktować jako przewlekłą chorobę zapalną. Jeśli masz w zwyczaju spożywać produkty powodujące stany zapalne, takie jak tłuszcze trans, Twój organizm będzie się starzeć znacznie łatwiej i szybciej.

Tymczasem za utrzymanie elastyczności skóry i brak zmarszczek odpowiedzialny jest kolagen. Oznacza to, że jeśli będziesz spożywać produkty o wysokiej zawartości tego składnika, Twoja skóra będzie w naprawdę doskonałej kondycji. Ale jeśli zamiast tego będziesz jeść spore ilości cukru i smażonych potraw, po prostu uszkodzisz swoją skórę.

Przyczyny wywołujące przedwczesne starzenie się

Kiedy masz 20-25 lat, utrata pewnej ilości nawodnienia skóry może spowodować pojawienie się pierwszych linii zmarszczkowych na Twojej twarzy. Jeśli masz dodatkowo suchą lub jasną skórę, Twoje zmarszczki będą jeszcze bardziej widoczne i głębsze. Jednak tego procesu nie traktuje się jako przedwczesne starzenie się.

Jednakże, jeśli nie będziesz odpowiednio dbać o swoją skórę po 25 roku życia, szybko zaczniesz zauważać niewielkie wady skórne i zmarszczki. A to zjawisko jak najbardziej jest już spowodowane przez przedwczesne starzenie się.

Zmarszczki mimiczne

Inne przyczyny, dla którego Twoja skóra może zacząć się przedwcześnie starzeć, to:

  • Nadmierna ekspozycja na działanie promieni słonecznych. Po wielu godzinach spędzonych na otwartej przestrzeni i wystawieniu na działanie promieni UV, funkcja produkcji kolagenu w Twoim organizmie ulega upośledzeniu. W takiej sytuacji Twoja skóra potrzebuje więcej czasu na regenerację niż nawilżona i zdrowa tkanka. Aby uniknąć tego niepożądanego procesu, używaj zawsze dobrej jakości, nawilżającego kremu przeciwsłonecznego z filtrem UV.
  • Palenie papierosów. Tytoń przyspiesza proces starzenia się organizmu. Dodatkowo powoduje także liczne inne problemy, takie jak rak płuc. Jedynym tak naprawdę skutecznym rozwiązaniem w tym przypadku jest całkowite wyeliminowanie tego niezwykle szkodliwego nawyku. To nie jest łatwe zadanie, ale zdecydowanie najlepsze dla Ciebie pod każdym względem.
  • Nadmierny stres. Ten stan fizjologiczny zaburza całą gospodarkę hormonalną Twojego organizmu. W efekcie Twoja skóra potrzebuje więcej czasu, aby się w pełni zregenerować. Aby temu zjawisku skutecznie zapobiec, uprawiaj ćwiczenia fizyczne i relaksacyjne tak regularnie, jak to tylko możliwe. Szczególnie polecana jest przede wszystkim medytacja.

Produkty spożywcze, których należy unikać, jeśli chcesz ograniczyć przedwczesne starzenie się

1. Smażone jedzenie

Każda potrawa smażona na oleju powoduje rozwój stan zapalny w Twoim ciele. Efekt ten jest jeszcze gorszy, jeśli stosujesz tłuszcze trans, ponieważ one dodatkowo podnoszą poziom cholesterolu w Twojej krwi.

Smażone jedzenie

Wiele przetworzonych produktów spożywczych, które kupujesz, przechodzi proces smażenia w głębokim oleju. Oznacza to, że powinnaś ich za wszelką cenę unikać. Zalecamy zatem zapoznanie się z etykietami żywieniowymi i przygotowanie własnych produktów w postaci tak świeżej, jak to tylko możliwe.

2. Alkohol

Fakty są takie, że lampka wina wypita od od czasu do czasu zapewnia Ci pewne korzyści zdrowotne. Jednak powinnaś przyzwyczaić się do picia tak małych ilości alkoholu, jak to tylko możliwe.

Whisky

Jeśli pijesz go codziennie, spowodujesz tym samym, że komórki Twojego organizmu szybciej się starzeją. Dodatkowy problem polega na tym, że alkohol nie ma dosłownie żadnej wartości odżywczej.

3. Wypieki i ogólnie produkty cukiernicze

Większość wypieków, pieczywa i produktów cukierniczych zawiera bardzo wysokie indeksy glikemiczne. To z kolei hamuje produkcję kolagenu, co powoduje, że po prostu szybciej się starzejesz.

Wypieki

Zamiast spożywać pakowane wypieki i pieczywo o wysokiej zawartości cukru, należy wybierać pełnoziarniste produkty w niewielkich porcjach. Dobrą alternatywą jest jedzenie produktów pełnoziarnistych zawierających zdrowe tłuszcze, witaminy i minerały, takie jak komosa ryżowa czy owies.

