1 awokado dziennie – milion korzyści!

Awokado, dzięki zawartości zdrowych tłuszczów, skutecznie pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi. Co więcej, ten zielony owoc stanowi podstawę zdrowej i bogatej w składniki odżywcze diety odchudzającej.
1 awokado dziennie – milion korzyści!

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

O cudownych korzyściach zdrowotnych awokado pisaliśmy już wielokrotnie. Ponieważ owoc ten stanowi autentyczną bombę składników odżywczych, specjaliści zalecają go jako niezbędny składnik zbilansowanej diety. Ponadto stanowi on nieocenione wsparcie podczas stosowania kuracji odchudzającej.

Wielką zaletą awokado jest jego „kulinarna uniwersalność”. Jest pyszne i doskonale komponuje się z innymi składnikami, wzbogacając smak potraw i dodając im wartości odżywczej.

Jeśli dotąd nie odkryłeś leczniczej magii tego zielonego owocu, koniecznie zmień swoje nawyki i włącz go już dziś do swojej codziennej diety.

Awokado a tłuszcze i cholesterol

Awokado jest cennym źródłem tłuszczów, ale bez obaw – wszystkie z nich są zdrowe i korzystnie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu.

Tego typu tłuszcze mają bardzo pozytywny wpływ na zdrowie serca i całego układu sercowo-naczyniowego. Są one również niezastąpione w walce z nadwagą i otyłością.

Niektóre badania potwierdziły, że awokado jako składnik codziennej diety skutecznie pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi. Stąd też specjaliści ds. zdrowego żywienia z entuzjazmem zalecają stosowanie diety śródziemnomorskiej.

Kanapki ze świeżym awokado

Tego typu dieta jest bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe , których największym źródłem jest oliwa z oliwek oraz suszone owoce i bakalie.

Stosowanie zbilansowanego planu żywieniowego na bazie zdrowych tłuszczów jest w stanie zredukować o 30% ryzyko zachorowania na najgroźniejsze dla naszego zdrowia choroby układu sercowo-naczyniowego, w tym także zawału mięśnia sercowego.

Awokado jest nie tylko jest cennym źródłem wartościowych kwasów, ale również zaopatruje nasz organizm w inne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze. Między innymi w witaminy, minerały i błonnik pokarmowy.

Odchudzająca moc awokado

Połówka średniego awokado to zaledwie 138 kalorii. Chociaż owoc ten jest niskokaloryczny, dostarcza sporą dawkę kwasu oleinowego – substancji niezbędnej do prawidłowej pracy części mózgu odpowiedzialnej za uczucie sytości.

Zielone awokado

Z tego też powodu awokado jest doskonałym sposobem na unikanie podjadania między posiłkami. Co więcej, pomaga zwalczać wilcze napady głodu czy nieopanowaną chęć na słodycze.

Wyniki wielu badań potwierdzają, że regularne spożywanie zdrowych kwasów nienasyconych pomaga organizmowi trwale „przestawić się” na nowy styl życia i ograniczyć ochotę na niezdrowe przekąski.

Naturalny lek o właściwościach przeciwzapalnych

Jedną z wielu leczniczych właściwości awokado są jego silne właściwości przeciwzapalne. Dzięki nim jesteśmy w stanie zwalczać stany zapalne w różnych częściach ciała, zwłaszcza w stawach. Owoc ten pomaga więc w naturalny sposób złagodzić objawy reumatoidalnego zapalenia stawów i innych podobnych dolegliwości.

Substancją, która idealnie wpływa na kondycję stawów oraz pomaga wykryć stan zapalny są fitosterole roślinne. Te związki aktywne odgrywają znaczącą rolę w naszym organizmie i pozwalają utrzymać prawidłowe funkcje większości narządów wewnętrznych.

Awokado skrywa w swym kremowym miąższu ogromną moc! Obfituje w karotenoidy i inne cenne składniki odżywcze. Substancje te bardzo korzystnie wpływają na zdrowie stawów oraz pomagają naturalnie zwalczać stany zapalne w organizmie.

Moc antyoksydantów

Owoce awokado są bardzo cennym źródłem antyoksydantów i witaminy A – substancji niezbędnej do utrzymania zdrowych oczu i dobrego wzroku.

