Zielona herbata oraz 4 sposoby jej picia

Czy znudziłeś się już tą samą filiżanką gorącej zielonej herbaty? Wypróbuj kilka z naszych przepisów!
Zielona herbata oraz 4 sposoby jej picia

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Zielona herbata to napój, który z modnego stał się niemal niezastąpionym. Jest niezwykle powszechny w życiu codziennym. Zielona herbata może być teraz zamówiona niemal w każdej kawiarni, możesz też ją przygotować w domu. 

Napar ten oferuje naszemu ciału wiele korzyści. Ze wszystkich zalet, ta najbardziej znana to pomoc w spalaniu tłuszczu. Zielona herbata stała się podstawowym napojem dla tych, którzy pragną zrzucić wagę. 

Jednakże jej niezwykłe właściwości nie kończą się tutaj. Jest świetnym substytutem kawy, ponieważ zawarta w niej teina jest o wiele delikatniejsza i bardziej długotrwała niż kofeina i doskonale rozjaśnia myśli. Ponadto bogata jest w przeciwutleniacze i witaminy.

Mimo to, codzienne picie zwykłej zielonej herbaty może stać się nieco nudne. Po jakimś czasie możesz poczuć chęć zmienienia jej na smaczniejsze napoje.

Uniknij tego poprzez zapoznanie się z naszymi pysznymi przepisami.

Jak przygotować zwykłą zieloną herbatę

liście herbaty

Zacznijmy od najbardziej tradycyjnego sposobu picia tej herbaty. Jeżeli jeszcze nie przyzwyczaiłeś się do tego napoju, dobrze zacząć od tego przepisu.

Składniki

  • 2 szklanki wody (500 ml)
  • 1 łyżka zielonej herbaty (5 g)

Przygotowanie

  • Najpierw podgrzej wodę. Nie powinna ona się zagotować, dlatego ściągnij ją z gazu tuż przed wrzeniem.
  • Dodaj liście herbaty oraz pozostaw do zaparzenia na 3-5 minut. Jeżeli pozostawisz na dłużej, jej smak może być zbyt mocny i przez to nieprzyjemny.
  • Kiedy tylko odcedziłeś liście, możesz wypić ją na gorąco lub dodać lodu i popijać jako napój chłodzący.

Zielona herbata i alternatywne sposoby na jej spożywanie

Jak tylko przyzwyczaimy się do podstawowej formy tego napoju, możemy spróbować innych kombinacji oraz nadal cieszyć się korzyściami, jakie oferuje zielona herbata.

1. Zielona herbata z cytryną

herbata z cytryną

To świetne połączenie. Cytryna jest pełna przeciwutleniaczy oraz witaminy C, poza tym pomaga spalić tłuszcz. Zielona herbata z cytryną jest szczególnie korzystna jeśli próbujesz schudnąć lub chcesz poprawić stan skóry.

  • Musisz po prostu dodać cytryny do podstawowego przepisu.

2. Smoothie z zielonej herbaty i awokado

Łącząc naturalne właściwości energetyzujące tej herbaty ze zdrowymi tłuszczami zawartymi w awokado, otrzymujesz prawdziwą bombę zdrowia.

  • Aby je przygotować, zmiksuj połówkę awokado z 1/2 szklanki zielonej herbaty.
  • Zalecamy picie tego smoothie z samego rana lub w południe, aby najlepiej skorzystać z zastrzyku energii.

3. Herbata zielona z rumiankiem i anyżem

Jeżeli posiadasz problemy z trawieniem, oto jeden z najlepszych sposób na jego rozwiązanie.

Rumianek korzystanie działa na procesy trawienne, uśmierza ból żołądka oraz uczucie ciężkości. Z drugiej strony, anyż znakomicie łagodzi zapalenia.

Łącząc wszystkie powyższe właściwości, otrzymujemy naturalne oraz niezwykle silne remedium na trawienie, a zarazem sprzymierzeńca w kontrolowaniu wagi.

Składniki

  • 1 litr zielonej herbaty
  • 1 łyżka ziaren anyżu (10 g)
  • 1 łyżka rumianku

Przygotowanie

  • Podgrzej zieloną herbatę. Zanim dojdzie do wrzenia, dodaj anyż oraz rumianek.
  • Zdejmij herbatę z gazu oraz pozostaw do zaparzenia na 5-10 minut.
  • Wypij zaraz po przygotowaniu.

4. Zielona herbata z miętą i imbirem

Jest to ulubiony napar wielu osób ze względu na odświeżający efekt mięty. Imbir aktywuje metabolizm oraz spala tłuszcz, podobnie jak zielona herbata. 

Składniki

  • 1 litr zielonej herbaty
  • łyżka mięty (10 g)
  • 1 kawałek imbiru
  • 2 kostki lodu

Wszystko co musisz zrobić, to zmiksować wszystkie składniki oraz cieszyć się smakiem i korzyściami tego przepysznego napoju.

Najlepsza pora picia zielonej herbaty

zielona herbata

Jak już poznaliśmy różne sposoby picia zielonej herbaty, przypatrzmy się kiedy najlepiej ją pijać i czerpać korzyści z jej właściwości.

Jeżeli chcesz schudnąć…

Najlepiej pijać zieloną herbatę 20 minut po każdym posiłku, ponieważ w ten sposób herbata zacznie spalać tłuszcz, zanim pokarm ulegnie strawieniu.

Jeżeli zależy Ci na minerałach i białku…

W tym wypadku najlepiej, aby zielona herbata pijana była przed posiłkiem, ponieważ w ten sposób pomaga ona Twemu ciału wchłaniać magnez i witaminy C i E.

Na pusty żołądek…

Wiele osób pija kawę na pusty żołądek. Jeżeli należysz do tej grupy, najlepiej zastąpić kawę filiżanką zielonej herbaty. Będzie miała taki sam efekt jak kawa, nie ma jednak tak agresywnego wpływu na żołądek.

Ponadto pijanie zielonej herbaty na pusty żołądek pozwala w pełni cieszyć się jej korzyściami. 

Ostatnie szczegóły

Chociaż to prawda, że zielona herbata posiada liczne korzyści zdrowotne, powinieneś pamiętać, że powinno się ją pić w umiarkowanych ilościach. Rekomendowana dawka to 5 filiżanek dziennie, jeśli nie pijasz kawy. Każdą filiżankę kawy możesz zamienić na zieloną herbatę.

Jeżeli cierpisz na częstoskurcz lub nadciśnienie, nie zaleca się pić więcej niż 2 szklanek zielonej herbaty dziennie. Nie powinieneś też łączyć jej z zażywaniem lekarstw bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Chacko SM, Thambi PT, Kuttan R, Nishigaki I. Beneficial effects of green tea: a literature review. Chin Med. 2010;5:13. Published 2010 Apr 6. doi:10.1186/1749-8546-5-13
  • Dreher, M. L., & Davenport, A. J. (2013). Hass Avocado Composition and Potential Health Effects. Critical Reviews in Food Science and Nutrition, 53(7), 738–750. https://doi.org/10.1080/10408398.2011.556759
  • Pervin M, Unno K, Ohishi T, Tanabe H, Miyoshi N, Nakamura Y. Beneficial Effects of Green Tea Catechins on Neurodegenerative Diseases. Molecules. 2018;23(6):1297. Published 2018 May 29. doi:10.3390/molecules23061297
  • Mikaili P, Mojaverrostami S, Moloudizargari M, Aghajanshakeri S. Pharmacological and therapeutic effects of Mentha Longifolia L. and its main constituent, menthol. Anc Sci Life. 2013;33(2):131–138. doi:10.4103/0257-7941.139059

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.