Odchudzanie – 7 najlepszych produktów spożywczych

Jeżeli pragniesz rozpocząć skuteczne odchudzanie, to musisz stosować zróżnicowaną dietę, która dostarczy Ci wszystkich składników odżywczych.
Odchudzanie – 7 najlepszych produktów spożywczych
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wbrew temu, co zwykle przyszło nam słyszeć – odchudzanie jest procesem skomplikowanym i nie ma jakiegoś magicznego sposobu na osiągnięcie rezultatów z dnia na dzień. Na zdrowe odchudzanie składa się wiele połączonych ze sobą czynników, szczególnie tych, dotyczących odżywiania i poziomu aktywności fizycznej.

Pomimo tego, że na rynku znajdziemy nieskończenie wiele różnego rodzaju suplementów, które mogą być pomocne w osiąganiu lepszych rezultatów, pamiętajcie: prawidłowa dieta jest czynnikiem absolutnie kluczowym!

Musisz mieć pod kontrolą ilość kalorii, jaką dziennie konsumujesz, a także posiadać prawidłowy bilans pomiędzy ilością energii pochodzącą z różnych składników odżywczych. Te wszystkie zmiany nie powinny być jedynie krótkoterminowe, lecz muszą przekształcić się w Twój stały nawyk.

Powinniśmy nauczyć się zdrowo odżywiać i wprowadzić dobre nawyki do naszego stylu życia, aby już nigdy więcej nie przybierać na wadze.

Dobrą wiadomością jest to, że mamy pod ręką dziesiątki zdrowych produktów, które pomogą nam w prowadzeniu zróżnicowanej diety. Ponadto dadzą nam wiele możliwości kulinarnych. W tym artykule chcielibyśmy podzielić się z Wami 7 produktami, które pomogą Wam w odchudzaniu.

1. Jajka a odchudzanie

Przez bardzo długi czas jajka były uznawane za produkt, który powoduje wzrost masy ciała. Dzisiaj wiemy jednak, że to nie jest prawda. Odchudzanie jest dużo łatwiejsze, jeżeli uwzględnimy w naszym jadłospisie właśnie jajka.

Jajka są zdrowe na odchudzanie
 • Ten produkt spożywczy jest niezwykle bogaty w aminokwasy i zdrowe tłuszcze, które pomagają w budowie masy mięśniowej. Co więcej, dostarczają uczucia sytości na długi czas.
 • Witaminy i minerały zawarte w jajkach pomagają dostarczyć organizmowi niezbędnych składników odżywczych sprawiając, że są bardzo dobrym wyborem przy odchudzaniu.

2. Zielone warzywa (liściaste), czyli zdrowe odchudzanie

Praktycznie każdy plan posiłków na odchudzanie obfituje w dużą ilość zielonych warzyw liściastych.

 • Bardzo niska zawartość kalorii w połączeniu z dużą ilością antyoksydantów przyśpiesza Twój metabolizm i reguluje spalanie tkanki tłuszczowej.
 • Duża zawartość błonnika pokarmowego redukuje uczucie głodu. Ponadto pomaga obniżać wchłanianie złego cholesterolu (LDL).
 • Ich bardzo wolno rozkładające się węglowodany utrzymują poziom glukozy we krwi na stabilnym poziomie przez dłuższy czas, dodając nam energii.
 • Sałata, kapusta i szpinak są tutaj najlepszymi przykładami.

3. Pierś z kurczaka

Pierś z kurczaka jest rodzajem mięsa, które posiada minimalne ilości tłuszczu, dlatego jest bardzo wskazana w Twojej diecie. Nie tylko dlatego, że jest bardzo smaczna i uniwersalna w kuchni, ale przede wszystkim, ponieważ jest źródłem białka o niezwykle wysokim współczynniku przyswajalności.