Już jeden zielony, bogaty w zdrowe tłuszcze owoc dziennie może zdziałać cuda. W połączeniu z innymi owocami i warzywami o wysokiej zawartości karotenoidów ma bardzo korzystny wpływ na pracę wszystkich układów. A także działa odmładzająco na nasz organizm.

Doskonałym sposobem na codzienne spożycie awokado jest dodawanie tego owocu do wszystkich sałatek i kanapek. Kremowy miąższ awokado może stać się doskonałym zamiennikiem masła.

Silna ochrona przed zawałem serca

Jak już wspomnieliśmy na samym początku, awokado – dzięki dużej zawartości zdrowych tłuszczów – doskonale oczyszcza naczynia krwionośne ze złogów cholesterolowych. Dzięki temu poprawia zdrowie układu sercowo-naczyniowego.

Badania naukowe dowodzą, że zdrowe tłuszcze pomagają zapobiegać chorobom serca i udarom mózgu.

Czy w twojej najbliższej rodzinie i wśród twoich przodków zdarzały się przypadki zawału serca mięśniowego? Jeśli tak, bez wahania powinieneś włączyć do swojej codziennej diety awokado i wyeliminować szkodliwe tłuszcze pochodzenia zwierzęcego.

Zdaniem specjalistów ten pyszny zielony owoc jest wręcz niezastąpiony w diecie osób zmagających się z wysokim poziomem cholesterolu we krwi.

Naturalna ochrona dla kobiet w ciąży

Owoce awokado zawierają w swym składzie sporą dawkę kwasu foliowego. Substancja naturalnie dba o prawidłowy rozwój płodu. Te zielone owoce są więc szczególnie polecane kobietom w ciąży. Nie powinno ich zabraknąć także na talerzach kobiet planujących powiększenie rodziny.

Wszystkie przyszłe mamy koniecznie powinny wzbogacić swoją codzienną dietę o produkty bogate w kwas foliowy. Dzięki temu w spokoju i bez zmartwień będą mogły przetrwać ten piękny dla każdej kobiety okres.

Kawałki awokado z limonką

Jedna szklanka awokado (200 g) zawiera jedną czwartą dziennego zapotrzebowania organizmu na kwas foliowy.

Warto pamiętać, że kwas foliowy to związek, który odgrywa ogromną rolę na poziomie komórkowym. Pomaga zabezpieczać przed wszelkimi zmianami w obrębie komórek. Szczególnie niebezpieczne są te zmiany, które mogą prowadzić do rozwoju nowotworów w naszym organizmie.

Naukowcy, po analizie tego faktu, zgodnie doszli do wniosku, że każdy z nas powinien często jeść awokado. Najlepiej codziennie! Co więcej, awokado może zapobiegać rozwojowi komórek rakowych. Zwłaszcza tych, wywołujących nowotwory prostaty, jamy ustnej oraz najbardziej złośliwe guzy.

Cenne źródło błonnika pokarmowego

Wszyscy doskonale wiemy, że spożywanie odpowiedniej ilości błonnika pokarmowego jest fundamentalne dla zdrowia. Wspomaga on prawidłowe zachodzenie procesów w jelitach. Co więcej, jest niezbędny dla zachowania ogólnej dobrej kondycji organizmu.

Jedno awokado dziennie skutecznie pomaga pozbyć się zaparć oraz usprawnić pracę układu pokarmowego. Jeden zielony owoc dostarcza aż 50% dziennego zapotrzebowania na błonnik pokarmowy.

Przeczytaj koniecznie artykuł: Guacamole – poznaj najlepszy domowy przepis!

Witaminy i minerały

Awokado jest też doskonałym źródłem witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Wielką zaletą tego owocu jest ogromna zawartość potasu. A czy wiesz, że zawiera on dużo więcej potasu niż banan? Co więcej, dostarcza sporej dawki witaminy K, B5, B6 oraz witaminy C.

Warto przypomnieć sobie, że witamina C jest potężnym antyoksydantem, który odgrywa kluczową rolę w procesach immunologicznych organizmu.

Pamiętajmy, że wysoka odporność przekłada się na lepszą pracę mózgu, zapobiega utracie pamięci oraz jest gwarancją zdrowego życia i dobrego samopoczucia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.