4. Tak zwane „śmieciowe jedzenie”

Czy na co dzień masz zwyczaj spożywać pizzę, gotowe kanapki i inne rodzaje fast foodów? Jeśli Twoja odpowiedź na powyższe pytanie brzmi twierdząco, powinnaś wiedzieć o tym, że te produkty zawierają wysokie ilości przetworzonego metodami przemysłowymi mięsa, tłuszczów trans i mąki rafinowanej. A to z kolei znacząco przyczynia się do rozwoju stanu zapalnego w Twoim organizmie.

Śmieciowe jedzenie

Tłuszcze trans wpływają negatywnie na przepływ krwi, a skóra staje się mniej jędrna, świeża i promienna. Oprócz powstrzymywania się od jedzenia niezdrowej żywności, ważne jest także i to, aby przeprowadzić wewnętrzne i zewnętrzne odtruwanie całego ciała.

Wybierz zdrowe opcje, jeśli chcesz skutecznie zwalczyć przedwczesne starzenie się

Teraz, gdy wiesz już dobrze o tym, które potrawy sprawiają, że wyglądasz na bardziej zmęczoną i starszą, niż to ma miejsce w rzeczywistości, nadeszła najwyższa pora na to, by porozmawiać o tym, co powinnaś jeść, aby zwalczyć przedwczesne starzenie się.

Zwykle uważamy, że zdrowa żywność jest nudna i niesmaczna, ale nie możesz być w tym momencie bardziej odległa od prawdy. Aby wyglądać młodziej, spróbuj dodać do swojej codziennej diety składniki takie jak:

Jajka kurze

Jajka kurze zawierają spore ilości białka, aminokwasy i witaminę D. Poza ich jedzeniem można je używać także do tworzenia maseczek kosmetycznych na twarz w celu poprawy kondycji swojej skóry.

Jajka kurze

Idealnym rozwiązaniem będzie zjadać dwa jajka kurze dwa razy w tygodniu. Podczas ich gotowania unikaj dodawania zbyt dużej ilości oleju lub niezdrowych tłuszczów. Jeśli to możliwe, zamiast tego przygotuj sobie trochę świeżych warzyw.

Zobacz także: Jedzenie jajek – Prawdy i mity

Jagody i borówki

Jagody są idealnym produktem spożywczym z uwagi na swoją wysoką zawartość naturalnych probiotyków, witamin i flawonoidów. Posiadają również w sobie spore ilości przeciwutleniaczy, które zwalczają wolne rodniki. Te ostatnie są związkami chemicznymi, które mogą powodować rozległe uszkodzenia skóry i powodować zmarszczki.

Jagody

Pamiętaj o tym, aby codziennie spożywać porcję owoców, najlepiej świeżych. Możesz ich użyć na przykład do tego, by nadać swoim koktajlom świeży smak. Lub też po prostu zaspokoić swoją ochotę na zjedzenie czegoś słodkiego.

Zielona herbata

Zielona herbata zawiera spore ilości przeciwutleniaczy, które pomagają w regeneracji komórek skóry. Powoduje to, że stanowi ona doskonałą wręcz opcję pozwalającą na uzyskanie zastrzyku energii. Z tego względu znakomicie sprawdzi się na przykład jako zamiennik dla tradycyjnej filiżanki kawy.

Jeśli nie pasuje Ci za bardzo smak zielonej herbaty, możesz dodać do niej trochę owoców lub przypraw, żeby go trochę zmodyfikować. Inną opcją jest użycie zielonej herbaty jako podstawy do sporządzanych własnoręcznie zielonych koktajli i smoothie lub nawilżających naparów oraz inhalacji.

Zielona herbata

Przeczytaj również: Zielona herbata oraz 4 sposoby jej picia

Dodatkowo możesz stworzyć sobie za jej pomocą maseczkę kosmetyczną na twarz. Pozwoli Ci ona bardzo skutecznie nawilżyć Twoją skórę od zewnątrz.

Czy po przeczytaniu wszystkich powyższych zaleceń powiedziałabyś już teraz, że odpowiednio dobrana dieta może pomóc Ci w poprawie ogólnego stanu zdrowia i urody? Jeśli nie, wciąż jest czas na zmianę nawyków żywieniowych na lepsze. Zastosuj opisane przez nas powyżej sztuczki, a szybko zauważysz zmiany idące w dobrą stronę.

  • Scheibye-Knudsen, M., Mitchell, S. J., Fang, E. F., Iyama, T., Ward, T., Wang, J., … Bohr, V. A. (2014). A high-fat diet and NAD+ activate sirt1 to rescue premature aging in cockayne syndrome