Pierś z kurczaka z sałatką
 • Jest świetnym wyborem zarówno przy odchudzaniu, jak również przy budowaniu czystej masy mięśniowej. Bez wątpienia jest to produkt, po który sięgają sportowcy po każdym solidnym treningu.
 • Poprawia wydajność organizmu zarówno na poziomie fizycznym, jak i psychicznym, a także świetnie kontroluje łaknienie.

4. Rośliny strączkowe

Rośliny strączkowe są rodzajem pożywienia, które jest kompletne w składniki odżywcze. Są połączeniem białek, błonnika, węglowodanów, witamin i minerałów.

 • Zawierają niewiele kalorii, a także śladowe ilości kwasów tłuszczowych, co jest niezwykle korzystne dla organizmu.
 • Są bogate w składniki energetyczne i doskonale sprawdzają się jako paliwo dla ciała.
 • Rośliny strączkowe zapewniają uczucie sytości na długi czas i pomagają w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu.

5. Awokado – owoc idealny na odchudzanie

Awokado to owoc, który zawsze powinien gościć w naszych kuchniach. Jest po prostu pyszny owoc, przepełniony składnikami niezbędnymi dla naszego organizmu.

Przekrojone na pół awokado
 • Zawiera zdrowe tłuszcze i węglowodany, które usprawniają nasz metabolizm i poprawiają wydatki energetyczne organizmu.
 • Awokado jest bardzo korzystne dla układu naczyniowego, a przy tym obniża ryzyko powstawania otyłości.
 • Posiada duże ilości witaminy E, która zapobiega procesom oksydacji i spowalnia procesy starzenia.

6. Orzechy

Pomimo tego, że orzechy zawierają w sobie bardzo dużo kalorii w stosunku do objętości to ich konsumpcja w ograniczonej ilości może być bardzo pomocna w utracie zbędnych kilogramów.

 • Sprawdzają się znakomicie jako przekąska. Zawierają bardzo dużą ilość białka i węglowodanów, które zwiększają osiągi i możliwości Twojego organizmu.
 • Błonnik pokarmowy zawarty w orzechach pomaga w redukcji ilości lipidów w naczyniach krwionośnych, a zarazem zapewnia uczucie sytości na długi czas.

7. Pieczywo pełnoziarniste a odchudzanie

Ten rodzaj pożywienia przygotowywany jest ze zdrowych niełuskanych ziaren zbóż. Ułatwia odchudzanie i wpływa pozytywnie na ogólny stan zdrowia.

pieczywo pełnoziarniste
 • Dostarcza dużych ilości błonnika, czyli składnika odżywczego, który jest zbawienny dla układu pokarmowego oraz prawidłowej pracy jelit. Co więcej, znakomicie zwalcza uczucie głodu.
 • Dostarcza również kwasy Omega 3, które zwalczają stany zapalne, a także obniża poziom złego cholesterolu.
 • Pieczywo pełnoziarniste jest wprost naszpikowane węglowodanami o bardzo wolnych właściwościach absorpcyjnych, które utrzymują stabilny poziom cukru we krwi na długi czas.

Czy zmagasz się z nadwagą? Czy chcesz ulepszyć swoją dietę i nawyki żywieniowe? Chcesz rozpocząć odchudzanie? Jeśli tak to powinieneś poważnie rozważyć spożywanie opisanych produktów i wykorzystać ich zdrowotne właściwości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Clayton ZS, Fusco E, Kern M. Egg consumption and heart health: A review. Nutrition. 2017 May;37:79-85.
 • Aune D, Giovannucci E, Boffetta P, Fadnes LT, Keum N, Norat T, Greenwood DC, Riboli E, Vatten LJ, Tonstad S. Fruit and vegetable intake and the risk of cardiovascular disease, total cancer and all-cause mortality-a systematic review and dose-response meta-analysis of prospective studies. Int J Epidemiol. 2017 Jun 1;46(3):1029-1056
 • Gianfredi V, Salvatori T, Villarini M, Moretti M, Nucci D, Realdon S. Is dietary fibre truly protective against colon cancer? A systematic review and meta-analysis. Int J Food Sci Nutr. 2018 Dec;69(8):904-915

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.