Kawa - czy jest zdrowa? Jak często można ją pić?

Czy wiesz o tym, że kawa pomaga obniżyć poziom odczuwanego stresu i jest naturalnym antydepresantem, ponieważ ma bezpośredni wpływ na wydzielanie hormonów szczęścia, takich jak serotonina i dopamina? Więcej dowiesz się z poniższego artykułu.
Kawa - czy jest zdrowa? Jak często można ją pić?

Ostatnia aktualizacja: 30 sierpnia, 2020

Ten przypływ energii z rana. Ten cudowny aromat, który przywraca nas do życia. Kto z nas nie lubi, gdy filiżanka dobrej kawy wieńczy starannie przyrządzony obiad? Która z nas przygotowując smakowite śniadanie, nie zadba o to, by na stole pojawiła się pyszna, aromatyczna, gorąca kawa?

Ten znany i ceniony od wieków, czarny napój sprawia wszystkim wiele radości. Jednak trzeba przyznać, że wraz z częstym spożywaniem kawy, pojawiają się pytania i wątpliwości. Czy kawa jest zdrowa? Jak wiele można jej wypić każdego dnia?

Kawa – 10 powodów, dla których jest zdrowa

kawa a zdrowie

1. Bogate źródło antyoksydantów

Kawa jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy (antyoksydantów). Ponadto, dostarcza potasu, magnesu, manganu, chromu, probiotyków, które wspomagają pracę jelit, witamin, a także tokoferoli, czyli organicznych związków chemicznych będących pochodną witaminy E.

Bardzo ciekawie brzmią wyniki badań przeprowadzone kilka lat temu w Unii Europejskiej. Dowiodły, że więcej antyoksydantów czerpiemy z kawy, niż z owoców i warzyw, ponieważ to właśnie kawę spożywamy w znacznie większych ilościach.

2. Pomaga zredukować stres

Badania przeprowadzone przez Narodowy Uniwersytet w Seulu wyraźnie dowodzą, że picie kawy podwyższa ilość protein w mózgu, co z kolei powoduje znaczne obniżenie stresu.

Niestety dzieje się tak pod jednym warunkiem. Do obniżenia stresu dochodzi, gdy spożycie kawy ogranicza się do jednej – dwóch filiżanek kawy dziennie. Gdy spożywamy większe ilości tego czarnego napoju, efekty są dokładnie odwrotne i stres się wzmaga.

3. Kawa łagodzi objawy choroby Parkinsona

Z pewnością już Ci się to kiedyś obiło o uszy. Takie dane uzyskano w badaniach przeprowadzonych w roku 2012 i opublikowanych na łamach czasopisma Science Daily.

Informacja, że osoby mające w zwyczaju spożywać kofeinę, są mniej podatne na chorobę Parkinsona z pewnością dodaje otuchy. Ponadto, osobom zmagającym się z tą chorobą spożywanie kofeiny pomaga kontrolować ruchy ciała.

filiżanka kawy

4. Dobrze działa na wątrobę

Kawa jest prawdziwym sprzymierzeńcem wątroby. Wspomaga jej działanie, chroni przed szkodliwymi czynnikami, jak na przykład przed chorobą stłuszczeniową wątroby, a także przed jej marskością.

Wszystko dzięki mieszaninie wielu substancji chemicznych, które zapewniają ochronne działanie. Chodzi o węglowodany, tłuszcze, aminokwasy, witaminy, minerały alkaloidy, a także składniki mineralne, jak na przykład kofeina, diterpeny i kwas chlorogeniczny.

Wszystkie te składniki wykazują działanie ochronne dla wątroby, poprawiając przez to jej funkcjonowanie.

5. Kawa dodaje energii i siły

Nie, w stwierdzeniu tym nie ma najmniejszej przesady. Nasza ulubiona mała czarna wykazuje naturalne działanie antydepresyjne. Dzieje się tak, ponieważ w znaczny sposób pobudza wytwarzanie substancji zwanych neuroprzekaźnikami, takich jak serotonina, dopamina czy noradrenalina.

Ile filiżanek kawy można pić każdego dnia?

deser

Picie kawy wywiera odmienny wpływ na różne osoby. Spożywana wieczorem, jednym odbiera sen w nocy, u innych natomiast nie powoduje żadnych zmian. Istnieje też grupa osób, u których napój ten wywołuje uczucie kwaśności.

Każdy powinien ustalić jaki wpływ na niego ma kawa. Ogólnie jednak nie jest wskazane, aby spożywać więcej, niż trzy jej filiżanki każdego dnia.

Według wielu ekspertów i specjalistów w zakresie medycyny najbardziej zaleca się, aby maksymalna ilość kofeiny, jaką spożywamy każdego dnia, nie przekraczała dawki 500 mg.

Oczywiście nie bez znaczenia w tym przypadku jest wielkość używanych przez nas filiżanek. Wobec czego należy trzymać się podanych poniżej zawartości kofeiny.

Kawa:

  • rozpuszczalna, tzw. bezkofeinowa: 1 mg,
  • rozpuszczalna: 40 mg,
  • z filtra: 30 – 40 mg,
  • espresso: 200 – 250 mg.

A zatem śmiało, każdego dnia delektuj się filiżanką gorącej kawy. Jeżeli odczuwasz potrzebę zrzucenia kilku zbędnych kilogramów, spraw sobie tę przyjemność i spróbuj popularnej ostatnimi czasy, kawy zielonej.

To może Cię zainteresować ...
Kawa – 9 faktów, o których nie miałeś pojęcia
Krok do ZdrowiaPrzeczytaj na Krok do Zdrowia
Kawa – 9 faktów, o których nie miałeś pojęcia

Kawa to świetny pretekst, by spotkać się ze znajomymi lub rodziną. Sam tylko jej aromat sprawia, że czujemy się znakomicie w ponure dni. Dowiedz si...