Korzeń imbiru, czyli skuteczne odchudzanie

Imbir przyspiesza metabolizm oraz wspomaga procesy trawienne. Co więcej, ułatwia przyswajanie cennych substancji odżywczych oraz wspomaga proces usuwania z organizmu toksyn i zbędnych produktów przemiany materii. Krótko mówiąc, dba o nasze zdrowie i szczupłą sylwetkę.
Korzeń imbiru, czyli skuteczne odchudzanie
Elisa Morales Lupayante

Napisane i zweryfikowane przez pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Pragnienie zachowania prawidłowej masy ciała dla wielu z nas nie jest wyłącznie przejawem dbałości o szczupłą i smukłą sylwetkę. Utrzymanie wolnego od toksyn i szkodliwych substancji organizmu odgrywa kluczową rolę w zachowaniu ogólnego zdrowia i uniknięciu wielu nieprzyjemnych chorób. Korzeń imbiru pomoże nam to osiągnąć.

Oczywiście – obok zdrowej i zrównoważonej diety – ogromną rolę w trosce o prawidłową wagę ciała i smukłą sylwetkę odgrywa regularna aktywność fizyczna. Jednym z produktów, który w naturalny sposób pomoże Ci pozbyć się zbędnego tłuszczyku, jest korzeń imbiru.

Dowiedz się dziś z nami, w jaki sposób ten ostry w smaku korzeń wpływa na naszą sylwetkę oraz na ogólny stan całego organizmu.

Lecznicze działanie imbiru

Powszechne stosowanie imbiru w medycynie nie jest zagadnieniem nowym. Wręcz przeciwnie, był on wykorzystywany do leczenia wielu rozmaitych dolegliwości już kilkaset lat temu.

Jedna z ważnych postaci w historii medycyny, Galen, stosował imbir jako podstawę leczniczą wielu rozmaitych kuracji. W Azji właściwości imbiru są znane i wysoko cenione od wieków.

Chociaż imbir można spożywać pod wieloma różnymi postaciami – zarówno jako dodatek do deserów, jak i składnik rozmaitych dań. Wielką popularnością cieszy się również napar z korzenia imbiru – dostarcza on naszemu organizmowi wiele cennych substancji odżywczych oraz wzmacnia układ immunologiczny.

Pod postacią herbatki imbir traci swój ostry smak, co sprawia, że mamy ochotę sięgać po to naturalne lekarstwo znacznie częściej. Poniżej proponujemy, jak wykorzystać imbir w diecie odchudzającej oraz jak go spożywać, by trwale pozbyć się zbędnych kilogramów.

Herbatka imbirowa – jak ją przygotować?

Napar z korzenia imbiru

Sposób przygotowania imbirowej herbatki jest bardzo prosty. Będziesz potrzebować tylko dwóch składników: korzenia imbiru i wrzącej wody. Jeśli masz ochotę, możesz również nieco osłodzić smak naparu dodając do niego jeden z naturalnych słodzików, na przykład miód.

Oto co musisz zrobić:

  1. Zagotuj trzy szklanki wody.
  2. Dokładnie umyj i osusz kawałek korzenia imbiru (około 90 gramów).
  3. Obierz odcięty kawałek imbiru ze skórki, a następnie pokrój go na małe kawałki.
  4. Umieść pokrojony imbir w naczyniu z przykrywką, na przykład w dzbanku na herbatę.
  5. Następnie zalej go wrzącą wodą i pozostaw do zaparzenia na około 10 minut.
  6. Usuń kawałki imbiru i wypij ze swojej ulubionej filiżanki.

Jak imbirowa herbatka działa na nasz organizm?

Napar z korzenia imbiru stanowi doskonały naturalny środek pozwalający na zdrowe zrzucenie zbędnych kilogramów oraz na utrzymanie prawidłowej masy ciała przez długie lata. Jego działanie jest wszechstronne.

Wiele badań naukowych potwierdziło, że imbir skutecznie zwalcza stany zapalne oraz zwiększa wrażliwość organizmu na działanie glukozy. Te dwa czynniki w znaczący sposób mogą wpływać na ilość gromadzącej się w naszym organizmie tkanki tłuszczowej.

Co więcej, imbir naturalnie pomaga zwiększyć również poziom serotoniny – neuroprzekaźnika, który między innymi jest odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie naszego apetytu. Zatem regularne spożywanie korzenia imbiru sprawia, że czujemy się syci i nie mamy ochoty na podjadanie tuczących słodyczy i słonych przekąsek.

Dodatkowo imbir posiada doskonałe właściwości wspomagające procesy trawienne.

Naukowcy i specjaliści twierdzą, że zawarte w tym ostrym w smaku korzeniu substancje naturalnie stymulują produkcję soków żołądkowych, wzmacniają błony śluzowe jelit oraz przyspieszają skurcze żołądka, czego efektem jest szybsze i łatwiejsze transportowanie pokarmów przez cały układ pokarmowy.

Pozostałe właściwości imbiru

Odchudzanie

Nie tylko łagodzi nieprzyjemne dolegliwości związane z trawieniem, ale także ułatwia przyswajanie przez nasz organizm cennych substancji odżywczych oraz sprzyja usuwaniu zbędnych produktów przemiany materii, dzięki czemu zapobiega tyciu.

Imbir zawiera w swym składzie dwa komponenty, które skutecznie przyspieszają przemianę materii – są nimi gingerol i szogaol. Sprawiają one, że nasz metabolizm pracuje na najwyższych obrotach, zwiększając tym samym wydatek energetyczny organizmu oraz przyspieszając procesy utleniania się tłuszczów.

Spożywanie imbiru można więc obrazowo porównać do intensywnej aktywności fizycznej. Jego działanie wpływa na wzrost temperatury ciała, a co za tym idzie, kalorie spalają się znacznie szybciej niż w stanie spoczynku. Chudniemy więc szybciej i łatwiej!

Imbir sprzymierzeńcem zdrowego odchudzania

Regularne spożywanie imbiru – pod jakąkolwiek postacią – stanowi bardzo zdrową drogę do szczupłej sylwetki. Co więcej, korzeń ten pomaga utrzymać efekty odchudzania.

Jak każdy naturalny środek leczniczy, imbir nie jest wskazany w niektórych przypadkach. Na przykład nie powinny go spożywać kobiety w ciąży i podczas okresu karmienia ani osoby borykające się ze słabą krzepliwością krwi.

Jeśli chcesz schudnąć i jednocześnie poprawić ogólny stan swojego organizmu, nie wahaj się i włącz korzeń imbiru do swojej codziennej diety. Pamiętaj jednak o tym, że niezwykle ważna jest również regularna aktywność fizyczna. Takie połączenie sprawi, że w krótkim czasie osiągniesz spektakularne efekty.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.